Dieta astronautów - odlotowa?

Dieta zwana dietą astronautów to popularny sposób na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. Ponoć stosują ją amerykańscy astronauci, żeby tuż przed wyprawą w kosmos pozbyć się z organizmu zbędnych płynów, toksyn i zrzucić kilka kilogramów. Czy to dobry sposób na odchudzanie?

Wiele osób poszukuje idealnej dla siebie diety. Idealnej, czyli takiej, która działa błyskawicznie i jej efekty widoczne są już po kilku dniach. Podejmując jakieś wyrzeczenia, lubimy od razu widzieć ich rezultaty. Dieta astronautów ma zapewnić utratę 3 kg w 3 dni. Czy to w ogóle możliwe?

Dieta astronautów - na czym to polega?

Przede wszystkim drastycznie ograniczamy podaż kalorii - dziennie można ich spożyć tylko 400. Z tego powodu dieta trwać może tylko 3 dni. I lepiej przestrzegać tego zalecenia, bo długotrwałe ograniczenie kaloryczności posiłków do tego stopnia nie służy zdrowiu, może także poważnie spowolnić metabolizm a to grozi oczywiście natychmiastowym efektem jo-jo. Dietę mogą stosować jedynie osoby całkowicie zdrowe, które w trakcie jej trwania nie muszą pracować fizycznie lub wytężać umysłu (np. nie uczą się) i nie uprawiają aktywnie sportu - w takich przypadkach proponowana ilość kalorii, ale także substancji odżywczych jest zdecydowanie zbyt niska. Dieta astronautów to połączenie diet opartych na zwiększonym spożyciu białka i redukcji węglowodanów z ekstremalnym ograniczeniem kaloryczności posiłków.

Najważniejsze zasady diety:

- Odstawiamy całkowicie cukier, alkohol, pieczywo oraz inne źródła węglowodanów

- Rezygnujemy z ostrych przypraw, sosów, dodatków do potraw a nawet cytryny. Dozwolona jest jedynie oliwa z oliwek

- Mięso i inne produkty wymagające obróbki termicznej pieczemy, grillujemy lub przygotowujemy na patelni teflonowej - zawsze bez tłuszczu!

- W ciągu dnia wypić należy co najmniej 8 szklanek niegazowanej wody mineralnej

Przykładowy plan posiłków na 3 dni wygląda następująco:

1. dzień

Śniadanie: szklanka odtłuszczonego mleka

Obiad: plaster chudego pieczonego mięsa lub befsztyk, zielona sałata przyprawiona oliwą z oliwek lub kiełki pszenicy

Kolacja: jajko w koszulce, zielona sałata (liście z rdzenia, a nie wierzchnie), przyprawiona oliwą z oliwek

2. dzień

Śniadanie: szklanka czarnej kawy

Obiad: 25 dag selera obsmażonego na patelni bez tłuszczu, pomidor, pomarańcza

Kolacja: 2 jajka na twardo, 10 dag chudej szynki, zielona sałata

3. dzień

Śniadanie: szklanka czarnej kawy

Obiad: jajko na twardo, 10 dag żółtego sera. 20 dag startej marchewki

Kolacja: 20 dag smażonego łososia, sałatka owocowa z połówki jabłka, kiwi, grejpfruta i pomarańczy

Oferta partnera: Kup dietę i schudnij do Sylwestra!

Czy to działa?

Dietę astronautów można stosować jako dietę oczyszczającą, bo podczas 3 dni organizm pozbędzie się jedynie płynów, lub jako wstęp do innej, wybranej diety, np. diety 1000 kcal. Żeby pozbyć się 1 kg tkanki tłuszczowej, trzeba dostarczyć organizmowi o 7000 kcal mniej, niż wynosi jego faktyczne zapotrzebowanie. Zapotrzebowanie kaloryczne kobiety, która prowadzi siedzący tryb życia i ma wolny metabolizm to ok. 1 600kcal dziennie. Stosując dietę 400 kcal nie spali ona kilograma tłuszczu w ciągu 3 dni, bo deficyt kalorii wynosi jedynie 3600 kcal. Niestety, żeby faktycznie schudnąć i pozbyć się tkanki tłuszczowej a nie wody, trzeba bardziej się postarać. Rzeczywiste odchudzanie nie jest błyskawicznym i prostym procesem. Szczupła osoba nie przytyje, jeśli jednorazowo zje bardzo dużo, podobnie pozbycie się wagi nie jest kwestią kilku dni.

Więcej o: