Co jeść, aby schudnąć bez efektu jo-jo? Zdrowe nawyki żywieniowe a odchudzanie

Odchudzanie to temat rzeka. Wiele z nas wierzy w suplementy i magiczne proszki, dzięki którym stracimy zbędne kilogramy. Tymczasem w efektywnym odchudzaniu niezbędne jest wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych w naszym codziennym życiu. Co jeść, aby schudnąć i nie martwić się efektem jo-jo? Podpowiadamy.

Porady na temat odchudzania sypią się z internetowego nieba jak z rogu obfitości. Nie wszystkie są trafne, ale wszystkie starają się za wszelką cenę odpowiedzieć na pytanie: co robić, żeby schudnąć szybko i skutecznie? Zdrowy tryb odżywiania to niezbędny element każdej diety. Rozwiązania „po trupach do celu” często skutkują szybkim powrotem starej wagi, a często nawet ze zdwojoną siłą. Jak zdrowo chudnąć bez ryzyka powrotu do punktu 0? Dzięki tym poradom zmienisz swoje podejście do codziennej diety już na zawsze.

Zobacz wideo Karolina Gilon pokazuje ćwiczenia, które możesz wykonać w domu

Zobacz wygodne dresy damskie do ćwiczeń!

Zdrowe nawyki żywieniowe – co jeść, aby schudnąć?

Restrykcyjne diety 1200 kalorii już dawno poszły w niepamięć. Szybki powrót starych nawyków, wygłodzenie organizmu i efekt jojo pokazały światu, że to po prostu nie działa. Do tego dochodzi złe samopoczucie, zmęczenie  i rozdrażnienie. Czy chcemy paść ofiarą takiego losu? Zapewne nie. Zdrowe odżywianie zaczyna się w głowie. To, jak podchodzimy do zmian w naszej diecie i marzeń o doskonałej sylwetce to klucz do szybkich efektów. Dieta ma być dla nas, nie my dla diety, dlatego nie warto jest poddawać swoje życie sztywnym regułom pięciu posiłków dziennie. Ważna jest natomiast ich regularność.

Produkty, które są codziennie obecne w naszych posiłkach powinny być pełne wartości odżywczych i zbawiennych witamin. Czy wykluczanie niektórych produktów jest pomocne? Nie do końca. Zamiast wykluczać słodycze, tłuste potrawy czy napoje wyskokowe, lepiej jest skupić się na ich ograniczeniu, wprowadzając do diety te produkty, które będą zbawienne dla organizmu. Duża ilość białka, pochodzącego z wysokiej jakości serów, warzyw strączkowych czy jajek podkręci nasz metabolizm, a wprowadzenie warzyw jako bazy do każdej potrawy zwiększy uczucie sytości. Warto też pamiętać o chudym mięsie, tj. kurczaku, indyku, wołowinie i wieprzowinie, a także o spożywaniu tłustych ryb.

Zdrowe odżywianie a napoje – co pić, żeby schudnąć?

Odpowiednie nawodnienie to niezbędny element codziennej diety. Jeśli nie jesteście fanami zwykłej wody niegazowanej, możecie dodać do niej mrożone owoce lub cytrynę, dzięki którym wydobędziecie z niej jakiś smak. Warto także pić duże ilości zielonej herbaty, która skuteczne podkręci wasz metabolizm. Jeśli jednak nie jesteście w stanie odmówić sobie przetworzonych napojów gazowanych, na początek zdrowej drogi żywieniowej, sięgajcie po napoje zero. Nie mają one nic wspólnego ze zdrowiem, ale być może pomogą wam w pokonaniu chęci do tego typu produktów. Małymi kroczkami do celu, pamiętajcie.

Biustonosze sportowe damskie w świetnych cenach znajdziesz TUTAJ >>> 

Jak obliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne

Aby efektywnie schudnąć, trzeba wyliczyć swój bilans zapotrzebowania kalorycznego. Ujemy wskaźnik pomoże wam kontrolować to, ile musicie jeść, aby odchudzanie było możliwe. W tej kwestii musimy zwrócić uwagę na nasz wzrost, płeć, aktywność fizyczną, wagę oraz prowadzony tryb życia. Jak wyliczyć nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne? Wzór jest prosty:

Wzór dla mężczyzn: PPM = 66,5 + (13,7 x WAGA) + (5 x WZROST) – (6,8 x WIEK)

Wzór dla kobiet: PPM = 655 + (9,6 x WAGA) + (1,85 x WZROST) – (4,7 x WIEK)

Gdy już obliczymy naszą podstawową przemianę materii, przychodzi czas na obliczenie całkowitej przemiany materii, którą wnioskujemy z następujących punktów:

1,0 - osoba prowadząca leżący albo siedzący tryb życia, nie jest aktywna fizycznie
1,2 - osoba z siedzącym trybem pracy, jest aktywna fizycznie w małym stopniu
1,4 - osoba z siedzącym trybem pracy, trenująca 2 razy w ciągu tygodnia
1,6 - osoba, która wykonuje lekką pracę fizyczną, trenuje 3–4 razy w ciągu tygodnia
1,8 - osoba, która wykonuje pracę fizyczną, trenuje 5 w ciągu tygodnia
2,0 - osoba, która wykonuje ciężką pracę fizyczną, codziennie trenuje

Współczynnik naszego życia mnożymy przez podstawową przemianę materii. Jeśli chcemy schudnąć, odejmujemy od CPP ok. 200 kcal, a jeśli chcemy zdrowo przytyć, dodajemy 200 kcal.

Więcej o: