Hamam - orientalna tajemnica piękna

Rytuał kąpielowy, który łączy w sobie podstawowe żywioły: wodę, ogień, ziemię i powietrze w jedno wyjątkowe przeżycie dla ciała, umysłu i ducha. Rytuał hamam przenosi w fascynujący świat kąpieli, przyjemnego ciepła, delikatnego światła i zmysłowych aromatów. Wycisza, uspokaja i w pełni odpręża.

Hamam w języku arabskim oznacza rytuał kąpielowy. Przez tysiąclecia spełniał rolę dzisiejszych łazienek, ale był czymś więcej niż tylko miejscem, gdzie można oczyścić ciało. Stanowił ważne miejsce spotkań towarzyskich dla ludzi kultury Orientu. Wizyty w hamamie od wieków wpisane są w kulturę wielu państw arabskich (jak Turcja czy Maroko), a w ostatnim czasie zdobywają coraz większą popularność w Europie (w Polsce dostępne są w ośrodkach Jelenia Struga we Wrocławiu i w Kowarach). Rytuał hamamu, składający się z pięciu kroków, trwa od półtorej do dwóch godzin - w zależności od potrzeb i nastroju.

Rozpoczyna się od Sogukluk . Przyjemne ciepło wnika w każdą część ciała, powoli je rozgrzewając. Siedząc wygodnie na rozgrzanych ławach goście, polewają się wodą i rozkoszują atmosferą wyciszenia.

Kaynak - rozluźnia, masuje i ożywia napięte mięśnie. Sól himalajska aplikowana na całe ciało ujędrnia skórę, pobudza umysł, energetyzuje i łagodzi bóle migrenowe. Absolutnie czysta i naturalna - powstaje w miejscu, gdzie setki lat temu energia słoneczna osuszyła pierwotny ocean. Jest najczystszą solą na ziemi, która wykazuje właściwości zdrowotne - zawiera 84 minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu.

Kolejny etap to Hararet - aromatyczna łaźnia parowa. Tuż po wejściu należy wetrzeć w ciało afrykańskie czarne mydło, którego działanie spotęguje otaczająca para. Ten znany od kilku tysiącleci kosmetyk do dziś otrzymywany jest z czarnych oliwek według prastarej receptury. Autentyczne czarne mydła (w przeciwieństwie do wielu dostępnych na rynku podróbek) powstają z nierafinowanego oleju palmowego (uzyskiwanego z nasion palmy), masła karite (zwanego też. shea) i potażu. Ten ostatni produkowany jest z popiołu, będącego produktem spalania kory i liści rosnącego w Afryce drzewa agow. Bogate w dobroczynne składniki mydło głęboko oczyszcza naskórek, działa antybakteryjnie, wygładza, dostarcza witamin i nawilża skórę. Z kolei ciepło łaźni parowej korzystnie wpływa na wygląd skóry, poprawia krążenie krwi, przygotowuje ciało do masażu.

Ovmalik - unikalne doświadczenie tradycyjnego masażu hamam na ciepłym, kamiennym stole. Masażysta oczyści i pobudzi skórę szorstką rękawicą, obłoży ciało leczniczym błotem rassoul lub wmasuje w nie obfitą pianę wyczarowaną za pomocą lnianego worka. Następnie ciało zostaje natarte olejem arganowym - zwanym marokańskim złotem. Ten najbardziej ekskluzywny olej świata pozyskiwany jest z oliwek drzewa arganowego. Owoce rosnących w ekologicznie czystych rejonach Maroka drzewek poddawane są mieleniu w ręcznych żarnach, a z powstałej w ten sposób pasty ręcznie wyciskany jest olej. Preparat doskonale poprawia krążenie i wspomaga naturalną odporność organizmu. Jest bogaty w witaminę E, działa antyoksydacyjnie, przeciwrodnikowo, obniża poziom cholesterolu. Posiada silne właściwości regeneracyjne, dzięki czemu zyskał miano eliksiru młodości i stosowany jest jako składnik wielu kosmetyków.

Kolejnym doznaniem podczas podróży przez Hamam będzie poddanie się unikalnemu masażowi arabskiemu. Na koniec relaksacja w namiocie piewcy czystości - Awicenny.

Jak stymuluje nas Hamam? Dobroczynnie wpływa nie tylko na nasze ciało, ale przede wszystkim na duszę. Po poddaniu się działaniu rytuału poczujemy napływ dobrej energii, afirmacji otaczającej rzeczywistości. Tak właśnie działa CUD - kultywowana w Jeleniej Strudze filozofia holistycznego podejścia do ciała, umysłu i ducha.

Źródło: wyspazdrowia.pl

Przeczytaj o zabiegach relaksacyjnych z wyspy Bali w serwisie Uroda