Nie wszystkie dzieci mają szansę na udział w specjalnych zajęciach sportowych - często wynika to z braku funduszy. Potrzeby są duże, ale dzięki takim programom jak Polskie Nadzieje Olimpijskie, te dzieci mają większą szansę, by w takich zajęciach uczestniczyć. Jeszcze przez kilka dni trwa specjalna akcja P&G i Tesco, w ramach której każdy może wesprzeć beneficjentów programu - kluby i stowarzyszenia sportowe organizujące takie zajęcia - i przyczynić się do rozwoju dzieci niepełnosprawnych.
Uzupełnienie rehabilitacji i integracja z rówieśnikami
Właściwy wybór dyscypliny sportowej dla dziecka niepełnosprawnego, wynikający z jego predyspozycji, możliwości organizmu oraz jego zainteresowań, jest bardzo istotny - od niego zależy w dużym stopniu wynik rehabilitacji. Mimo, że aktywność fizyczna nie jest już postrzegana jedynie jako forma terapii, mającej na celu podniesienie sprawności ruchowej dziecka, to nadal jest to jej kluczowy cel. Aktywność fizyczna podnosi sprawność, wzmacnia wytrzymałość organizmu i daje siłę, która być może zapewni jakąkolwiek samodzielność w życiu oraz podstawowy poziom codziennego komfortu.
Materiał Partnera iStock
iStock
Sport, oprócz tego, że jest uzupełnieniem rehabilitacji, pozwala integrować się z innymi dziećmi i rozwijać kompetencje społeczne. Uczestniczenie w regularnych treningach, spotkania z zarówno z niepełnosprawnymi, jak i ze zdrowymi rówieśnikami rozwija charakter dziecka. Wyjście z domu czy ze szpitala i kontakt z osobami w swoim wieku, pozwala na chwilę zapomnieć o swoich ograniczeniach i poczuć się, jak "wśród swoich". Liczy się zabawa oraz nowe znajomości, które mogą zaprocentować przyjaźniami na całe życie.
W ramach programu Polskie Nadzieje Olimpijskie, każdy może wesprzeć zbiórkę na granty dla takich organizacji sportowych - wystarczy do 24 sierpnia kupić w Tesco dowolne produkty P&G, takie jak Always, Ariel, Pampers, Pantene czy blend-a-med.
Miejsca, w których dzieci niepełnosprawne mogą bezpiecznie trenować, muszą być specjalnie przystosowane. Dobry sprzęt, wykwalifikowana kadra i odpowiednie warunki lokalowe wymagają sporych nakładów finansowych. I choć w Polsce istnieje wiele stowarzyszeń, które zajmują się pomocą osobom niepełnosprawnym, ich środki zwykle są ograniczone. Jest t o jeden z powodów powstania w 2013 roku programu "Polskie Nadzieje Olimpijskie", ma jącego na celu wspieranie organizacji zajmujących się rozwojem dzieci niepełnosprawnych poprzez aktywność fizyczną, a także trenujących młodych sportowców.
Lepsze samopoczucie
Niepełnosprawne dzieci, przebywające głównie w domach czy specjalnych ośrodkach, nie mogą liczyć na kontakt z rówieśnikami i często żyją odseparowane od otaczającego ich świata, co często buduje w nich wrażenie odrzucenia i odmienności. Bywa, że uciekają w świat telewizji, gier i Internetu. - Zamknięcie w wirtualnym świecie to jeden z głównych problemów dzieci i młodzieży. Dzieci niepełnosprawne, które uprawiają sport, spotykają się z rówieśnikami, zapominają o dniach spędzonych przed telewizorem czy konsolą - mówi Stefan Makowski, paraolimpijczyk i współzałożyciel Fundacji Akademia Integracji,beneficjenta programu Polskie Nadzieje Olimpijskie, wspierającej rozwój niepełnosprawnych dzieci i młodzieży poprzez aktywność sportową. Wszystko to prowadzi do podnoszenia swojej samooceny. Dzieci przestają traktować swoją chorobę jako ograniczenie, stają się pewniejsze siebie, poznają swoją wartość. Wiedzą, że nie powinny czuć się gorsze od innych. Mają swoją pasję, która jest dla nich pewnego rodzaju azylem i ucieczką od choroby.
Materiał Partnera iStock
iStock
Ty też możesz pomóc!
Aby pomóc potrzebującym, i takim podmiotom jak Fundacja Akademia Integracji, w 2013 roku powstał program Polskie Nadzieje Olimpijskie, mający na celu wspieranie organizacji zajmujących się rozwojem dzieci niepełnosprawnych poprzez aktywność fizyczną, a także trenujących młodych sportowców. Jest to wspólna inicjatywa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, firmy Procter & Gamble, Telewizji Polsat oraz Grey Group, będąca wyrazem ich zaangażowania w aktywizację sportową dzieci i młodzieży. Celem programu jest rozwój dzieci i młodzieży uprawiającej sporty olimpijskie, jak również wspieranie i rozpowszechnianie aktywności sportowej dzieci chorych i niepełnosprawnych.
Oprócz wkładu dużych firm, liczy się zaangażowanie każdej osoby, która także może swój udział we wsparciu inicjatywy. Aby wesprzeć beneficjentów programu i przyczynić się do rozwoju dzieci, wystarczy do 24 sierpnia b.r. kupić w dowolnym sklepie Tesco produkty Procter & Gamble, takie jak Ariel, Vizir, Lenor, Ambi Pur, Fairy, Pampers, Head & Shoulders, Pantene, Gillette, Old Spice, Always, Discreet, Oral-B, Blend-a-med.
Więcej szczegółów na stronie: www.tesco.pl/sport-charity