Nie trać czasu na sprzątanie - radzimy i pomagamy wybrać odkurzacz

Niewiele osób lubi sprzątać. Zaskakujący jest więc wynik badania przeprowadzonego w ramach kampanii marki Zelmer ?Skuteczny jak zawsze A oszczędny jak nigdy?, z którego wynika, że statystyczny Polak na samo odkurzanie poświęca 1,5 godziny tygodniowo. W ciągu tych 95 minut nie tylko pozbywamy kurzu, czyścimy dywany i podłogi, lecz także... relaksujemy się.

Ponad 60 proc. ankietowanych podczas odkurzania słucha muzyki, próbuje oglądać telewizję, a nawet tańczy! Jeśli nie skupiamy się na jednej czynności, to czy na pewno wykonujemy ją dobrze? Dowiedz się, co robić i jakich używać sprzętów, aby odkurzanie było bardziej efektywne, a twój wysiłek nie poszedł na marne.

Masz zwierzę? Systematyczność to podstawa

Systematyczne odkurzanie to podstawa sukcesu utrzymania czystości w domu. Dotyczy to szczególnie posiadaczy kota lub psa. Regularne odkurzanie pomaga usunąć większość sierści. Jednak zazwyczaj nie wystarcza do tego zwykły odkurzacz.

Fot. ShutterstockFot. Shutterstock Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Warto w tym miejscu zaopatrzyć się w wałek klejący dostępny w drogeriach i przeczesywać nim dywan w różnych kierunkach. Skuteczne w walce z zalegającą sierścią są też odkurzacze wyposażone w specjalne szczotki do zbierania sierści i czyszczenia dywanów. Przykładowo model Zelmer Jupiter posiada specjalną szczotkę z paskami welurowymi, która skutecznie zbiera sierść z dywanów i drewnianych podłóg.

Dziel się obowiązkami

Nie bierz wszystkich obowiązków na siebie. Każdy domownik powinien mieć swój udział w sprzątaniu. Dzięki temu mieszkanie będzie sprzątnięte znacznie dokładniej.

Zazwyczaj, kiedy sprzątamy wszystkie pomieszczenia po kolei, w pierwsze wkładamy najwięcej serca i energii, za to ostatni pokój sprzątamy po macoszemu. Dzieje się tak z prostej przyczyny - jesteśmy już zmęczeni. Dotyczy to zarówno ścierania kurzu, jak i odkurzania podłóg.

Ustal więc grafik w domownikami, w którym zapiszecie, kto w danym tygodniu odpowiada za odkurzanie konkretnego pomieszczenia. Za sprawą tego drobnego usprawnienia, sprzątanie okaże się mniej meczącą, a może nawet przyjemną czynnością.

Postaw na minimalizm

Zmień swoje nawyki. Przestań gromadzić rzeczy, regularnie sprzątaj i wyrzucaj niepotrzebne szpargały. Nie przechowuj starych gazet, suszonych kwiatów w wazonach czy zbyt wielu ozdób na półkach. Dzięki temu pozbędziesz się miejsc, w których zwykle gromadzi się kurz, a systematyczne odkurzanie nie będzie sprawiało ci problemu. Im mniej rzeczy, tym szybciej i łatwiej dotrzesz do wszystkich zakamarków, a w konsekwencji łatwiej będzie ci utrzymać wymarzoną czystość.

Łatwiej powiedzieć niż zrobić? Zacznij od małych kroków. Wyznacz jeden dzień w tygodniu, podczas którego będziesz segregować i wyrzucać zbędne przedmioty. Nie bierz się za wszystko na raz.

W pierwszym tygodniu posprzątaj regał z książkami, oddaj - na makulaturę, do biblioteki - te, po które nigdy nie sięgniesz. Podczas kolejnych porządków, skup się tylko na segregacji bibelotów, które trzymasz na otwartych półkach. Przygotuj sobie plan działania na każdy tydzień i konsekwentnie go realizuj.

Sprytne triki najlepszych pań domu

Nie jesteś pedantem i czasem zdarzy ci się nieco zapuścić dywan? Ważne, że widzisz brud i chcesz się go pozbyć. Warto w tym miejscu skorzystać z rad najlepszych pań domu. Jeśli dywan jest brudny, nieświeży i unosi się z niego nieprzyjemny zapach, wystarczy posypać go cienką warstwą sody oczyszczonej. Po 15 minutach należy dokładnie odkurzyć powierzchnię. Dywan będzie jak nowy.

Fot. ShutterstockFot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Fot. Shutterstock

Pamiętaj też o zakupie zapachu do odkurzacza. Dzięki temu włączone urządzenie rozniesie ładny zapach po całym mieszkaniu. Możesz też przygotować taki odświeżacz samodzielnie. Wacik kosmetyczny nasącz ulubionymi perfumami lub olejkiem zapachowym i włóż go do filtra w odkurzaczu.

Kiedy najlepiej odkurzać?

Ze względu na cyrkulacje powietrza, najlepiej odkurzać wcześnie rano. Wtedy powietrze nie jest jeszcze nagrzane, więc nie ma tendencji do przemieszczania się.

Odkurzanie o poranku pozwoli nam zebrać brud, który zgromadził się, osiadł na meblach czy podłodze przez całą noc. Po południu i wieczorem powietrze staje się cieplejsze (nagrzewa się przez promienie słoneczne wpadające do naszego domu), więc przemieszcza się, a to utrudnia zebranie wszystkich nieczystości.

Na ratunek alergikom

Alergicy powinni zaopatrzyć się w odkurzacz wykorzystujący filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air), które usuwają najdrobniejszy kurz, bakterie, większość wirusów, roztocza, pleśń, a nawet dym.

Filtr ten jest obecnie uważany za najskuteczniejszy sposób filtracji powietrza stosowany w odkurzaczach. Jest więc idealnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na uczulenia. Jest kilka klas filtrów - oznaczane są za pomocą numeracji od H10 do H14. Im wyższa liczba, tym lepsze działanie. Przykładowy odkurzacz Zelmer Flooris zaopatrzony w antywirusowy i antybakteryjny filtr z ekstraktem z miłorzębu japońskiego Aller-Sweep HEPA H13 zatrzymuje 99,95 proc. alergenów.

Wybierasz odkurzacz? Zwróć uwagę na etykietę

Zastanów się, czy kiedykolwiek podczas zakupu odkurzacza przeczytałeś etykietę energetyczną do niego dołączoną? Aż 41 proc. Polaków nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia. Tymczasem znajdziemy na niej wiele cennych szczegółów, które pomogą nam wybrać właściwy model sprzętu. Na etykiecie znajdziemy informacje nie tylko o klasie energetycznej produktu, lecz także o tym czy jest on przyjazny dla środowiska i właściwy dla alergików.

Dzięki przejrzyście przedstawionym danym z łatwością porównasz różne modele odkurzaczy i wybierzesz ten, który sprosta twoim oczekiwaniom.

Materiały PartneraMateriały Partnera Fot. Materiały Partnera Fot. Materiały Partnera

Najbardziej widoczna na etykiecie jest efektywność energetyczna, jednak warto zwrócić uwagę również na skuteczność odkurzania różnych nawierzchni oraz klasę reemisji kurzu.

Niestety na etykietach nie znajdziemy informacji o specjalnym wyposażeniu urządzeń - dodatkowych filtrach, ssawkach czy pojemności worka. Warto o to wszystko dopytać sprzedawcę w sklepie.

Weź udział w dyskusji:
Nie trać czasu na sprzątanie - radzimy i pomagamy wybrać odkurzacz
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl