Chcesz schudnąć dwa razy szybciej? Wyeliminuj z diety jeden typ produktów. Wcale nie chodzi o słodycze

Osoby, które w ramach odchudzania stosują dietę wegetariańską, tracą zbędne kilogramy dwa razy szybciej. Do tego poprawia się ich metabolizm. Tak wynika z badań przeprowadzonych na ochotnikach cierpiących na cukrzycę typu 2.

Jedną z podstawowych przyczyn cukrzycy typu 2 jest otyłość, dlatego utrzymanie prawidłowej wagi jest kluczowe dla cierpiących na nią osób. Naukowcy podkreślają jednak, że z ich odkrycia mogą skorzystać wszyscy ci, którym zależy na przyspieszeniu procesu chudnięcia, a więc również osoby zdrowe.

Z badań opublikowanych w "Journal of the American College of Nutrition" wynika, że o wiele lepsze efekty niż samo ograniczanie kalorii daje wyeliminowanie z diety mięsa i ograniczenie spożywania produktów odzwierzęcych. Do tego, co szczególnie ważne dla diabetyków, unikanie jedzenia mięsa poprawia metabolizm glukozy w organizmie. 

Zobacz wideo Julia Wieniawa i Paulina Sykut ćwiczą jogę w domu:

Żeby to stwierdzić, naukowcy pod kierunkiem dr Hany Kahleovej z Clinical Research at the Physicians Committee for Responsible Medicine w Waszyngtonie, przebadali 74 ochotników chorych na cukrzycę typu 2. 

Eksperci podzielili ich na dwie grupy. Jedna miała stosować dietę polegającą na ograniczeniu kalorii (o 500 kcal w stosunku do normalnego dziennego zapotrzebowania). Druga, oprócz tego, musiała zrezygnować z jedzenia mięsa i ograniczyć spożywanie produktów odzwierzęcych (uczestnicy badania mogli zjeść np. najwyżej jeden jogurt dziennie). Poza tym mogli jeść wszystkie warzywa, owoce, orzechy czy produkty zbożowe.

Co się okazało? Że dzięki diecie wegetariańskiej ochotnicy schudli aż dwa razy więcej - średnio 6,2 kg, w porównaniu do 3,2 kg, które udało się zrzucić pierwszej grupie.

Precz z tłuszczem

To jednak nie wszystko. Badania uczestników z pomocą rezonansu magnetycznego wykazały, że bezmięsna dieta pozwala zrzucić zarówno tłuszcz z warstwy bezpośrednio pod skórą, jak i ten pokrywający mięśnie, a także znajdujący się wewnątrz nich. Ci, którzy stosowali "tradycyjną" dietę pozbyli się właściwie wyłącznie podskórnej tkanki tłuszczowej.

Jakie to ma znaczenie? Nadmiar tłuszczu "mięśniowego" ma związek z odpornością na insulinę, więc jego spadek w przypadku osób chorych na cukrzycę typu 2 możne znacząco poprawić stan zdrowia.  

- Dieta wegetariańska okazuje się być najskuteczniejszą, jeśli chodzi o utratę wagi. Do tego, udowodniliśmy, że jest również o wiele bardziej efektywna w spalaniu tłuszczu "mięśniowego", co z kolei poprawia metabolizm - podsumowuje dr Hana Kahleová. - Nasze odkrycie jest ważne dla osób, które chcą schudnąć - także tych cierpiących z powodu zaburzeń przemiany materii i chorych na cukrzycę typu 2 - podkreśla.

Więcej o:
Komentarze (81)
Chcesz schudnąć dwa razy szybciej? Wyeliminuj z diety jeden typ produktów. Wcale nie chodzi o słodycze
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: vegan1988

  Oceniono 63 razy 47

  Bzdura. Nie jem mięsa 15 lat, a jestem gruby. Soja i kukurydza tuczy tak samo jak mięso.

 • Gość: Hm

  Oceniono 73 razy 47

  A kolagen na wypelnienie zmarszczek i prace sciegien to pewnie z rabarbaru powstanie..

 • ikar.ka

  Oceniono 23 razy 17

  A czasem wystarczy być "w normie" i nie przejmować się "odkryciami naukowymi" i żyć szczęśliwie, nawet jedząc mięso, trochę sobie czasem folgując. Bo stres też powoduje tycie! Brak snu też! A jak za dużo myślę o tym co mogłabym zjeść, żeby było zdrowe, to nie mam czasu na spanie. Jeśli się ma problemy zdrowotne to idzie się do lekarza/dietetyka.

 • Gość: Rogal

  Oceniono 21 razy 15

  Niech ktoś raz na zawsze wytłumaczy głupiemu człowiekowi, czy ryby w ujęciu powyższego artykułu to mięso czy nie?

 • burzochron

  Oceniono 18 razy 12

  Ech, 20 lat byłam wegetarianka. I nigdy więcej. Wychodowalam sobie anemie i dopiero powrót do jedzenia mięsa (naprawdę niewielkie ilosci) przywrócił mi normalne siły. Na wspomnienie o pysznych daniach sojowych, tofu, i innych, odrzuca mnie. Bardzo jednak popieram ruchy wegan i uświadamianie innym, że opychanie się mięsem nie jest potrzebne oraz ze zwierzęta traktowane są w sposób straszny i absolutnie niedopuszczalny!!

 • jr968

  Oceniono 13 razy 9

  Dokładnie tak samo zadziała wyeliminowanie z diety "szybkich" węglowodanów i najlepiej dodatkowo wszystkiego, czego nie jesteśmy w stanie przyswoić na surowo (głównie zboża, ale nie mięso, bo surowe mięso możemy jeść i jedliśmy przez dziesiątki tysięcy lat). Problemem jest tak ulubione przez nas dodawanie do mięsa węglowodanów. To one zakłócają proces trawienia tłuszczów zwierzęcych i powodują, że te ostatnie stają się rzeczywiście niezdrowe. Przez dziesiątki tysięcy pokoleń człowiek i jego przodkowie tak nie jadali. Jak coś zebrali roślinnego, to to zjadali i byli najedzeni. jak coś upolowali, to tym się sycili i nie dokładali do tego żadnych bułeczek ani ziemniaczków. A my od kilkuset pokoleń robimy inaczej i sobie szkodzimy.

 • Gość: nina

  Oceniono 13 razy 9

  odzwierzęce to inaczej choroby którymi możemy się zarazić od zwierząt po artykułach w prasie oświadczam kretynizm i analfabetyzm w natarciu

 • Gość: dorka

  Oceniono 12 razy 8

  Takimi bzdurami tylko szkodzicie chorym ludziom !!! Najlepszy przepis żeby się utuczyć i pochorować = jeść jeszcze więcej produktów zbożowych. Zanim się spłodzi taki tekst to może warto przetestować wcześniej na sobie tę zdrowotną dietę ???

 • Grzesio W

  Oceniono 11 razy 7

  Najlepiej odchudza zielona kiełbasa, nawet 3-4 kg w dzień. POLECAM!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX