Chrom - jaką rolę pełni w odchudzaniu?

Chrom już od dawna stosuje się jako suplement diety wspomagający odchudzanie. Wiele badań zdaje się dodatkowo potwierdzać jego działanie.

Środki wspomagające odchudzanie zawierają przeważnie roślinne lub inne naturalne substancje, które biorą udział w przemianie materii. Mają wspomagać rozkładanie tłuszczy i cukrów, a także przyśpieszać trawienie. Chrom w naszym organizmie jest pierwiastkiem śladowym, pełni jednak ważne funkcje. Najważniejszą z nich jest pobudzanie trzustki do produkcji insuliny oraz uczestniczenie w przemianie węglowodanów i białek. Chrom znany jest również ze swych właściwości wspomagających odchudzanie. Słowo wspomagających ma tu znaczenie kluczowe! Nasza codzienna dieta jest niestety dość uboga w chrom. Dlatego nie możemy w pełni korzystać z jego właściwości. Coraz częściej sięgamy za to, po gotowe przekąski, które nie dość, że są tłuste, to zawierają dużo cukru.

Dlaczego chrom jest ważny?

Bo wspomaga działanie insuliny. Jego zadaniem jest wychwycenie cukru i zamiana go w energię. Jeśli występuje w organizmie w wystarczającej ilości - ilość wytwarzanej insuliny zmniejsza się, nie jest już bowiem potrzebna aż w takich ilościach do obniżania poziomu cukru.

Oferta partnera: Złóż noworoczne postanowienie i schudnij!

Dodatkowe działanie:

- hamowanie łaknienia (dodatkowo zmniejsza apetyt na słodycze),

- korzystnie wpływa na gospodarkę węglowodanową,

- zmniejszając apetyt, pomaga nam wytrwać w diecie i zapobiega pojadaniu między posiłkami.

Wszystko w granicach rozsądku

Należy jednak bezwzględnie pamiętać, że reakcja na chrom może być bardzo indywidualna. Nie każdy będzie czuł mniejsze łaknienie. Generalnie przyjmuje się, że apetyt zmniejszają specyfiki zawierające kofeinę, efedrynę, teofilinę. Są to jednak substancje, które grożą uzależnieniem. Nie każdy również czuje się po nich dobrze. Podkreślmy raz jeszcze, że suplementy diety wspomagają odchudzanie. Aby organizm zużył zgromadzone zapasy - same suplementy nie wystarczą! Odpowiednio zbilansowana dieta oraz intensywny ruch to podstawa. Wiedzą to zresztą wszyscy. Wiedzą teoretycznie, bowiem wiele z nas nie ma dość motywacji, by wytrwać i często chcemy się łudzić się, że same tabletki pomogą. Dla chromu z powodu braku danych nie została oznaczona bezpieczna maksymalna dawka nie powodująca ryzyka efektów ubocznych, dlatego też, aby nie dopuścić do możliwości przedawkowania, źródłem tego składnika powinna być żywność. Warto sięgnąć po naturalne produkty bogate w ten pierwiastek. Najbogatszym źródłem chromu są drożdże, wołowina gotowana, jajka i jabłka. Warto sięgnąć także po gruboziarniste kasze i płatki, pełnoziarniste pieczywo, chude mięso, ryby, owoce morza, zielony groszek, brokuły, kiełki pszenicy i zioła. Nie zapominajmy - preparaty takie jak chrom mają nam tylko odchudzanie ułatwić. Zachowajmy zdrowy rozsądek. Zbyt dużo chromu, zamiast pomóc - może bowiem zaszkodzić! Nadmierne nagromadzenie pierwiastka w organizmie lub spożywanie go w dużych dawkach może zaburzyć działanie insuliny. Przed rozpoczęciem kuracji - warto sprawdzić poziom insuliny i skonsultować się z lekarzem.