Odżywianie czy ćwiczenia - co przynosi lepsze rezultaty?

Ćwiczenia czy żywienie - co tak naprawdę przynosi najlepsze rezultaty? Jeśli twoim głównym celem jest zmiana kompozycji ciała (utrata tkanki tłuszczowej/wagi), to tylko połączenie tych dwóch elementów przyniesie oczekiwane rezultaty.

Przy sąsiednim stoliku rozmawiają przy kawie dwie młode kobiety:

- To może potrzebujesz więcej ruchu?

- Czy ja wiem.... Ja już i tak dużo się ruszam. Chodzę przecież na aerobik. W sumie dobrze się odżywiam, nie jem fast foodów. Byłam już na kilku dietach. I wiesz co ci powiem? Za kolejny raz dziękuję. Za chwilę do kobiet dołącza kolega i dumnie opowiada o wygranej partii squasha. Cała trójka popijając duże latte zgodnie kończy temat i stwierdza: - Kiedyś to byliśmy szczupli tak po prostu...

Fot. Michalina Bończa-Tomaszewska (SZTUKA ŻYWIENIA)

Aktywność i żywienie

Amerykanie są jednym z najaktywniejszych narodów. Dlaczego więc USA opanowała epidemia otyłości (u nas dopiero nadwagi)? Na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się oczywista. Dobre żywienie to fundament. W końcu nie potrzebujemy ćwiczyć, by przeżyć, a jeść i pić trzeba. A jeśli sam ruch byłby wystarczający do wyśmienitej formy, to obiady dla większości sportowców dostarczałby fast food. Wyjaśnijmy zatem sprawę i oddajmy głos nauce.

Fot. Michalina Bończa-Tomaszewska (SZTUKA ŻYWIENIA)

- Jeśli naprawdę masz na uwadze poprawę zdrowia i kompozycji ciała, znajdź takie ćwiczenia albo dyscyplinę sportu, które cię zmotywują i podejmij je regularnie, minimum 2-3 razy w tygodniu - radzi trener Marcin Bończa-Tomaszewski ze SZTUKI ŻYWIENIA . Ponadto zwiększ aktywności pozasportowe. Parę razy w tygodniu zrezygnuj z samochodu, w sobotę wskocz na rower, wchodź po schodach, idź na spacer do lasu.

W wyniku regularnego treningu fizycznego następuje rozrost mięśni, a w rezultacie wzrasta przemiana materii. Polepsza się także wrażliwość insulinowa, rośnie zużycie tlenu i wydatek energetyczny spoczynkowy, co zapobiega przybieraniu na wadze. Mięśnie, w przeciwieństwie do tkanki tłuszczowej, zużywają dużo tlenu i są bardzo aktywne metabolicznie. Przez sam fakt istnienia wykorzystują sporo energii. Osoba podejmująca regularny wysiłek fizyczny i pragnąca schudnąć, traci tkankę tłuszczową, a buduje mięśnie. Nawet, jeśli waga spada nieznacznie lub się utrzymuje, zmieniamy ciało na zdrowsze i szczuplejsze.

- Jeśli chodzi o oddziaływanie na kompozycję ciała, zdrowie i sprawność to 4-5 godzin aktywności tygodniowo w ramach systemu treningowego "SIR" sprawdza się znakomicie i nie stanowi problemu dla większości osób, biorąc pod uwagę możliwości fizyczne, czasowe i finansowe - tłumaczy Bończa-Tomaszewski. Te godziny wcale nie muszą być wcale spędzone w fitness klubie. Część aktywności można wykonać ćwicząc w domu. Liczą się marsze, a nawet zabawa z dziećmi na świeżym powietrzu. Nieważne jak, ile i kiedy, ważne by zacząć od zaraz. Istnieje niewielka liczba chorób, które wykluczają jakikolwiek wysiłek fizyczny a nawet regularny trening (wioślarz Michał Jeliński jest cukrzykiem).

