Odchudzanie - 5 skutecznych zasad

Jeśli odchudzanie ma dać dobry rezultat, skonsultuj się z lekarzem. Zanim nauczy cię on właściwego sposobu odżywiania, zleci odpowiednie badania - analizy krwi i moczu, USG jamy brzusznej, elektrokardiogram. Pod kontrolą lekarza muszą odchudzać się wszystkie osoby z większą nadwagą lub otyłością, wszyscy, którzy cierpią na choroby przewlekłe (szczególnie choroby serca i naczyń krwionośnych, cukrzycę, zaburzenia hormonalne, kamicę woreczka żółciowego), kobiety odzyskujące figurę po porodzie, zwłaszcza matki karmiące.

Z pomocą lekarstw

Lekarz może zaproponować wsparcie diety i aktywności fizycznej farmakoterapią. W tej chwili dostępne są dwa preparaty, oba na receptę. Meridia (Abbott Laboratories) działa na ośrodkowy system nerwowy, pobudzając ośrodek sytości. Pacjent szybciej czuje się najedzony, mimo że zjadł niewiele. Drugi lek, Xenical (Roche), sprawia, że tłuszcz z po-żywienia wchłania się tylko w niewielkiej ilości, większość zostaje wydalona. Nie oznacza to jednak, że można bezkarnie jeść tłusto: nadmiar tłuszczu w diecie spowoduje biegunkę.

Radykalne cięcie

U osób z otyłością olbrzymią (BMI ponad 35), ciężko chorych, u których inne metody odchudzania się nie powiodły, można zastosować leczenie chirurgiczne. To poważna operacja, której nie można traktować jako środka na odzyskanie figury. Zabieg najczęściej polega na założeniu na żołądek silikonowej obręczy, która dzieli go na dwie części: mniejszą i większą. Dzięki temu szybciej występuje uczucie sytości. Po operacji pacjent musi pilnować, by jego dieta była pełnowartościowa, a także uprawiać sport. Nie wolno jeść pokarmów tłustych, słodyczy. Operacja może spowodować efekty uboczne: nietolerancję pewnych pokarmów, mdłości, biegunki, zaparcia, utratę masy mięśniowej, zwiotczenie skóry.