Jak często biegać, żeby schudnąć? Zazwyczaj popełniamy duży błąd

Od dawna starasz się zrzucić zbędne kilogramy i czujesz, że wciąż tkwisz w miejscu? Może z nowym rokiem chcesz rozpocząć swoją przygodę z bieganiem? Poniżej prezentujemy zasady treningu biegowego, które pomogą wysmuklić sylwetkę i poprawią samopoczucie. Nie czekaj, zacznij już dziś.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Bieganie to jedna z najpopularniejszych aktywności fizycznych. Sport ten jest prosty, tani i doskonale wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Jak biegać, żeby szybko spalić zbędny tłuszcz i pozbyć się dodatkowych kilogramów? 

Zobacz wideo Poradnik biegacza. Co warto nabyć, by rozpocząć biegową przygodę?

Jak biegać, żeby schudnąć? Najważniejsza jest systematyczność

Podstawowa zasada każdego biegacza brzmi: biegaj regularnie i w odpowiednim tempie, oczywiście w miarę swoich możliwości. Jeśli chcemy schudnąć, to nie musimy wykonywać ciężkich treningów interwałowych, czyli serii ćwiczeń o dużej intensywności - na poziomie 90% maksymalnego tętna, np. sprintów. Tłuszcz jest najlepiej spalany w okolicach 60-70% maksymalnego zakresu tętna, czyli wtedy, kiedy nasz organizm nie pracuje na najwyższych obrotach. Odpowiednie tempo biegu powinno pozwolić na rozmowę bez większego wysiłku. Jeśli podczas rozmowy pojawia się zadyszka, to oznacza, że biegniemy za szybko. Przy niższych wartościach tętna, organizm czerpie energię głównie z glikogenu zmagazynowanego w mięśniach oraz we krwi. Kiedy wyczerpią się wszystkie rezerwy glikogenu, to pozyskuje energię z tkanki tłuszczowej. Zamiast skupiać się na samym czasie treningu, lepiej zwrócić uwagę na jego intensywność i kontrolować tempo, aby cały czas utrzymywać je na odpowiednim poziomie. Kilka rad, które warto zastosować:

  • Zacznij od krótkiej rozgrzewki,
  • Biegaj długo i spokojnie,
  • W trakcie biegu staraj się kontrolować tętno,
  • Przeplataj marsz z truchtem i nie rób przystanków,
  • Biegaj regularnie,
  • Nie zapominaj o rozciąganiu.

Zamiast intensywnych ćwiczeń, postaw na przeplatanie marszu ze spokojnym biegiem

Jeśli chcemy, aby bieganie przyniosło efekty, to powinniśmy biegać minimalnie 3 razy w tygodniu. Osoby, które nie narzekają na problemy ze zdrowiem i mają dobrą kondycję, mogą biegać nawet przez 5 dni w tygodniu po godzinie lub nawet więcej. Ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem, powinni co dwa dni robić sobie dzień odpoczynku tak, aby stopniowo przygotowywać organizm do intensywniejszego treningu.

Najlepiej stworzyć indywidualny plan treningowy, który nie tylko ułatwi realizację zaplanowanych ćwiczeń, ale także zmobilizuje do aktywności fizycznej. Świetną metodą dla początkujących biegaczy jest przeplatanie marszu ze spokojnym biegiem, która z pomoże w walce z niechcianymi kilogramami. Pamiętajmy, że tylko regularne ćwiczenia przyniosą nam pożądany efekt, a sporadyczne treningi sprawią, że poprawimy swoje samopoczucie. 

Przeczytaj także:

Więcej o: