Termogeniki - pogromcy tkanki tłuszczowej?

Termogeniki to skuteczna pomoc w trakcie odchudzania. Wpływają na przyspieszenie pracy metabolizmu i szybsze spalanie tłuszczu. Dowiedz się, jakie produkty zawierają takie cenne właściwości.

Termogeniki – pomoc w odchudzaniu

Nazwa ta obejmuje różnego rodzaju produkty, które wspomagają proces odchudzania. To nieoceniona pomoc w trakcie walki z dodatkowymi kilogramami.

Na czym polega sekret ich działania? Tego typu związki chemiczne podnoszą lekko temperaturę komórek organizmu, dzięki czemu przyspieszona zostaje praca metabolizmu. Przez to szybciej możemy osiągnąć wyznaczony cel dietetyczny.

Często, gdy pierwszy raz słyszy się tę nazwę, początkowym skojarzeniem są specjalistyczne suplementy. Jest to jednak tylko część prawdy. Termogeniki naturalne to bardzo popularne produkty spożywcze, z którymi stykamy się na co dzień

Termogeniki - ranking

Termogeniki występują w dwóch postaciach. Pierwsza grupa obejmuje wiele popularnych produktów spożywczych. Druga to suplementy diety, dostępne w sklepach z odżywkami dla sportowców oraz w niektórych aptekach.

Jakie są najpopularniejsze i najskuteczniejsze termogeniki naturalne? Do tego grona zaliczane są m.in.: czerwona i zielona herbata, karczochy, czerwone wino, guarana, imbir oraz ostra papryka chilli.

Jak spożywanie tych produktów wpływa na nasz organizm?

  • Karczochy zawierają kwas chlorogenowy, który wspomaga proces zmniejszania masy ciała.
  • Zielona i czerwona herbata dzięki zawartości aktywnych substancji (np. katechiny) przyspieszają spalanie tłuszczu. Podobnie działa czerwone wino.
  • Dzięki ostrym produktom (np. chilli, imbir) mózg zmusza nasz organizm do większej pracy. Wydzielana przez to adrenalina wywołuje szybszą pracę serca i przyspiesza metabolizm.
  • Pracę układu trawienia polepsza także zawarta w guaranie guaranina.

 

Czy kawa także należy do tej grupy? To dosyć sporna kwestia – produkt ten znajdziemy zarówno w niektórych zestawieniach naturalnych termogeników, jak i w spisach produktów blokujących odchudzanie. Jak więc powinniśmy traktować kawę?

Wiadomo, że kofeina ma właściwości pobudzające. Oprócz tego przyspiesza także spalanie tłuszczu. Jednak dla najlepszego efektu zalecane jest picie czarnej kawy. Kaloryczne dodatki, takie jak cukier, słodkie syropy, czy śmietanka mogą zmniejszyć jej termogeniczne działanie.

Termogeniki – opinie

Naturalne termogeniki są zdrowe i często smaczne, możemy więc bez obaw urozmaicić o nie naszą dietę odchudzającą. To lepsze rozwiązanie niż na przykład włączenie do niej produktów typu „light”.

Termogniki w postaci suplementów są dosyć drogie. Czasami za kilkadziesiąt kapsułek zapłacimy nawet powyżej 200 zł.

Mimo że często mają dużą skuteczność, zdarzają się przypadki, że są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dlatego jeśli zdecydujemy się na użycie kapsułek przyspieszających metabolizm, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą. Ich zażywanie wiąże się z pobudzeniem układu nerwowego, co podnosi ciśnienie krwi i zwiększa akcję serca. Poza tym tego typu suplementy wchodzą w niepożądane reakcje z niektórymi lekami. Zalecana jest więc duża ostrożność przy ich stosowaniu.

 

Zobacz także:

Sabotażyści odchudzania - dietetyczne błędy utrudniające chudnięcie

Zdrowe odżywianie: 8 prostych kroków do zmiany nawyków

 

Więcej o: