Po pierwsze warto pamiętać, że łatwiej poradzić sobie z małym problemem niż takim, który jest już bardzo zaawansowany. Dlatego walkę z cellulitem najlepiej zacząć, kiedy tylko go zauważymy, a nie kiedy całkowicie stracimy już nad nim kontrolę. Najskuteczniej wspomaga nas niskotłuszczowa dieta, w której główną rolę odgrywa białko i złożone węglowodany. Jeśli połączymy ją z odpowiednimi ćwiczeniami, po 3-4 tygodniach zauważymy efekty.
Co to znaczy odpowiednie ćwiczenia? Kluczową rolę w procesie redukcji cellulitu odgrywa spalanie tkanki tłuszczowej oraz pobudzenie krążenia podskórnego. Dlatego o wiele skuteczniejsze bywa np. pływanie niż godzinny trening na siłowni.
Kilka podstawowych zasad, które przydadzą się w walce o ładniejsze nogi:
- Najważniejsza jest rozgrzewka - w zasadzie porządna i długa rozgrzewka może być całym naszym treningiem. To, co najszybciej pozwoli poprawić krążenie w tkance tłuszczowej i pozbyć się jej, to ćwiczenia takie same, jakie wykonujemy podczas rozgrzewki : bieg, podskoki, pływanie, przysiady, wielokrotnie powtarzane wymachy. Jeśli ćwiczysz na siłowni, przeznaczaj jak najwięcej czasu na ćwiczenia typu cardio.
- Nie przesadzaj z ćwiczeniami siłowymi. To, że rozwiniesz mięśnie, nie oznacza, że tkanka tłuszczowa automatycznie zniknie. A kiedy przestaniesz ćwiczyć, nawet na krótko, na pewno pojawi się znowu. Mocno rozbudowane mięśnie mogą ponadto utrudniać krążenie krwi w tkance tłuszczowej. Jeśli przyrost mięśni będzie dość szybki, mogą pojawić się rozstępy, co dodatkowo osłabi podskórne krążenie i pogorszy wygląd skóry.
- Wykonuj wiele powtórzeń. Jeśli ćwiczysz na siłowni, staraj się dobierać obciążenia tak, żeby wykonać minimum 20 powtórzeń jednego ćwiczenia, a nie np. 5. Nie walcz z jak największym ciężarem, staraj się wykonać jak najwięcej powtórzeń ze średnim obciążeniem.
- Wykonując ćwiczenia siłowe wykonuj ruchy przywodzące i odwodzące z napiętymi mięśniami - jeśli ćwiczysz mięśnie przywodzące ud, ściskając miedzy nogami przyrząd, odpuszczaj uścisk bardzo powoli, tak żeby podczas każdego ruchu - i przywodzące i odwodzącego mięsnie były napięte. W ten sposób trening będzie o wiele skuteczniejszy, szybciej wzmocnisz mięśnie.
- Wykonuj jak najwolniejsze ruchy stale mając napięte mięśnie. Nie śpiesz się i nie machaj nogami. Wszystkie ruchy wykonuj wolno, panuj nad tym, co robisz.
- Pamiętaj o rozciąganiu! Dzięki temu mięśnie i ścięgna będą bardziej smukłe, ty mniej obolała, a nogi wydadzą się zgrabniejsze.