Jak schudnąć po 50. roku życia? Pięć kroków, które przybliżą cię do wymarzonej sylwetki

Jak schudnąć po 50. roku życia? Smukła sylwetka jest możliwa do osiągnięcia w każdym wieku. Trzeba jednak przy tym pamiętać przede wszystkim o zdrowiu. Jak zatem połączyć ze sobą te dwa elementy? Oto kilka prostych kroków, dzięki którym masz szansę szybciej pozbyć się nadprogramowych kilogramów.

Niezależnie czy mamy 20, 30 czy 50 lat to ruch i zbilansowana dieta jest kluczem do sukcesu w walce o wymarzoną sylwetkę. Niestety z wiekiem utrata dodatkowych kilogramów może być nieco trudniejsza. Z czego to wynika? Podpowiadamy. 

Zobacz wideo Cezary Pazura opowiedział, jak dba o formę. Dieta? Nic z tych rzeczy!

Dlaczego z wiekiem jest trudniej pozbyć się nadmiaru kilogramów? 

Pojawiające się z wiekiem problemy z utratą wagi są naturalnym zjawiskiem. W przypadku kobiet po 50. roku życia wynikają one zazwyczaj z powodu menopauzy. Wówczas dochodzi m.in. do spowolnienia metabolizmu, a tym samym zwiększa się poziom tkanki tłuszczowej w organizmie. Co więcej, stopniowo maleje wydatek energetyczny, w związku z czym więcej energii dostarczanej na co dzień jest magazynowane w postaci tkanki tłuszczowej. Niejednokrotnie, dochodzi też do zmniejszenia wydolności organizmu czy bóli kostno-stawowych, uniemożliwiających wykonywanie niektórych ćwiczeń

Nie oznacza to natomiast, że należy eksperymentować z restrykcyjnymi dietami. Przed rozpoczęciem odchudzania, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać badania kontrole. Jednak wprowadzenie kilku nawyków na co dzień, z pewnością ułatwi cały proces. 

Jak schudnąć po 50. roku życia? O tym warto pamiętać

Chcąc osiągnąć długotrwały efekt, a przy tym zadbać o swoje zdrowie, należy pamiętać, aby przede wszystkim proces odchudzania rozpoczynać stopniowo. Pomocne może być wprowadzenie na co dzień tych 5 prostych nawyków

  1. Jedz posiłki mniejsze, ale w regularnych odstępach czasowych np. co 4 godziny — wynika to nie tylko ze wspomnianej spowolnionej przemiany materii, ale pozwoli też uniknąć napadów głodu. 
  2. Zwróć uwagę nie tylko, ile jesz, ale także co — choć kaloryczność powinna ulec obniżeniu, to nie zmienia faktu, że wciąż powinniśmy uwzględniać zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne, a te z wiekiem wrasta. W diecie nie powinno zabraknąć przede wszystkim korzystnych źródeł białka, gdyż po 50. dochodzi do zmniejszania masy mięśniowej. 
  3. Ogranicz sól oraz spożycie mięsa — zamiast soli sięgaj po zioła i naturalne przyprawy. Czerwone i przetworzone mięso zamień zaś na jaja, ryby, drób i nasiona roślin strączkowych. 
  4. Pij minimum 2 litry wody dziennie — często organizm myli pragnienie z głodem. Unikniemy zatem w ten sposób podjadania między posiłkami, a dodatkowo pozbędziemy się obrzęków i problemu zatrzymywania wody w organizmie.  
  5. Wybierz aktywność fizyczną dostosowaną do możliwości — nieważne czy będzie to długi spacer, basen, czy nordic walking. Warto codziennie poświęcić czas na aktywność, która sprawia przyjemność, a jednocześnie wspomoże proces odchudzania. 
Więcej o: