Kiedy chudniesz, tracisz tłuszcz - to jasne. Ale jak on znika z twojego ciała?

Gdzie się "podziewa" tłuszcz, który zrzucamy, kiedy chudniemy? Okazuje się, że nawet lekarze mają problem z odpowiedzią na to pytanie. A wcale nie jest skomplikowana, choć dla wielu może okazać się zaskoczeniem.

Prof. Andrew J, Brown i Ruben Meerman pokusili się o przeprowadzenie ankiety wśród 150 anonimowych lekarzy, dietetyków i trenerów personalnych. Każdemu zadali jedno pytanie: co się dzieje z tłuszczem, który spalamy w trakcie odchudzania?

Okazało się, że tylko trzech dietetyków (2 proc. ankietowanych) znało właściwą odpowiedź. Najwięcej osób sądziło, że tłuszcz zamienia się w procesie spalania na energię, co jednak - jak zauważają badacze - przeczy prawu zachowania masy. Inni próbowali tłumaczyć znikanie tłuszczu tym, że zamienia się w mięśnie lub zostaje wydalony z odchodami.

Zobacz wideo Paulina Sykut i Julia Wieniawa ćwiczą jogę w domu:

To właśnie ta ostatnia grupa najmniej minęła się z prawdą. W rzeczywistości bowiem tłuszcz zamienia się w dwutlenek węgla i wodę. Ten pierwszy jest wydychany przez płuca, a woda ostatecznie opuszcza nasze ciało razem z moczem i potem

Brown i Meerman w swoim opracowaniu szczegółowo wyjaśniają ten proces i podają, jak to wygląda na konkretnym przykładzie. Jeśli schudniemy 10 kg, dokładnie 8,4 kg spalonego tłuszczu opuści nasze ciało z wydychanym powietrzem, a 1,6 zamieni się w wodę.

Czy to oznacza, że powinniśmy więcej lub szybciej oddychać, by zrzucić zbędne kilogramy? Oczywiście nie, bo to niemożliwe. Wprawdzie średnio 200 g dwutlenku węgla wydychamy śpiąc (a przeciętna osoba w stanie spoczynku wydziela go ok. 600 g dziennie). Jednak by schudnąć, musimy wyprodukować go więcej, a to już wymaga użycia mięśni, czyli "starych, dobrych" ćwiczeń. Ale nie tylko - każdy ruch poprawia przemianę materii - spacer, odkurzanie, a nawet ubieranie się.

Ogółem, by spalić 100 g tłuszczu, trzeba wydalić 280 g dwutlenku węgla (oprócz tego, który wydychamy "standardowo"). Proces odchudzania można jednak wesprzeć odpowiednią dietą. Naukowcy z całego świata prześcigają się w kolejnych doniesieniach o tym, co daje najlepsze efekty. Dzięki temu każdy możne znaleźć sposób, który będzie dla niego najodpowiedniejszy.

Więcej o:
Komentarze (25)
Kiedy chudniesz, tracisz tłuszcz - to jasne. Ale jak on znika z twojego ciała?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • usera

  Oceniono 19 razy 17

  I tak przez modę na odchudzanie mamy globalne ocieplenie. Nobel mi się należy!

 • kloceklego

  Oceniono 17 razy 9

  "Gdzie się "podziewa" tłuszcz, który zrzucamy, kiedy chudniemy?"

  jaj trzymam swój w piwnicy z ziemniakami. jak mi się zachce frytek to będę miał wszystko pod ręką.

 • 4ted

  Oceniono 3 razy 3

  Co to za durne zdanie? "Ogółem, by spalić 100 g tłuszczu, trzeba wydalić 280 g dwutlenku węgla

 • grundol1

  Oceniono 2 razy 2

  "Proces odchudzania można jednak wesprzeć odpowiednią dietą."

  Nie, odpowiednie odżywianie to podstawa. Nie ma takiej aktywności fizycznej której nie można by zrównoważyć pochłanianymi kaloriami. Nawet maratończycy muszą dbać o dietę.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 4 razy 2

  Jak znika? Czytam pierdy by Ann.

 • Gość: Daniel

  Oceniono 10 razy 2

  Jak można być tak głupim xd. Owszem, zasadzie zachowania masy przeczy, ale tylko wtedy, jeśli zapomnimy, że masa jest równoważna z enrgią (patrz znany wzór e=mc^2)!!!! A jak ktoś pamięta czasy podstawówki, spalanie to inaczej utlenianie, czyli zamiana między innymi na wspomniany co2. Więc tłusz jest zamieniany w energię po prostu, a co2 i woda (nie wiem co ona tu robi ale ok) jest tylko skutkiem ubocznym

 • 4ted

  Oceniono 1 raz 1

  Co to za durne zdanie? "Ogółem, by spalić 100 g tłuszczu, trzeba wydalić 280 g dwutlenku węgla "????

 • mgr.nauk

  Oceniono 3 razy 1

  może przez dziure dupową

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX