Nowy ranking najzdrowszych diet. Ta uwielbiana przez Polaków jest jedną z ostatnich

Amerykański miesięcznik "U.S. News & World Report" opublikował nowy ranking najzdrowszych diet 2022. Zestawienie tworzone jest przez 27 ekspertów od żywienia, otyłości, cukrzycy, chorób serca i psychodietetyki. Po porównaniu 39 modeli żywienia pierwsze miejsce od pięciu lat wciąż pozostaje niezmienne.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Doda katuje się dietą? Wiemy, co je! „KOCHAM MAJONEZ"

Amerykański magazyn informacyjny "U.S. News & World Report" co roku publikuje ranking diet, dzięki którym mamy szansę w bezpieczny i zdrowy dla naszego organizmu sposób zrzucić zbędne kilogramy. Eksperci oceniają bowiem czy diety m.in. pomagają w długotrwałej utracie masy ciała, zapewniają kompleksowe odżywianie, mogą zapobiegać cukrzycy lub też chorobom serca

Nowy ranking najzdrowszych diet. Czołówka pozostaje niezmienna

Po uwzględnieniu wszystkich czynników w TOP 10 najzdrowszych diet 2022 znalazły się: 

  1. Śródziemnomorska
  2. DASH i fleksitariańska
  3. MIND
  4. Mayo
  5. TLC
  6. Wolumetryczna
  7. WW
  8. Wegetariańska
  9. Nordycka
  10. Ornisha

Znajdująca się na pierwszym miejscu dieta śródziemnomorska króluje w czołówce już od 5 lat. Co więcej, eksperci wskazali ją jako numer jeden także w kategoriach: Najlepsze diety oparte na roślinach, Najlepsze diety dla diabetyków, Najlepsze diety zdrowe dla serca, Najlepsze diety dla zdrowego odżywiania i Najłatwiejsze diety do stosowania. W tym modelu żywieniowym na pierwszym miejscu znajdują się warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych oraz produkty pełnoziarniste. Podstawowym źródłem tłuszczy jest natomiast oliwa z oliwek i orzechy. W diecie śródziemnomorskiej należy ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa, tłuszczy zwierzęcych, jogurtów, serów oraz oczywiście słodyczy i napoi gazowanych. 

Drugie miejsce ex aequo zajęła dieta DASH i fleksitariańska. Pierwsza z nich jest bardzo podobna do diety śródziemnomorskiej. Opiera się bowiem przede wszystkim na warzywach, owocach, niskotłuszczowym nabiale i pełnoziarnistych produktach. Dodatkowo ważnym elementem jest ograniczenie spożycia sodu. Jej celem jest obniżenie ciśnienia krwi. Dieta fleksitariańska natomiast polega na spożywaniu przede wszystkim produktów pochodzenia roślinnego, jednak bez konieczności całkowitej rezygnacji z mięsa. Jest to doskonała alternatywa dla diety wegetariańskiej, która może pomóc nie tylko w utracie masy ciała, ale również zapobiec cukrzycy. 

Najgorsze diety 2022. Często przynoszą szybki, ale nie długotrwały efekt

Zestawienie jest też dobrą wskazówką, jakich diet należy unikać, jeśli zależy nam nie tylko na zrzuceniu kilogramów, ale także zmianie nawyków żywieniowych i utrzymaniu długotrwałych efektów. Ostatnie miejsca przypadły diecie Dukana, GAPS oraz ketogenicznej. Dieta Dukana polega na zwiększeniu spożycia białek i ograniczeniu spożywania węglowodanów oraz tłuszczów. Model żywieniowy GAPS wymaga wyeliminowania węglowodanów złożonych i spożywania dużej ilości mięsa, ryby, jaj, fermentowanych wyrobów mlecznych oraz surowych i kiszonych warzyw. Dieta ketogeniczna również zakłada wyeliminowanie z jadłospisu węglowodanów, ale przy tym również ograniczenie spożywania owoców i warzyw na rzecz produktów z wysoką zawartością tłuszczu. 

Wszystkie te diety wymagają radykalnych zmian i eliminacji wielu produktów, które spożywane w odpowiednich ilościach są niezbędne w zdrowej diecie.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: