Uwierzyliście, że śniadanie jest niezbędne dla szczupłej sylwetki? To już nieaktualne

Dietetycy, eksperci ds. żywienia i fani zdrowej diety przez lata przekonywali, że jedzenie śniadań jest niezbędne, aby zachować zdrowie i szczupłą sylwetkę. Tymczasem naukowcy właśnie dowiedli, że jest inaczej.

Śniadanie zjedz jak król, obiad jak książę, kolację jak żebrak - czyżby ta mądrość przekazywana przez ostatnie dziesięciolecia traciła właśnie na znaczeniu? Otóż według badań opublikowanych na stronie " The American Journal of Clinical Nutrition " niejedzenie śniadań nie ma związku z pojawianiem się nadwagi. A przynajmniej nie bezpośrednio.

Pierwszy posiłek a odchudzanie

Badacze wzięli pod lupę 309 osób i podzielili je na trzy grupy. Wszystkie osoby miały odżywiać się zgodnie z zasadami zdrowej diety, jednak każda z grup dostała inne wytyczne. Pierwsza miała po prostu dbać o spożywanie odpowiednich produktów (nie pojawiła się jednak informacja o jedzeniu lub niejedzeniu śniadań), druga otrzymała zalecenie, aby śniadań unikać, trzecia bezwzględnie miała spożywać poranny posiłek. Eksperyment trwał 3 miesiące, ostatecznie ukończyły go 283 osoby. Po tym czasie wszyscy zostali przebadani i zważeni. Okazało się, że wszystkie grupy uzyskały podobne efekty pod kątem odchudzania.

Do podobnych wniosków doszedł dr James Betts z uniwersytetu w Bath w Wlk. Brytanii. Naukowiec przez sześć tygodni badał dwie grupy wybranych osób. Jedna z nich dostała zalecenie, aby codziennie do godziny 11 spożyć 700 kalorii, w tym 350 kalorii w ciągu godziny od momentu przebudzenia. Druga grupa do południa miała trzymać ścisły post. Jak się okazało, niejedzenie śniadań nie wpłynęło w żaden sposób na parametry zdrowotne żadnej z osób.

- Pomimo wielu opinii dotyczących tego, czy należy śniadania jeść, czy nie, brak jest ewidentnych dowodów, które wskazywałyby, że jedzenie śniadania ma znaczący wpływ na nasze zdrowie - poinformował naukowiec na stronie uniwersytetu .

ZOBACZ TEŻ:  Od rana brakuje Ci energii? 9 sposobów, by to zmienić

Poranna rutyna

Jest jednak pewne "ale". Otóż naukowcy z Bath stwierdzili również, że chociaż niejedzenie śniadań nie decyduje bezpośrednio o tym, czy uda nam się zrzucić nadprogramowe kilogramy, to jednak znacząco wpływa na naszą aktywność: zarówno umysłową jak i fizyczną. Zatem w dłuższym okresie czasu może się okazać, że poranny posiłek pomoże nam w procesie chudnięcia.

Ponadto spożywanie porannego posiłku może mieć również znaczenie pod kątem psychologicznym. Planowanie posiłków (łącznie ze śniadaniem) wprowadza porządek do naszego życia i pozwala nam odżywiać się w sposób bardziej świadomy. Dzięki temu nie ma miejsca na kompulsywne podjadanie i bezrefleksyjność. To w dalszej perspektywie czasu pozwala nam skuteczniej wdrażać zdrowe nawyki żywieniowe i w efekcie - chudnąć.

ZOBACZ TEŻ: Ta śniadania są nie tylko pyszne, ale również pięknie wyglądają!

Śniadania: jeść czy nie jeść?

Mimo że jedzenie śniadań może nie mieć bezpośredniego wpływu na zdrowie i odchudzanie, to jednak należy pamiętać, że nie dla każdego opcja porannego głodowania jest korzystna. Dr Enhad Chowdhury z Uniwersytety Bath podkreśla, że ważne jest nie tylko to, czy jemy poranny posiłek, ale co się na niego składa. Na to jednak również nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

- Spożywanie o poranku słodkich produktów zbożowych przyniesie inny efekt, niż gdy jemy na śniadanie produkty białkowe. W ramach trwania "Breakfast Project" planujemy zbadać, jak spożywanie w ramach śniadania określonych grup produktów wpłyną na nasze zdrowie - informuje dr Chowdhury.

Na obecny moment pozostaje nam zatem zdać się na eksperymentowanie i samodzielne odkrywanie, co nam szkodzi, a co wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie i zdrowie.

Zobacz też:

Ważyła ponad 100 kg. Teraz startuje w zawodach fitness. Zobacz, jak to zrobiła:

Fot. Instagram.com/lifeofdonnag/

Zobacz wideo
Czy jesz śniadania?
Więcej o: