WHR: jakich informacji dostarcza ten wskaźnik?

WHR to wskaźnik, który wskazuje nam na poziom otyłości brzusznej. Dzięki niemu możemy więc kontrolować proporcje swojego ciała. Jak to robić?

Co to jest wskaźnik WHR?

Wskaźnik WHR (ang. waist–hip ratio) to iloraz obwodu talii i bioder. Co to oznacza w praktyce? Dzięki niemu możemy określić czy dana osoba ma problem z nadwagą, jaki typ sylwetki posiada oraz z jakim rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej mamy do czynienia.

Znajomość tych danych pomaga w dopasowaniu diety, która w efektywny sposób wspomoże proces odchudzania. Warto przy tym skorzystać z porady dietetyka. On najlepiej będzie w stanie zinterpretować informacje, jakich dostarcza wskaźnik WHR.

Jak obliczyć wskaźnik WHR?

Aby prawidłowo obliczyć wskaźnik WHR, należy przede wszystkim dokonać właściwego pomiaru talii i bioder. Jak się do tego zabrać? Potrzebny będzie jedynie centymetr krawiecki, który znajdzie się w każdym domu. Aby pomiar był miarodajny, konieczne jest odpowiednie jego wykonanie.

Pierwszym krokiem niech będzie pomiar w obszarze talii. Kobiety zazwyczaj nie mają z tym kłopotu, gdyż odpowiednim miejscem do zmierzenia jest u nich tzw. wcięcie w talii, które fachowo określa się jako miejsce w połowie pomiędzy dolną krawędzią łuków żebrowych a górną częścią kości biodrowych. U panów najlepszym miejscem jest to na wysokości pępka. Teraz należy przejść do bioder. Miarę ściągamy z miejsca, w którym pośladki są najszersze. 

Posiadając te dwa wymiary jesteśmy w stanie szybko obliczyć WHR. Wystarczy podzielić wartość uzyskaną z pomiaru talii przez wartość uzyskaną z pomiaru bioder (oczywiście muszą być one  wyrażone w tej samej jednostce). W celu uzyskania wyniku możemy też skorzystać z jednego z wielu dostępnych w internecie kalkulatorów WHR, które przy okazji wyliczają także wartości innych przydatnych podczas odchudzania wskaźników, jak BMI czy BMR. 

Zobacz wideo Może zupełnie zastąpić sól! Bez selera nie obejdzie się żadna dieta

Wskaźnik WHR: interpretacja wyniku

Rezultat otrzymany w wyniku dzielenia wymiaru talii przez wymiar bioder należy zinterpretować. I tak:

  • u mężczyzn wskaźnik WHR >1 wskazuje na otyłość brzuszną 
  • u kobiet WHR >0,8 wskazuje na otyłość brzuszną.

Taki wynik określa także typ sylwetki. Mamy tu do czynienia z klasycznym jabłkiem.

Wskaźnik WHR: otyłość brzuszna

Wskaźnik WHR wskazuje na to, czy dana osoba ma problem z nadwagą i czy występuje u niej zjawisko zwane otyłością brzuszną. Dzięki tej wiedzy możemy podjąć pracę nad poprawą wyglądu naszej sylwetki. Pamiętajmy jednak, że otyłość to nie tylko problem natury estetycznej, ale przede wszystkim poważne kłopoty zdrowotne. Wiąże się ona z nadmiernym otłuszczeniem narządów wewnętrznych, co z kolei prowadzi do poważnych problemów, zwłaszcza w obszarze układu krwionośnego. 

W przypadku, gdy zauważymy u siebie skłonność do otyłości androidalnej, należy przede wszystkim spróbować wprowadzić dietę, która przyczyni się do redukcji tkanki tłuszczowej, a jednocześnie zapewni wszelkie niezbędne składniki odżywcze naszemu organizmowi. Przydatne będzie także zwiększenie aktywności fizycznej, która wzmaga procesy metaboliczne, a tym samym przyspiesza przemianę materii. 

Zobacz też: Ile kalorii to kilogram? Jak w łatwy sposób przeliczyć spalone kalorie na kilogramy?

Więcej o: