Co ograniczać, jeśli chcesz schudnąć: tłuszcze czy węglowodany? Badania wreszcie rozwiewają wątpliwość

Naukowcy ze Stanford University School of Medicine postanowili sprawdzić, co daje lepsze efekty w odchudzaniu - ograniczenie spożywanych tłuszczy czy węglowodanów. Okazało się, że... to nie ma znaczenia.

Na temat odchudzania i zdrowego odżywiania narosło wiele mitów. Nasze organizmy i tryb życia się różnią. To, co jest skuteczne w przypadku jednej osoby, u drugiej może przynieść mizerne albo wręcz żadne efekty.

Jedną z kwestii spornych, która dzieli zarówno ekspertów, jak i przeciętnych zjadaczy chleba jest to, jaki rodzaj żywności ograniczyć, by osiągnąć jak najlepsze efekty w zrzucaniu wagi. Zarówno nadmiar węglowodanów (cukrów), jak i tłuszczy w diecie może bowiem łatwo sprawić, że przytyjemy. Co bardziej?

Okazuje się, że nie ma to znaczenia. Tak przynajmniej wynika z badań, które na grupie 609 dorosłych ochotników obu płci przeprowadzili naukowcy ze Stanford University School of Medicine.

Każdy z uczestników przez 12 miesięcy stosował zdrową dietę - połowa ograniczała tłuszcze, a reszta cukry. Po upływie tego czasu badacze stwierdzili, że u obu grup spadek wagi był - proporcjonalnie - taki sam. 

Dodatkowo, by uwzględnić ewentualne indywidualne różnice między ochotnikami, przed rozpoczęciem odchudzania wszystkim sprawdzono poziom insuliny i wykonano sekwencjonowanie genomu w poszukiwaniu "konkretnych genów, które mogą wpływać na tempo utraty wagi". Ostatecznie żaden z tych czynników nie wpłynął na postępy w zrzucaniu zbędnych kilogramów. 

"Wszyscy się różnimy"

- Wszyscy słyszeliśmy historie znajomych o dietach, które u jednych działają świetnie, a u innych wcale - mówi kierujący badaniami prof. Christopher Gardner. - To dlatego, że się różnimy i dopiero zaczynamy rozumieć, dlaczego tak jest - dodaje.

Ekspert podkreśla, że każdy uczestnik badań dostał opiekę i szereg rad odnośnie tego, jak odchudzać się z rozwagą. - Upewniliśmy się, że wszyscy wiedzą, by robić zakupy na rynku i u rolników, a nie kupować wygodne, ale przetworzone "byle co" - mówi. - Oprócz tego pilnowaliśmy, by przez odchudzanie nie stali się przemęczeni lub wygłodzeni. Na dłuższą metę nie da się trzymać takiej diety, a zmiany żywieniowe mają być na całe życie - zaznacza.

Ci, którzy faktycznie stosowali się do tych zaleceń, schudli nawet po niemal 30 kg. Średnia wszystkich uczestników wyniosła jednak mniej, bo niecałe 6 kg. Niektórzy uczestnicy najwyraźniej zapomnieli bowiem, że mieli ograniczać konsumpcję, przez co przytyli zamiast schudnąć, co nieco obniżyło statystykę.

Zobacz też:

Dietetyczka: Mężczyźni jedzą, bo są zmęczeni. Kobiety - bo są smutne, wesołe, szczęśliwe albo nieszczęśliwe

Psychodietetyk: "Nadwaga jest objawem, nie przyczyną. Sama dieta tu nie pomoże" [WYWIAD]

Więcej o:
Komentarze (58)
Co ograniczać, jeśli chcesz schudnąć: tłuszcze czy węglowodany? Badania wreszcie rozwiewają wątpliwość
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: $$$

  Oceniono 58 razy 54

  Tłuszcza to motłoch,tłum i wtedy mówimy tej tłuszczy. Jeśli chodzi o tłuszcze, będące składnikiem naszej diety, to możemy ograniczyć spożywanie tłuszczów (tych tłuszczów) a nie tłuszczy. To gdzieś w gimnazjum na polskim było, a może w podstawówce?

 • Gość: Tos1

  Oceniono 64 razy 50

  Chudnie się od deficytu kalorycznego. Na tym wszystko się kończy i zaczyna. Ameryki nie odkryli...

 • Gość: Maria

  Oceniono 34 razy 34

  Dla autor/a/ki artykułu:Mianownik Kto? Co?: tłuszcze
  Dopełniacz Kogo? Czego?: Nie lubię tłuszczów
  Celownik Komu? Czemu?: Przygladam się tłuszczom
  Biernik Kogo? Co?: Lubię tłuszcze
  Narzędnik Z kim? Z czym?: Rozmawiam z tłuszczami
  Miejscownik O kim? O czym?: Rozmawiam o tłuszczach
  Wołacz: Hej! tłuszcze
  Użyta odmiana dotyczy słowa "tłuszcza' co oznacza: tłuszcza: motłoch, hałastra, hołota, pospólstwo, tałatajstwo, gawiedź, dzicz, ludziska, bydło, swołocz, gromada, wataha, barachło, ...itp.

 • Gość: vgf

  Oceniono 27 razy 23

  "spożywanych tłuszczy"
  Autor tego dzieła powinien się zalać tłuszczą...

 • the jogurt

  Oceniono 23 razy 15

  Za to ograniczanie tłuszczu może powodować problemy z produkcją hormonów.

 • ladychapel

  Oceniono 20 razy 10

  Żryj mniej świnio - oto dieta cud!!!

 • captain_planet

  Oceniono 14 razy 6

  Wszystkie diety wykluczające są idiotyczne i szkodliwe. Amen.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 12 razy 6

  Ktoś powiedział:
  Dobra świnia i na wodzie tyje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX