Więcej o skutecznych sposobach na odchudzanie na Gazeta.pl
Wystający brzuch to zmora wielu kobiet. Może być efektem złego trybu życia, stresu, ale także problemów zdrowotnych. Zanim więc zaczniemy pracę nad tym, aby nasz brzuch stał się płaski, warto zrobić rachunek sumienia i wykluczyć ewentualne schorzenia. "Jak schudnąć z brzucha? Kobiety bardzo często mnie o to pytają, a ja zawsze odpowiadam im wtedy: brzuch rzeźbi się w kuchni" - mówi Olga Mondrzejewska, trenerka fitness.
Wystający brzuch wcale nie musi być efektem nagromadzenia w tej okolicy nadmiaru tkanki tłuszczowej. Może być spowodowany złą postawą, czyli pogłębioną lordozą lędźwiową, słabymi mięśniami pośladków i brzucha lub zbyt przykurczonymi zginaczami bioder. W takim przypadku należy dobrać ćwiczenia eliminujące tę wadę postawy.
- mówi Olga Mondrzejewska. W tym celu dobrze udać się do specjalisty - ortopedy lub fizjoterapeuty, który podpowie co robić, żeby sobie pomóc. Jeśli z kolei mamy pewność, że niechciane "oponki" są efektem niewielkiej ilości aktywności fizycznej i nieodpowiedniej diety, pozostaje zmiana trybu życia i nawyków żywieniowych.
Żeby schudnąć z brzucha, należy zmodyfikować dietę. Białe pieczywo, makarony i ziemniaki, warto zastąpić ciemnym pieczywem, brązowym ryżem i kaszami. Masło z powodzeniem można zastąpić lekkim serkiem kanapkowym, tłuste wędliny, tymi chudszymi, a słodycze i słodkie napoje powinny ustąpić miejsca owocom. Warto także postarać się, żeby w naszym menu pojawiło się jak najwięcej warzyw (najlepiej surowych, ale mogą być także grillowane). Mają sporą zawartość błonnika - sprzymierzeńcy w odchudzaniu. Błonnik zapewnia uczucie sytości, poza tym doskonale usprawnia pracę układu pokarmowego i dobrze wpływa na regularność wypróżnień. Nie należy zapominać o piciu dużej ilości wody, a cukier, tam, gdzie nie jesteśmy w stanie z niego zrezygnować, zastąpmy miodem lub syropem z agawy. Osoby, które nie jedzą śniadań, powinny wprowadzić je do swojego menu, a późne, ciężkostrawne i kaloryczne kolacje, zastąpić czymś zdecydowanie lżejszym. Jeśli nie mamy doświadczenia w komponowaniu zdrowych, pełnowartościowych posiłków, można zwrócić się o pomoc do dietetyka.
Żeby efekt naszych starań był lepszy, dobrze jest zdecydować się na treningi spalające tkankę tłuszczową.
Jeśli na brzuchu mamy zbyt dużo tkanki tłuszczowej, to żeby się jej pozbyć i w ten sposób "odsłonić" mięśnie, warto postawić na treningi cardio - bieganie, bieżnia, rower, pływanie. Wszystko, co znacznie podnosi nasze tętno wysiłkowe i pobudza metabolizm do spalania tkanki tłuszczowej
- radzi trenerka.
Najlepiej w takiej sytuacji sprawdzają się treningi interwałowe. Polegają na przeplataniu krótkich (20-30 sekund), bardzo intensywnych wysiłków przeplatanych 10-sekunową przerwą na złapanie oddechu. To tzw. tabaty. Inne rodzaje interwałów to marszobiegi (przykładowo: 1 minuta szybkiego biegu, 30 sekund marszu, powtarzane na przemian przez minimum 20 minut)
- dodaje. Osobom, które wcześniej nie miały do czynienia z tego rodzaju treningami, na początku może być ciężko, jednak nie należy się poddawać. Z czasem będzie coraz łatwiej, a efekty mogą być zaskakujące. Treningi cardio wymagają częstego uzupełniania płynów, zatem nie zapominajmy o piciu dużych ilości wody w czasie tego rodzaju wysiłku.