Zastanawiasz się co to jest wskaźnik BMR? Jest to nic innego jak wskaźnik podstawowej przemiany materii. Jego wartość jest kwestią indywidualną i niezwykle istotną, gdy chcemy ustalić swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. BMR wskazuje na minimalne zapotrzebowanie kaloryczne człowieka niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jasne jest więc, że jego znajomość jest niezwykle ważna, gdy chcemy rozpocząć dietę odchudzającą. Dzięki temu wiemy jaką ilość kalorii bezwzględnie musimy dostarczyć naszemu organizmowi, aby prawidłowo funkcjonował.
Zobacz też: Kalkulator BMI: co to jest? Jak obliczyć BMI?
Wartość BMR (z ang. basal metabolic rate), czyli minimalnego zapotrzebowania kalorycznego organizmu można podzielić według pewnego schematu:
Wiemy już co to jest wskaźnik BMR, a jak go obliczyć? Sposobów na obliczanie BMR jest bardzo wiele. W internecie można znaleźć gotowe kalkulatory BMR, w których wystarczy uzupełnić kilka danych, aby uzyskać gotowy wynik. Obliczeń można dokonać także samodzielnie, korzystając z jednego z dostępnych wzorów:
metoda Harrisa-Benedicta
metoda Mifflin-St Jeor
metoda Katch-McArdle
Wszystkie one nie są idealne, jednak wydaje się, że najdokładniejsza jest ostatnia, metoda Katch-McArdle. Do tego obliczenia potrzebna jest jednak wiedza na temat masy mięśniowej.
Wskaźnik BMR jest bezpośrednio związany z kwestią przemiany materii u człowieka. Ta jest jednak bardzo indywidualna i uzależniona od wielu czynników. Na metabolizm wpływają m.in.:
Istnieje także szereg czynników zewnętrznych, które decydują o tym jak szybko organizm radzi sobie z przemianą materii. Jednym z najważniejszych jest aktywność fizyczna. Nikogo nie trzeba przekonywać, że im jest ona intensywniejsza, tym szybciej zachodzą także procesy metaboliczne. Wpływ na przemianę materii ma także nasza dieta, temperatura zewnętrzna itd.
Zapotrzebowanie kaloryczne człowieka a BMR to ciągle dwie różne sprawy. BMR wyznacza nam ilość kalorii niezbędnych dla funkcjonowania organizmu. Nie bierze przy tym pod uwagę naszej aktywności fizycznej, która podnosi tę wartość i wielu innych czynników. Dlatego, aby obliczyć faktyczne zapotrzebowanie, należy skorzystać nie tylko ze wskaźnika BMR, ale także szeregu innych czynników.
Całkowitą przemianę materii możemy obliczyć, korzystając z poniższego wzoru: CPM = BMR x wartość aktywności, gdzie aktywność określa się według schematu:
Zobacz też: Pomelo. Jak obrać? Ile ma kalorii? Czy jest niezdrowe?