Mężczyźni powinni dbać o siebie bardziej

O dietę dbają głównie panie. To duży błąd! Badania pokazują, że to mężczyźni są o wiele bardziej narażeni na negatywne skutki nadwagi. Nawet kiedy są od kobiet szczuplejsi.

Badania, których wyniki opublikowane zostały w miesięczniku Diabetologia, jednoznacznie pokazują, że mężczyźni są bardziej zagrożeniu ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2. Jak się okazuje, u mężczyzn waga i BMI, które zagrażają cukrzycą są niższe niż u kobiet. Mówiąc inaczej: kiedy mężczyźnie grozi już cukrzyca z powodu nadwagi, u kobiety o tym samym BMI ryzyko jej wystąpienia jest zdecydowanie niższe. U mężczyzn BMI, które wiąże się z wystąpieniem cukrzycy to 31, 83, u kobiet - 33,69.

Dlaczego mężczyźni są bardziej narażeni?

Wszystkiemu winny jest rozkład tkanki tłuszczowej w organizmie. Kobiety mają zwykle więcej "bezpiecznego" tłuszczu, który gromadzony jest w udach, w okolicy bioder, biustu. Tkanka tłuszczowa zgromadzona w tych miejscach nie ma aż tak negatywnego wpływu na zdrowie. U mężczyzn tłuszcz dużo częściej gromadzony jest w okolicach brzucha, pokrywa i przerasta narządy wewnętrzne. To upośledza możliwość sprawnej regulacji poziomu cukru przez organizm.

Otyłość brzuszna, która częściej pojawia się u mężczyzn, prowadzi także do rozwoju astmy. Jak się okazało, także choroby układu oddechowego, w tym astma, mają ścisły związek z wagą ciała . Jeśli chcesz wiedzieć, jaki masz typ sylwetki i czy grozi ci otyłość brzuszna, skorzystaj z prostego kalkulatora, który znajdziesz TUTAJ .

Na szczęście panowie o wiele łatwiej mogą pozbyć się niechcianej tkanki tłuszczowej. W porównaniu z kobietami, szybciej spalają tłuszcz, łatwiej budują masę mięśniową i szybciej widzą pierwsze rezultaty swoich starań. Najskuteczniejszą metoda walki z cukrzycą i innymi chorobami powiązanymi z otyłością jest unormowanie wagi ciała i ruch. Zwłaszcza o tym ostatnim często zapominamy. 20 minut zwykłego biegu, nawet po mieście, najlepiej jednak w miejscu oddalonym nieco od ruchu ulicznego i zgiełku ulic, 2-3 razy w tygodniu działa na nasze ciało lepiej niż drogie, często nieskuteczne suplementy mające ułatwiać odchudzanie.

Czego unikać jeśli masz tendencję do otyłości brzusznej?

Największym zagrożeniem i czynnikami sprzyjającymi odkładaniu się tkanki tłuszczowej w okolicach jamy brzusznej są:

- dieta bogata w tłuszcze nasycone

- spożywanie dużej ilości soli

- alkohol

-stres

- palenie papierosów

- siedzący tryb życia

Przyjmuje się, że obwód w pasie u kobiety nie powinien przekraczać 88cm, u mężczyzny - 102.

Oferta partnera: Zrzuć kilogramy na zimę!