CUDna terapia wodna

Goście znajdującej się w Kowarach Jeleniej Strugi SPA Resort od kwietnia mogą korzystać z dobrodziejstw wodnej terapii Watsu . To kolejny nowatorski krok w realizowanej przez włodarzy resortu holistycznej filozofii polegającej na oczyszczaniu, odnowie i pielęgnacji ciała, umysłu i ducha.

Ośrodki SPA proponują całą gamę zabiegów związanych z dobroczynnym działaniem wody. Wybierać możemy w bogatej ofercie rozmaitych rytuałów kąpielowych, sesji w jacuzzi z dodatkiem środków leczniczych i aromaterapeutycznych czy bogatych ofert saunarium. Możemy też osobiście sprawdzić doznania, jakie daje legendarna metoda brodzenia Sebastiana Kneippa. Nowością na polskim rynku SPA jest Watsu - wykonywany w ciepłej wodzie rytuał, obecnie dostępny dla odwiedzających Jelenią Strugę SPA Resort, która jako pierwsze SPA w Polsce proponuje swoim gościom tego typu masaż. Bez przesady można stwierdzić, że Watsu to najbardziej zaawansowana forma pracy z ciałem w XXI wieku. Jej dobroczynne działanie wykorzystywane jest przy rehabilitacji, odnowie biologicznej, a nade wszystko w usuwaniu efektów stresu i napięcia nagromadzonego w naszych ciałach i umysłach. W skład Watsu wchodzą ćwiczenia, elementy stretchingu oraz mobilizacji* stawów przeplatanych japońskim masażem Shiatsu. Wszystkie te działania wykonywane w ciepłej wodzie dają niebiańskie poczucie relaksu i głębokiego odprężenia.

Wodny relaks krok po kroku

Sesja Watsu trwa około godziny, w zależności od potrzeb. Poprzedza ją drobiazgowy wywiad, przeprowadzany przez profesjonalnego, certyfikowanego terapeutę. To bardzo ważny element rytuału - pozwoli masażyście dokładnie poznać nasze indywidualne preferencje i uwarunkowania (np. przebyte urazy) i tak pokierować zabiegiem, aby stał się niezapomnianym przeżyciem dla ciała, umysłu i ducha, którego efektami będziemy się cieszyć jeszcze długo po wizycie w SPA. Po zakończeniu wywiadu kładziemy się w wodzie podtrzymywani przez masażystę. Teraz wystarczy już tylko zamknąć oczy i cieszyć się kolejnymi sekwencjami tego wyjątkowego rytuału. Stopniowo ćwiczenia zaczną nabierać intensywności, a przeplatać je będą momenty uspokojenia i bezruchu. Terapeuta będzie też zmieniał naszą pozycję, tak by objąć dobroczynnym działaniem Watsu wszystkie partie ciała. Relaksujący dotyk rąk terapeuty oraz uspokajająca moc wody sprawią, że wprost odpłyniemy w krainę wyciszenia, spokoju i głębokiego relaksu. Efekty? Znaczne zmniejszenie napięcia mięśni, złagodzenie dolegliwości bólowych, usunięcie stresu i zmęczenia. Dodatkowo Watsu powoduje znaczną poprawę dla osób uskarżających się na kłopoty ze stawami, obniżenie rytmu serca. Po takiej sesji będziemy lepiej sypiać, zauważymy znaczną poprawę procesów trawienia, ogólnie poczujemy się lepiej. Znaczną ulgę poczują również osoby uskarżające się na depresje i stany lękowe.

Korzenie Watsu

Czas narodzin Watsu to początek lat osiemdziesiątych. Ojcem tej wyjątkowej metody jest Harold Dull. On to po powrocie ze studiów w Japonii do Kalifornii zaczął stosować elementy Zen Shiatsu w ciepłej wodzie. Terapia szybko zyskała duże powodzenie rozprzestrzeniając się na inne kraje. Obecnie dostępna jest w 40 krajach, a wykonuje ją około cztery tysiące certyfikowanych terapeutów Watsu. W Europie Watsu najbardziej popularne jest we Włoszech, Niemczech, Austrii, Holandii oraz Szwajcarii. W 2005 roku metoda Watsu obchodziła swoje 25. urodziny. Z tej okazji w Mediolanie odbył się pierwszy kongres Watsu, na którym zaprezentowano najnowsze wydanie książki "Watsu freeing the body in water". W Izraelu narodziła się nawet idea Światowego Tygodnia Watsu, który rokrocznie odbywa się w ostatnim tygodniu kwietnia. Właśnie w tym czasie Jelenia Struga wprowadziła na stałe do karty zabiegów tę wodną terapię.

Watsu w Polsce

W naszym kraju historia Watsu sięga 2000 roku, kiedy to Tomasz Zagórski po odbyciu kursu w Holandii zaczął stosować terapię w Polsce. Początkowo zabiegi skierowane były wyłącznie do sportowców. Pierwszy kurs odbył się w Krakowie, Watsu doczekało się też swojego światowego dnia w Polsce. W branży Spa to absolutna nowość, tymczasem zagraniczne ośrodki chętnie oferują swoim gościom zabieg wodnej terapii, która cieszy się ogromną popularnością z ośrodkach rozsianych na terenie USA, Austrii czy Włoch. Co jest największym magnesem przyciągającym gości? Przede wszystkim nieporównywalny z innymi rytuałami SPA relaks w czasie sesji - to idealna propozycja dla zabieganych i zestresowanych. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że Watsu spełnia założenia SPA (sanus per aquam) jak mało który zabieg, poprzez swoją wielowymiarowość oraz połączenie kunsztu rąk terapeuty z uspokajającą mocą wody.

*Mobilizacja stawów - łagodna odmiana terapii manualnej, polegająca na przesuwaniu (ślizganiu) powierzchni stawowych względem siebie. Powoduje lepsze ukrwienie, zwiększenie ilości mazi (substancji poślizgowej) i w konsekwencji sprawniejsze funkcjonowanie stawów.

Źródło: wyspazdrowia.pl

Przeczytaj o dobroczynnych właściwościach wody w serwisie Uroda