Czy można zdrowo zjeść w fastfoodzie?

Na co dzień starasz się przestrzegać zasad zdrowego odżywiania. Czasami jednak nie masz czasu, dopada cię głód, przesuwają się godziny posiłków i musisz skorzystać z opcji najbardziej dostępnej. Wchodzisz więc do jednego z miliona rozsianych po całym świecie oddziałów pod dwoma złotymi łukami, a tam .

Zakładamy, że wiesz, co, jak, kiedy i ile jeść. Ściśle trzymasz się swojego skutecznego planu i codziennie wcielasz go w życie. Masz motywację i pewność, że już nic nie stanie ci na drodze do wymarzonego celu (szczupłej sylwetki, optymalnego zdrowia, sprawności na najwyższym poziomie). Pewnego dnia po miesiącach wcielania planu w życie nadchodzi TEN DZIEŃ. Zapominasz zaplanować, co i gdzie zjesz. Nie po drodze ci (lub to nie w twoim stylu) do sklepu spożywczego. Masz więc wybór: zacisnąć zęby i przetrzymać głód (pytanie - co dalej?) lub dokonać najlepszego wyboru w sytuacji, w której się akurat znajdujesz. A jeśli nadal wątpisz, czy w ogóle wolno przekraczać progi barów i restauracji oferujących żywność typu 'fast', przypomnij sobie słowa Roosvelta: "Rób to, co możesz, mając do dyspozycji to, co masz, tam, gdzie jesteś". A tam gdzie jesteś najłatwiej dotrzeć do fastfooda, bo McDonald'sa znajdziesz nawet na bezludnej wyspie. Jakiego wyboru dokonać? Radzą specjaliści ze SZTUKI ŻYWIENIA

Postawiona pod ścianą

Stajesz przed ścianą z menu i musisz dokonać najlepszego z możliwych wyboru. Spokojnie, zasady są proste. Każdy posiłek i przekąska powinny zawierać porcję białka i warzywa. Następnie zdrowe tłuszcze oraz, jeśli masz wpisane w plan żywieniowy, którego się trzymasz, porcję węglowodanów.

Opcja numer 1, dobra na przykład w dni, w których akurat nie będziesz uprawiała ćwiczeń fizycznych

Fot. Michalina Bończa-Tomaszewska (SZTUKA ŻYWIENIA)

Składniki:

- 1 hamburger (kobiety) lub 2 hamburgery (mężczyźni)

- sałatka z grillowanym kurczakiem

- woda/herbata lub kawa bez cukru

- opcjonalnie oliwa z oliwek (łyżeczka)

Przygotowanie:

Grzanki dołączone do sałatki zostawiasz w spokoju, a najlepiej rezygnujesz z nich jeszcze przy kasie. Otwierasz hamburger(y), wyjmujesz kotlet i wkładasz go do sałatki. Prościej być nie może. Porcja białka i warzyw zaspokoi głód oraz zaowocuje stabilnym poziomem cukru we krwi. Wybierz coś do picia i kontynuuj dzień.

Opcja nr 2, do zjedzenia w dni treningowe i aktywne, a najlepiej po treningu

Fot. Michalina Bończa-Tomaszewska (SZTUKA ŻYWIENIA)

Składniki:

- wrap klasyczny z grillowanym kurczakiem

- mała sałatka (zamiast frytek, jeśli bierzesz zestaw)

- woda / herbata lub kawa bez cukru

- ostatecznie sos jogurtowo-koperkowy

Większy facet, być może będzie potrzebował dodatkowej porcji mięsa z hamburgera (we wrapie jest go dość mało) czy butelki mleka, o ile je toleruje.

Przygotowanie:

Wybierasz odpowiedni napój. Również w tym przypadku grzanki dołączone do sałatki zostawiasz w spokoju, a najlepiej jeszcze przy kasie. Ci, którzy zdecydowali się na hamburgera mięso władają do warzyw albo wrapa.

Według potrzeb

Podane porcje stanowią punkt wyjścia. Pamiętaj, by dostosować je do swoich potrzeb i celów. Przykładowo, mniejszy posiłek (tzw. przekąskę) możesz skonstruować z małej sałatki i mięsa z hamburgera. Dobrym dodatkiem będą pomidorki koktajlowe (3,50 za 50 g opak.). A jeśli jesteś po intensywnym treningu, a zapomniałaś/eś wziąć napój treningowy, to dwie butelki mleka szybko dostarczą potrzebnego białka (o ile tolerujesz nabiał).

Małe grzeszki

A co z innymi daniami? Ulubionymi lodami z polewą karmelową?! Frytkami, Big Macami, koktajlami? Wiele osób na całym świecie próbuje idealnie trzymać się diety. Liczą kalorie, ważą każdą porcję jedzenia. Kto z nich osiąga cel i wyniki utrzymuje przez całe życie? By zmienić ciało, poprawić zdrowie i sprawność, nie jest potrzebna stuprocentowa dyscyplina. Zdefiniuj dokładnie swoje 10%, by wiedzieć, ile razy możesz spokojnie, bez nerwów, wyrzutów sumienia i konsekwencji postąpić wbrew swoim planom. Pamiętaj tylko, żeby wyjątek od reguły nie stał się regułą!

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

U nas jesz smacznie i chudniesz nawet 5 kg miesięcznie. Zamów dietę już dziś!

Zobacz wideo
Więcej o: