Wiosenne porządki bez chemii? To możliwe! Oto naturalne środki czystości, które przygotujemy w domu

Wiosenne porządki zbliżają się wielkimi krokami. Niestety, popularne środki czystości mogą zawierać szkodliwe dla nas substancje. Zmiany nastroju, czy bóle głowy, często spowodowane są określonymi zapachami i związkami chemicznymi. Sprawdź, jak je zastąpić naturalnymi zamiennikami

Ekologiczne środki do czyszczenia są nie tylko zdrowsze, ale i korzystne dla twojego portfela. Wykonanie ich jest bardzo tanie, a produkty, które możesz zrobić w domu są wydajne i nie mają skutków ubocznych. Popularne środki chemiczne zawierają m.in amoniak, fosforany, fenole czy chlor. Mogą wywoływać migreny, lub senność. Możesz z powodzeniem zastąpić je substancjami, które są przyjemne w zapachu, a w dodatku wyczyścisz nimi cały dom, lub mieszkanie. 

Zobacz wideo Jak udrażniać rury?

Cytrusy świetnie sprawdzą się w walce z zabrudzeniami

Ocet z cytrusów świetnie sprawdzi się podczas świątecznych porządków. Moc cytrusów sprawi, że metalowe elementy będą błyszczeć, ale nada się także do mycia okien, czy podłóg. Do jego wykonania potrzebujesz jedynie letniej wody, cytrusów i cukru. Przyda się również kilkanaście dni, aby płyn był w pełni zdatny do użytku, dlatego to ostatni dzwonek, aby go wykonać. 

Do wykonania octu cytrusowego potrzebujesz:

  • skórki z cytrusów
  • dwóch łyżek cukru
  • letniej wody

Te trzy składniki należy wlać do butelki i potrząsnąć. Szczelnie zakręcić i przechowywać w pomieszczeniu, które nie jest zbyt ciepłe. Po kilku, do kilkunastu dni należy produkt odkręcić i wlać do spryskiwacza, lub aplikować na szmatkę. Skórki cytrusowe można zacząć zbierać wcześniej. Nie stracą swojego aromatu, a dodane do domowych środków czystości, nie tylko będą skuteczne, ale i nadadzą świeżego zapachu. Przygotowany ocet należy odcedzić, a pozostałe skórki mogą przydać się innego ekologicznego środka, który również wykonasz w domu.

Mowa o paście do czyszczenia kuchenki, lub piekarnika. Kamień, czy osad w łazience również łatwo usuniesz przy pomocy specjalnej pasty. Pozostałe skórki należy zblendować z sodą oczyszczoną. Tak wykonaną miksturę pozostaje nałożyć na szczególnie trudne zabrudzenia. Odczekać kilka minut i rozpocząć szorowanie przy pomocy szczoteczki. Zarówno w przypadku octu, jak i pasty, zalecane jest przechowywanie w chłodnym pomieszczeniu, lub lodówce. Tak powstałe środki można trzymać w domu do czterech tygodni. Dzięki temu nie tylko nie narażamy się na działanie chemii, ale również zużywamy mniej plastiku i nie zaśmiecamy środowiska.

Więcej o: