Biustonosz sportowy - jak go dobierać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu? [RADY BRAFITTERKI]

Prawie 80 % kobiet nosi nieodpowiednio dobrany biustonosz sportowy. Nadal nie zdajemy sobie sprawy z tego jak istotny jest dobór bielizny, w której ćwiczymy. Niewystarczające podtrzymanie biustu powoduje nie tylko ból, niechęć do wykonywania ćwiczeń, ale przede wszystkim - nieodwracalne zmiany w więzadłach Coopera, przez co biust traci swoją elastyczność.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Z pomocą ekspertki brafittingu Boutique Bielizny - Agnieszki Jabłońskiej radzimy jak dobrać biustonosz, który będzie nie przeszkodą, a wsparciem podczas ćwiczeń.

Zmierz obwód pod biustem

To właśnie odpowiednie ściągnięcie i podtrzymanie jest kluczowe w prawidłowym doborze biustonosza sportowego. Obwód biustonosza nie może być za luźny, gdyż w takim przypadku biustonosz może się przesuwać w trakcie ćwiczeń. "Ciężar biustu podtrzymuje głównie obwód biustonosza" - mówi braffiterka, Agnieszka Jabłońska- Dlatego obwód powinien być ścisły i znajdować się na tym samym poziomie z przodu i z tyłu. Obwód zapinaj na pierwszą haftkę. W miarę rozciągania materiału będziesz mogła zwęzić obwód o kolejne oczka." Jeżeli nie możesz liczyć na pomoc profesjonalnej brafitterki, przez wyjściem na zakupy zmierz dokładnie swój obwód pod biustem, a następnie odejmij od niego około 5 cm - tym sposobem otrzymasz prawidłowy obwód biustonosza. Pas biustonosza nie powinien być zbytnio uciskać, jednak zawsze powinien być on węższy niż w normalnym biustonoszu.

Regulowane ramiączka

"Obalamy mit, że to ramiączka utrzymują biust - najważniejszy jest odpowiedni obwód. Utrzymywanie biustu jedynie na ramiączkach może powodować stały uraz kręgosłupa. Nie znaczy to jednak, że należy zupełnie je zignorować" - wyjaśnia brafitterka. Ramiączka powinny być miękkie i regulowane tak, by nie wbijały się w ciało, ani nie spadały z ramion.

Wykonaj kilka ćwiczeń w przymierzalni

Przed zakupem warto sprawdzić użyteczność biustonosza. Jak radzi Agnieszka Jabłońska - "Aby przekonać się czy biustonosz rzeczywiście zapewnia odpowiednie podtrzymanie wykonaj kilka podskoków lub pajacyków w przymierzalni". Dzięki temu będziesz miała pewność jak zachowuje się podczas najbardziej wymagających ćwiczeń.

shock absorbershock absorber Przykładowy model biustonosza dla dużego biustu / Fot. Kolaż Kobieta.gazeta.pl / Mat. prasowe Shock Absorber Przykładowy model biustonosza dla dużego biustu / Fot. Kolaż Kobieta.gazeta.pl / Mat. prasowe Shock Absorber

Oddzielne miseczki

Biustonosz sportowy z oddzielnymi miseczkami powinien w szczególności zainteresować kobiety posiadające biust większy od miseczek A lub B. Dzięki temu, że biustonosz separuje piersi - w większym stopniu ogranicza ich ruchy i zapewnia większy komfort podczas ćwiczeń. "Wszystkie kobiety posiadające duży biust powinny wybierać biustonosze okalające z oddzielnymi, delikatnie usztywnionymi miseczkami, gdyż tylko takie odpowiednio zbierają większy biust i zapewniają dużą stabilność" - dodaje Agnieszka Jabłońska.

Zwróć uwagę na tylne zapięcie

Biustonosze z regulacją z tyłu zapewniają zdecydowanie mocniejsze podtrzymanie niż te gładkie, nie posiadające zapięcia. Po takie biustonosze powinny sięgać przede wszystkim kobiety z bardzo dużym biustem (powyżej miseczki D).

Materiał wchłaniający wilgoć

Biustonosz sportowy musi być wykonany z odpowiedniego materiału, który wchłania nadmiar wilgoci i przepuszcza powietrze.

biustonosz sportowybiustonosz sportowy Przykładowy model biustonosza dla małego biustu / Fot. Kolaż Kobieta.gazeta.pl / Mat. prasowe H&M Przykładowy model biustonosza dla małego biustu / Fot. Kolaż Kobieta.gazeta.pl / Mat. prasowe H&M

Unikaj rozmiarów uniwersalnych (S,M,L)

Takie rozmiary, które teoretycznie mają pasować do wszystkich kobiet, tak naprawdę... nie pasują do nikogo. Zazwyczaj jedynie okrywają biust zamiast odpowiednio go podtrzymać. "Niestety tak naprawdę niewiele z nas ma standardowy obwód pod biustem oraz odpowiadający mu rozmiar miseczki. W większości kobiety posiadają niewspółmierne do siebie rozmiary np. bardzo wąski obwód i dużą miseczkę lub szeroki obwód i małą miseczkę. Dlatego też prawdopodobieństwo znalezienia w sieciówce odpowiedniego biustonosza jest znikome". Biustonosz najlepiej kupować w specjalistycznych sklepach, które posiadają bogatą i zróżnicowaną rozmiarówkę.

>>PRZEGLĄD NAJLEPSZYCH MODELI BIUSTONOSZY DLA DUŻEGO BIUSTU

Zobacz wideo

Partner - materiał

wygodne biustonosze do ćwiczeń

Więcej o: