Pięć dni rozpusty, dwa postu? Nowa modna dieta

Dieta 2-dniowa stworzona przez doktor Michelle Harvie i profesora Tony'ego Howella zdobywa coraz więcej zwolenników. O co w niej chodzi?

Mój przyjaciel, który był na spotkaniu promującym książkę "Dieta 2-dniowa" stwierdził: - Po co pisać książkę na prawie 300 stron, skoro tę dietę można określić w jednym zdaniu - przez pięć dni jesz, co chcesz, przez dwa jesteś na ścisłej diecie. Po pobieżnej lekturze tej pozycji nie mogę się z nim zgodzić. Sprawa nie jest taka prosta. Wcale nie chodzi o to, żeby sobie folgować przez tydzień roboczy, a w weekendy głodować. Zdecydowanie nie.

Nowość na rynku

Za stworzeniem tego programu żywieniowego stoją dwie osoby - dietetyk, dr Michelle Harvie i onkolog, profesor Tony Howell. Jak można przeczytać we wstępie: - Dieta 2-dniowa została opracowana w taki sposób, by pomóc podejmować właściwe decyzje, gubić zbędne kilogramy, zmieniać nawyki i aktywnie poprawiać stan zdrowia bez poczucia poświęcenia. Współpraca z weteranami odchudzania pokazała, że to wyjątkowe podejście oferuje prawdziwą alternatywę dla osób, którym trudno przestrzegać konwencjonalnych diet .

Czym się więc różni Dieta 2-dniowa od diet, które już znamy? Zdaniem autorów książki ograniczenie jedzenia przez dwa dni jest łatwiejsze niż robienie tego codziennie, ta dieta ma także prowadzić do zmiany nawyków żywieniowych, pomagać docenić dobre jedzenie i podnosić pewność w odchudzaniu.

 

Rys. Screen z książki

Książka w wersji elektronicznej dostępna w serwisie Publio.pl

Jak to działa?

Pierwsza Dieta 2-dniowa, jaką opracowali specjaliści, przewidywała w "dni ograniczenia jedzenia" limit 650 kalorii dziennie, przy czym można było spożywać jedynie mleko, jogurty, owoce, warzywa oraz nieograniczone ilości niskokalorycznych napojów, takich jak woda, herbata, kawa oraz napoje dietetyczne. - Menu dla tych dni zostało starannie opracowane, tak by spełniało żywieniowe potrzeby osób stosujących tę dietę. Osoby stosujące ją przestrzegały jej przez dwa kolejne dni tygodnia, a przez pozostałych pięć dni odżywiały się według zdrowej diety śródziemnomorskiej - tłumaczą jej twórcy.

Okazało się, że zgodnie z przewidywaniami, główną wadą pierwotnej wersji diety był ograniczony wybór produktów spożywczych. Jak wspominają jej autorzy: - Wiele spośród osób testujących tamtą dietę przyznało, że trudno było im przestrzegać spożywania jedynie mleka, jogurtu owoców oraz warzyw i zaledwie jedna trzecia z nich kontynuowała dietę pod koniec roku. Tak nas jednak zachęciły wnioski płynące z tych pierwszych badań, że ulepszyliśmy dietę tak, by była bardziej różnorodna i zawierała więcej produktów białkowych.

Dieta o różnej skali natężenia

W książce znajdują się opisy posiłków, podano przykładowe ćwiczenia, rozrysowano tabele kaloryczności produktów i przykładowe kompozycje posiłków oraz przepisy na ich wykonanie. Jeśli przyjrzymy się jednak tablicom umieszczonym na końcu książki okaże się, że tak naprawdę dieta trwa cały tydzień, ponieważ zalecana liczba kalorii spożywanych w dni bez ograniczeń waha się w zależności od wieku, płci i wagi, między 1400 a 2500 kalorii dziennie. Dieta na pozostałe dni (pięć dni nieograniczonych) Diety 2-dniowej powinna opierać się na zdrowym śródziemnomorskim sposobie odżywiania się. To oznacza, że powinniście spożywać zdrowe i jak najmniej przetworzone produkty, w tym dużo warzyw i owoców, produkty pełnoziarniste, fasole, warzywa strączkowe, orzechy oraz oliwę z oliwek, a także ryby, drób i niskotłuszczowy nabiał. Wasz jadłospis może również zawierać niewielkie ilości chudego czerwonego mięsa - unikajcie jednak makaronów, pizzy i wina.

 

Fot. Screen z książki

W tytułowe dwa dni diety je się około 1100 kalorii. Jak zapewniają twórcy diety: - Przez dwa dni w tygodniu będzie wolno wam spożywać produkty bogate w białko, zdrowe tłuszcze, niskotłuszczowy nabiał oraz pewne warzywa i owoce. Nie musicie liczyć kalorii; wystarczy, że posłużycie się dołączonymi tabelami, które określają minimalne i maksymalne liczby porcji (dla mężczyzn i dla kobiet) każdego rodzaju potraw dozwolonych. Jeśli w firmach dostarczających posiłki można wybierać między 1000, 1500 a 2000 kalorii, to okaże się, że o folgowaniu nie ma w ogóle mowy.

A i byłabym zapomniała! Do diety oczywiście należy dołączyć także aktywność ruchową - bez sportu się nie obejdzie. W książce znajdziecie zalecane ćwiczenia oraz sugerowane sporty.

Autorzy przekonują, że dieta działa i przynosi świetne rezultaty - podają przykładowe wartości utraty centymetrów i kilogramów przemawiające na jej korzyść. O jej skuteczności najlepiej przekonacie się jednak... sami w praktyce.

Książka w wersji elektronicznej dostępna w serwisie Publio.pl

 

Książkę "Dieta 2-dniowa" wydało wydawnictwo Sonia Draga.

 

Fot. Vitalia.pl

Więcej o: