Jakie zajęcia fitness wybrać

Jesień to najlepsza pora na rozpoczęcie zajęć fitness. Dobrze dobrane podnoszą odporność organizmu, dodają energii, poprawiają nastrój i pozwalają zachować zgrabną sylwetkę. Wybór jest bardzo duży, warto zapoznać się z ofertą klubów i dopasować zajęcia do własnych potrzeb.

Zajęcia fitness warto wybierać także w zgodzie ze swoimi zainteresowaniami - w ten sposób nie znudzimy się po kilku treningach, a czas spędzony na sali pozwoli się zrelaksować i dobrze bawić.

Dla lepszej kondycji

Zajęcia, które koncentrują się na zwiększeniu wydolności organizmu i wytrzymałości mięśni, wzmacniając np. serce, to m.in. power bike o różnych stopniach intensywności, zajęcia na ergometrze wioślarskim, ale także zajęcia typu "płaski brzuch" koncentrujące się na ćwiczeniach spalających tkankę tłuszczową z okolic brzucha (pamiętajmy, że im większy obwód talii, tym wyższe ryzyko chorób serca!). Tego typu zajęcia pozwalają spalić zbędne kalorie, ale przede wszystkim zyskać dobrą formę. Jeśli nie wyobrażasz sobie wejścia na szóste piętro bez windy, masz trudności z podbiegnięciem do autobusu, szybko się męczysz podczas jazdy na rowerze czy spacerów - to idealna forma aktywności dla ciebie. Uczestnicząc w ćwiczeniach nabierzesz wytrzymałości, spalisz kalorie, podniesiesz wydolność oddechową i zadbasz o serce i układ krążenia. Zajęcia służące sercu i kondycji, niezależnie od klubu, często mają w nazwie człon "cardio".

Zobacz także: Profesjonalny plan fitness dostosowany do Twoich potrzeb

Tanecznym krokiem

Dla osób, które lubią taniec, przeznaczone są zajęcia choreograficzne i taneczne. Do pierwszej grupy zaliczyć można np. step, aerobik z elementami choreografii tanecznych (w ramach rozgrzewki wykonuje się prosty układ taneczny) oraz wszystkie zajęcia oparte na elementach tańca, ale łączące je z klasycznymi elementami aerobiku. W zależności od klubu aerobik urozmaicać można zarówno wprowadzając elementy hip hopu, jak i tańców towarzyskich czy latynoamerykańskich. Do zajęć typowo tanecznych należy np. coraz bardziej popularny taniec brzucha. Pozwala kształtować mięśnie, spalać zbędne kalorie, a przy tym uczy koordynacji ruchów. W trakcie tańca uczymy się panować nad wyizolowanymi grupami mięśniowymi, często takimi, których nie używamy na co dzień. Na fali popularności programów tanecznych, coraz większym powodzeniem cieszą się zajęcia oparte wyłącznie na tańcu - np. lekcje salsy, dance hallu, modern jazzu czy tańca w stylu Bollywood. Nauka tańca sama w sobie jest na tyle wyczerpująca, że pozwala wzmocnić mięśnie, rozciągnąć się, poprawić kondycje i schudnąć.

Dla walecznych

Kolejnym typem zajęć aerobowych są te, które inspirację czerpią ze sportów walki. Aerobox, capoeira, kick-boxing, to zajęcia które łączą charakterystyczne elementy sportów walki z intensywnym treningiem wytrzymałościowym, czasami siłowym. Zazwyczaj przeznaczone są dla osób zaawansowanych, bo prowadzone są w szybkim tempie, wymagają też większej od pozostałych zajęć sprawności fizycznej. Ćwiczenia kojarzące się ze sportami walki to dobra propozycja dla mężczyzn, którzy chcieliby zadbać o kondycję, ale unikają aerobiku, bo kojarzy im się z typowo babską formą aktywności.

Wzmacniaj... co chcesz

Jeśli twoim największym problemem są płaskie pośladki, duży brzuch, grube uda, zaburzenie proporcji między górnymi i dolnymi partiami ciała i chcesz skoncentrować się podczas ćwiczeń na konkretnej grupie mięśniowej, wybierz zajęcia, które to umożliwią. ABT - to akronim pochodzący od angielskich słów: Abdominal, Buttocks , Thighs. Głównym celem zajęć jest kształtowanie dolnych partii ciała czyli brzucha, pośladków oraz ud, z którymi wiele kobiet ma szczególne problemy. Body Sculpting (BS) i Total Body Conditioning (TBC) to rodzaje aerobiku, które kształtują różne grupy mięśni. Trening zaczyna się od rozgrzewki, po ok. 15 minutach przechodzi się do ćwiczeń kształtujących dolne i górne partie ciała. W tym celu wykorzystuje się przyrządy takie np. jak hantle, obciążenia, gumy. Trening kończy się rozciąganiem całego ciała (ok. 10 minut). Power Pump to zajęcia z użyciem specjalnej sztangi, której ciężar jest dopasowywany indywidualnie. Wzmacniają ręce, mięśnie pleców i klatki piersiowej, poprawiają kondycję, pozwalają spalić sporo kalorii.

Poza tradycyjnymi zajęciami w ofercie klubów możemy znaleźć też ofertę dla osób starszych, dla kobiet w ciąży, dla osób cierpiących na problemy z kręgosłupem czy z powodu stresu. Jeśli wolisz trening w wolniejszym tempie, który pozwoli zatrzymać się i wsłuchać w siebie, poznać własne ciało, być może zainteresują cię zajęcia jogi, tai chi lub pilates.