Jak schudnąć 4 kg w miesiąc? Jest zdrowa metoda, ale większość i tak stawia na najgorszy sposób

Jak schudnąć 4 kg w miesiąc? To spore wyzwanie, wymaga determinacji i konsekwencji. Nie trzeba jednak stosować drakońskiej diety i morderczych treningów, żeby po czterech tygodniach zauważyć upragniony rezultat.

Więcej o skutecznym odchudzaniu na Gazeta.pl

Jak schudnąć 4 kg w miesiąc? Odpowiedź jest prosta - trzeba odpowiednio się odżywiać i zadbać o regularną aktywność fizyczną. Zamiar zrzucenia czterech kilogramów w ciągu miesiąca jest odpowiedzialnym podejściem do procesu odchudzania, a efekty naszych wysiłków będą trwałe i satysfakcjonujące.

Trening Tych ćwiczeń nie wykonuj przed snem! Kiedy trenować, aby uzyskać najlepsze efekty?

W czasie odchudzania utrata wagi w tempie 1 kg na tydzień, czyli 4 kg w miesiąc to dobry wynik, który nie zaskoczy nas żadnymi skutkami ubocznymi np. widocznym pogorszeniem stanu skóry. Nagły i duży spadek wagi może sprawić, że stanie się wiotka i mało jędrna, a cellulit będzie bardziej widoczny

- mówi Olga Mondrzejewska, trenerka fitness. Ekspertka przestrzega przed niezdrowymi i niebezpiecznymi metodami na odchudzanie, czyli np. głodówki czy dietami eliminacyjnymi (typu dieta oparta głównie na białku - jak dieta Dukana czy głównie na tłuszczach - jak dieta ketogeniczna przy znacznym ograniczeniu węglowodanów)

Zbyt szybkie odchudzanie bez balansu makro- i mikroskładników w odżywianiu powoduje mało wydajne spalanie tkanki tłuszczowej. Organizm czerpie niedobory białka z mięśni, zamiast faktycznie pozbywać się tkanki tłuszczowej. A ten proces - niestety jest długotrwały, więc należy się uzbroić w cierpliwość

- uprzedza.

Zobacz wideo Szybki trening na szczupłą talię

Poza tym szybki spadek masy ciała często oznacza sporą utratę wody i w konsekwencji powoduje efekt jojo. Metabolizm, zamiast przyspieszać, zwalnia, więc może się zdarzyć, że zamiast zgubić nadprogramowe kilogramy, zamiast przyspieszać metabolizm - spowalnia go i może prowadzić do nadwagi. To na czym na pewno warto się skupić to wyrobienie sobie dobrych nawyków żywieniowych opartych na porządnym długoterminowym planie zaspokajającym nasze potrzeby - ostrzega trenerka.

Jak schudnąć 4 kg w miesiąc. Po pierwsze dieta

"Odchudzanie zaczyna się w kuchni" - mówi Olga Mondrzejewska wszystkim swoim podopiecznym. I trudno się z nią nie zgodzić. Jeśli chcemy zgubić nadprogramowe kilogramy, musimy zmodyfikować nieco swoją dietę. Przede wszystkim należy odstawić słodycze (warto zastąpić je owocami, które mają dużo błonnika) i fast foody (zawartość dużej ilości soli zatrzymuje wodę w organizmie). Jasne pieczywo dobrze jest zastąpić ciemnym, słodkie napoje gazowane - wodą lub herbatą owocową. Na naszym talerzu jak najczęściej powinny gościć warzywa, chude mięso (np. pierś z kurczaka, indyka) oraz ryby. Z ziemniaków lepiej zrezygnować na rzecz kasz, a zamiast sięgać po słodkie jogurty owocowe, lepiej kupować naturalne i miksować je z garścią borówek, bananem lub innym ulubionym owocem. Zupy-kremy z warzyw także dostarczą organizmowi dużych ilości błonnika, który nie tylko usprawnia pracę układu pokarmowego, ale też zapewnia uczucie sytości.

Trenować przed czy po posiłku? Trenować przed czy po posiłku? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Jeśli nie mamy doświadczenia w komponowaniu dietetycznego menu i obawiamy się, że pominiemy jakieś ważne składniki, które powinny się znaleźć w naszym jadłospisie, można się zwrócić o pomoc do dietetyka. Specjalista nie musi od razu układać gotowego menu, ale podpowie, z czego warto zrezygnować, czego jeść więcej i doradzi ewentualną suplementację. Przypomni też, że w czasie odchudzania należy pamiętać o piciu dużych ilości wody.

Jak schudnąć 4 kg w miesiąc? Trzeba się sporo ruszać

Aktywność fizyczna jest w procesie odchudzania niemal tak samo ważna, jak dobrze skomponowana dieta. Każdy organizm jest inny, każdy ma też inne tempo przemiany materii i spalania tkanki tłuszczowej. Dla większości z nas jednak wystarczy aktywność fizyczna 3-4 razy w tygodniu, żeby - w połączeniu z dobrze zbilansowaną dietą - po miesiącu waga wskazywała mniej. Można na przykład dwa razy w tygodniu iść na fitness, raz na basen i raz wyjść pobiegać. Możliwości jest naprawdę sporo, wszystko zależy od naszych preferencji.

Osobom, które chcą zrzucić 4 kg w ciągu miesiąca doradzam codzienny, intensywny trening cardio (bieganie, skakanka, rowerek treningowy). Rano, na czczo. Brzmi strasznie? To tylko 20 minut wysiłku, a w ten sposób doskonale podniesiemy znacznie nasze tętno wysiłkowe i pobudzimy metabolizm do spalania tkanki tłuszczowej

- radzi Olga Mondrzejewska.

Jak widać, żeby zrzucić cztery kilogramy, nie trzeba przechodzić na drakońską dietę, mordercze treningi także nie są tu koniecznością. Wystarczy nieco zmodyfikować nawyki żywieniowe i zamiast relaksu z ulubionym serialem, wybrać aktywny odpoczynek na sali treningowej lub świeżym powietrzu.

Więcej o: