Najpierw musimy zastanowić się, co oznacza dla nas szybkie chudnięcie. Wiadomo, że istnieje wiele diet, które gwarantują błyskawiczne efekty. Bardzo często są one jednak także niebezpieczne dla naszego zdrowia. Poza tym w wielu przypadkach ich stosowanie kończy się znienawidzonym efektem jo-jo.
Tak niestety działa nasza psychika. Jeśli przez jakiś czas, nawet niezbyt długi, odżywiamy się bardzo skromnie i restrykcyjnie trzymamy się tych zasad, w momencie odzyskania wolności żywieniowej nie umiemy z niej odpowiednio skorzystać. Wówczas wracamy do starych nawyków, które mają zazwyczaj zły wpływ na naszą wagę i wygląd.
W takich sytuacjach tracimy często wiarę w to, że jesteśmy w stanie zapanować nad naszą wagą. Dlatego eksperci zazwyczaj radzą, by pytanie "jak szybko schudnąć?" zastąpić pytaniem "jak skutecznie schudnąć bez efektu jo-jo?". Z tej przyczyny nie warto stawiać na najbardziej błyskawiczne diety. Bo co z tego, że szybko uzyskujemy wymarzone efekty, skoro szybko je tracimy?
Jak szybko schudnąć - najważniejsze są zdrowe nawyki
Zakładając, że nie zależy nam na ekspresowym chudnięciu, a zadowoli nas zbilansowana dieta na minimum pół roku, powinniśmy zacząć od zmiany kilku podstawowych nawyków żywieniowych. Oprócz oczywistości takich jak unikanie fast-foodów musimy pamiętać jeszcze o kilku kwestiach. Te trzy zasady to wręcz klasyka rozsądnego odchudzania.
1. Jednym z najbardziej szkodliwych nawyków jest nocne podjadanie. Kolację powinniśmy jeść mniej więcej 2-3 godziny przed pójściem spać.
Mitem jest, że odpowiednim momentem na ostatni posiłek w ciągu dnia jest godzina 18. Jedynie jeśli kładziemy się spać o 21, takie rozwiązanie można uznać za słuszne. Jednak gdy kładziemy się po północy, ostatni posiłek możemy zjeść około 21. Zbyt wczesne jedzenie kolacji tylko nas rozdrażni i sprawi, że będziemy myśleli zbyt dużo o jedzeniu. A to z kolei może doprowadzić do porzucenia zdrowych nawyków żywieniowych.
2. Postaraj się ze swojej diety wyeliminować słodycze. Dla wielu osób nie jest to łatwe. Jeśli wcześniej jedliśmy je regularnie, róbmy to stopniowo bez gwałtownych żywieniowych rewolucji.
Czy się nam to podoba, czy nie, słodycze nie sprzyjają odchudzaniu. Warto wiedzieć, że wiele osób, którym w trakcie diety udało się odzwyczaić od słodyczy, nie dość, że skutecznie chudły, to jeszcze nie miały po kilku miesiącach takiego detoksu potrzeby ich jedzenia. Dzięki temu udało im się także uniknąć efektu jo-jo.
Rada: jeśli w trakcie diety przeżywasz "słodyczowy kryzys", sięgnij w godzinach przedpołudniowych po ulubiony owoc. Nie rób jednak tego zbyt późno, aby organizm miał szansę na spalenie kalorii.
3. Jedz powoli, a nie w pośpiechu. Takie celebrowanie jedzenia bardzo dobrze wpływa na przemianę materii.
Wiadomo, że aktywność fizyczna wspiera proces odchudzania. Jednak nie musisz codziennie spędzać kilku godzin na siłowni. Takie nadmierne zaangażowanie często sprawia, że zbyt szybko tracimy motywację. W pewnym momencie jesteśmy nowymi zadaniami tak obciążeni psychicznie, że zarzucamy postanowienia. Dlatego lepiej postawić na regularny ruch, który jednak nie stanie się naszym głównym życiowym zmartwieniem.
Obecnie wiele osób stawia na ćwiczenia zamieszczone przez trenerów w Internecie. To bardzo wygodne rozwiązanie. Jednak część z nich szybko zniechęca się do takiej formy ruchu, bo wymaga to dużej samodyscypliny lub nie przynosi oczekiwanych efektów.
Jeśli na przykład ćwiczenia jakiegoś znanego trenera są dla nas ciężkie lub nie przynoszą efektów, nie oznacza to, że będzie tak w każdym przypadku. Na serwisie YouTube jest cała masa filmików różnych mniej znanych trenerów i siłowni, które cieszą się ogromną popularnością. Dlatego nie należy zniechęcać się pierwszymi złymi wyborami. Bywa, że trening, którego nie lubiliśmy, da się zamienić na coś, co nie sprawia nam takiego trudu i jest znacznie bardziej efektywne.
Zobacz także:
Ocet jabłkowy - eliksir z kuchennej półki? Naturalny sposób na trądzik, blizny i łupież
Przedłużanie rzęs - cena, metody, na czym polega