Żeby ciało pięknieć chciało

Badania naukowe dowodzą, że aktywność fizyczna jako niezależny czynnik:

- zmniejsza częstotliwość występowania choroby niedokrwiennej serca;

- reguluje ciśnienie tętnicze zarówno u osób bez, jak i z nadciśnieniem;

- zmniejsza ryzyko cukrzycy i powikłań cukrzycowych;

Brak aktywności ma związek ze zmniejszeniem gęstości kości u ludzi we wszystkich przedziałach wiekowych, niezależnie od płci. Dobre żywienie oraz ćwiczenia siłowe (3-4 razy w tygodniu) pomagają budować kościec w młodym wieku (do 35 lat), a u starszych utrzymać zbudowaną masę kostną.

Fot. Michalina Bończa-Tomaszewska (SZTUKA ŻYWIENIA)

Powyższa lista to tylko rozgrzewka w bitwie na argumenty. Na ławce rezerwowej czeka setka kolejnych Psychologiczne korzyści z uprawiania ćwiczeń fizycznych są również ogromne. Nastrój, samopoczucie, odczuwanie zmęczenia, gniewu lub agresji jest tym, co może wpłynąć na skuteczność w nieuleganiu pokusom życia codziennego. Szybkim, nadzwyczaj skutecznym środkiem poprawiającym nastrój jest właśnie aktywność fizyczna. Zadziwiające, ale już 15 minutowy spacer wywiera pozytywne skutki psychofizyczne, działa bardziej rozluźniająco niż typowa dawka łagodnego leku uspokajającego, co pozwala skutecznie walczyć ze stresem i depresją. Jak udowodniły badania naukowe, u osób regularnie ćwiczących zaobserwowano:

- poprawę samooceny;

- pozytywny odbiór własnego ciała;

- poprawę pamięci i koncentracji;

- polepszenie jakości snu;

- większą satysfakcję z życia seksualnego;

- obniża stężenie insuliny oraz poprawia profil lipidowy krwi;

- opóźnia proces starzenia.

Ćwiczenia i żywienie - para idealna

"Jestem aktywny, a nadal nie mam wyników i nie mogę schudnąć - co zrobić?". - Zakładając, że kierujesz się wspomnianymi wyżej zasadami "SIR" i dostosowujesz aktywność do swoich potrzeb oraz możliwości, to w 99% kluczem do sukcesu będzie odżywianie - wyjaśnia Marcin Bończa-Tomaszewski. Ćwiczenia bez zmiany nawyków żywieniowych nie przynoszą oczekiwanych rezultatów! Badania naukowe udowodniły, że sam wysiłek fizyczny nieznacznie (lub wcale) wpływa na odchudzanie. Badanie na Uniwersytecie w Teksasie pokazało, że 6 godzin tygodniowo treningu oporowego połączone z kardio przez trzy miesiące spowodowało ubytek ok. 450g tłuszczu w porównaniu z grupą kontrolną, która nie ćwiczyła, a badanie z Uniwersytetu w Oklahomie dowiodło, że 5 godzin tygodniowo treningu oporowego plus kardio przez 2,5 miesiąca spowodowało utratę ok. 680g w porównaniu z grupą niećwiczącą.

Zobacz wideo

Fot. Michalina Bończa-Tomaszewska (SZTUKA ŻYWIENIA)

Wyobraź sobie, że wykupujesz karnet na siłownię, inwestujesz w zajęcia z trenerem. Przez trzy miesiące dajesz z siebie wszystko tylko po to, by schudnąć około pół kilograma. Jeśli taka inwestycja przynosi tak mało, to lepiej chyba zainwestować w spacer po parku i bilard. Co tak naprawdę przynosi najlepsze efekty? - Niemożliwe by bez zmiany sposobu żywienia osiągnąć zamierzone rezultaty - tłumaczy Bończa-Tomaszewski. A jeśli do dobrze skomponowanego jadłospisu dodamy indywidualnie dobrany wysiłek fizyczny, możliwości poprawy zdrowia, sylwetki i sprawności staną się niemal nieograniczone.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

U nas jesz smacznie i chudniesz nawet 5 kg miesięcznie. Zamów dietę już dziś!

Więcej o: