Ile można schudnąć w miesiąc? Zastosuj się do 4 zasad, a boczki będą znikać w oczach

Ile można schudnąć w miesiąc? Pytanie często zadają sobie ci, którzy podejmują decyzję, że czas na zmiany. Zazwyczaj ma to miejsce na początku roku, jednak plan można wprowadzić w życie w innym terminie. Sprawdź, co jeść, żeby schudnąć i z kim skonsultować się przed wyborem diety oraz ćwiczeń.

Chudnięcie zależy w dużej mierze od wagi wyjściowej, wieku i trybu życia. Kluczowa jest oczywiście do tego zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. To sprawia jednak, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile można schudnąć w miesiąc. Warto natomiast dowiedzieć się, ile mniej więcej można tracić kilogramów miesięcznie, by nie odbiło się to negatywnie na zdrowiu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak zachęcić niejadka do jedzenia?

Ile można schudnąć w miesiąc? Przed wprowadzeniem zmian skonsultuj się z lekarzem i dietetykiem

Jeśli chcesz schudnąć, warto skupić się na codziennej diecie. Regularność i zdrowe odżywanie w połączeniu z ćwiczeniami modelującymi sylwetkę sprawią, że co tydzień waga może wskazywać nawet o pół kg mniej, czyli nawet 2 kg na miesiąc.

Chudnięcie więcej niż 1 kg tygodniowo może być niezdrowe dla organizmu, co w późniejszym czasie może przełożyć się na efekt jojo, czyli szybki powrót do dawnej wagi. Z tego względu przed podjęciem działań warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem, którzy po wykonaniu odpowiednich badań zaleci najlepszy dla organizmu sposób na utratę zbędnych kilogramów.

Co jeść, żeby schudnąć? Dieta ma ogromne znaczenie w procesie chudnięcia

Kluczowy dla procesu chudnięcia jest deficyt kaloryczny. Posiłki ponadto powinny obfitować w minerały i witaminy. Duże znaczenie mają białka, tłuszcze i węglowodany, ale konkretne zapotrzebowanie na te składniki różni się od naszego trybu życia oraz masy ciała. Właśnie dlatego specjalista pomoże nam najlepiej dobrać plan dietetyczny. Kategorycznie należy zrezygnować z głodówek, które mogą odbić się na naszym zdrowiu. Dobrym nawykiem jest codzienne spożywanie od czterech do pięciu zdrowych, zbilansowanych posiłków w odstępie około trzech godzin

Należy unikać słodyczy i wysokokalorycznych przekąsek. Do codziennej diety warto włączyć przyprawy tj. chili, cynamon czy imbir, które przyspieszą metabolizm. Osoby, które lubią koktajle i sałatki, a nawet jogurty, powinny do nich dodawać nasiona chia. To nie tylko źródło kwasów omega-3, ale przede wszystkim duża ilość białka. Dodatek nasion do potraw zapewni uczucie sytości na długi czas. 

Nie powinno się też zapominać o odpowiednim nawodnieniu, czyli piciu dużych ilości wody — co najmniej 2,5 l dziennie. Kolorowe, sklepowe napoje często zawierają sporo cukru, który nie sprzyja chudnięciu. Wodę można wzbogacić o sok z cytryny lub imbir, który poprawi przemianę materii. Dobrym wyborem będzie też zielona herbata. Picie odpowiedniej ilości płynów sprzyja utracie wagi. W ten sposób pobudzamy metabolizm i oczyszczamy nerki. Niestety wiele osób podczas redukcji o tym zapomina. Warto natomiast nie tylko zaczynać dzień od szklanki wody, ale również wypić szklankę wody przed spożyciem posiłku. 

Więcej o: