- Niskie osoby mają wolniejszy metabolizm - mówi w rozmowie z serwisem Prima ekspert od leczenia otyłości, dr Craig Primack. - Przeciętna kobieta ma podstawową przemianę materii na poziomie 1400 kcal dziennie. To oznacza, że jeśli leżałaby przez 24 godziny w łóżku i nie robiła nic innego, spaliłaby właśnie 1400 kcal - wyjaśnia.
Podstawowa przemiana materii (PPM) to wskaźnik, który określa najniższe tempo metabolizmu w ludzkim ciele. Innymi słowy chodzi o to, ile kalorii spala organizm, by utrzymać się przy życiu na "podstawowych ustawieniach", czyli np. oddychając, ale już nie ruszając się.
- Miewam też pacjentki, które mają po 150 cm wzrostu i PPM o wartości 1200 kcal oraz takie o wzroście 180 cm, dla których ta wartość wynosi 1750 kcal i więcej - dodaje specjalista. To porównanie ma na celu jedno. Lekarz chce za jego pomocą uświadomić i przypomnieć ludziom, że kurczowe trzymanie się zaleceń "uniwersalnej" diety czy planu treningowego może okazać się nieskuteczne.
Drobna kobieta o wzroście nieprzekraczającym 160 cm potrzebuje przecież mniej kalorii dziennie niż dwumetrowy, umięśniony mężczyzna - to oczywiste. Jednak w przypadku mniej ekstremalnych różnic rzadziej o tym pamiętamy.
Tymczasem ta reguła - czyli, że im mniejsze ciało, tym mniej energii potrzebuje do działania, ale też mniej jej zużywa (spala) - jest uniwersalna. - Niskie osoby mają mniejszą beztłuszczową masę ciała. Zaliczają się do niej mięśnie, organy, kości, tkanka łączna - niemal wszystko poza tłuszczem i wodą. Ta właśnie masa jest najważniejszym wyznacznikiem tego, ile kalorii spalasz w trakcie różnych aktywności - mówi dr Primack.
Z badań przeprowadzonych w 2011 roku przez naukowców z Indiana University (USA) wynika, że rozmiar ludzkich narządów i mięśni ma naprawdę duże znaczenie w kwestii tego, ile wynosi ich PPM - procentowo odpowiada aż za 43 proc. różnic pomiędzy wartościami podstawowej przemiany materii osób o różnym wzroście (niższa ma mniejsze organy niż wyższa).
Jesz i chudniesz. Tak, to możliwe! Wystarczy wiedzieć, które składniki działają jak istne pożeracze tłuszczu. Poznasz je w naszym wideo:
Do tego drobniejsze osoby zwykle mają mniejszą masę mięśniową. Upraszczając, mniej tkanki mięśniowej wystarczy, by wprawić w ruch krótszą nogę niż tę dłuższą. A jak wiadomo ruch pozwala spalić kalorie, co również przekłada się na tempo metabolizmu i chudnięcia - mniej mięśni równa się mniej spalonych kalorii, stąd niskim ludziom może być trudniej zrzucić zbędne kilogramy.
Co to wszystko znaczy? Ano to, by nie wierzyć w żadne "diety-cud" i zalecenia, by ograniczyć dzienne spożycie kalorii o konkretne wartości bez wzięcia pod uwagę wzrostu i budowy ciała.
Kluczem do sukcesu w przypadku zrzucenia zbędnych kilogramów u drobnych osób jest przyspieszenie metabolizmu. To można osiągnąć m.in. budowaniem masy mięśniowej. Dr Primack mówi, że najbardziej skuteczne są ćwiczenia z obciążeniem i podnoszenie ciężarów. By osiągnąć zadowalające efekty, należy to robić co najmniej 2-3 razy w tygodniu.
Kluczem do sukcesu jest wykorzystywanie do tych ćwiczeń większych ciężarów i wykonywanie ćwiczeń, które angażują jednorazowo więcej niż jeden mięsień. - Lepiej podnieść raz 10-kilogramowy ciężarek niż 3-kilogramowy 20 razy - mówi lekarz.
Zwróć też uwagę na swoją dietę. Jeśli chcesz mieć większe mięśnie musisz dostarczyć im budulca, czyli białka. Według ekspertki od żywienia, Marie Spano, osoby, które regularnie ćwiczą, powinny codziennie jeść od 0,4 do 0,55 g protein na każdy kilogram masy ciała. Jeśli więc ważysz 60 kg, powinnaś zjeść 24 - 33 g białka dziennie, jeśli 70 kg 28-38,5 g itd.
Więcej porad na temat tego, jak przyspieszyć metabolizm znajdziesz w tym tekście:
CZYTAJ WIĘCEJ >> Dowiedz się jak przyspieszyć metabolizm i przestań w końcu narzekać na złe geny!
Zobacz też: