Na te pytania dzieci nie znajdą odpowiedzi na lekcjach matematyki, o tę edukację musisz zadbać sam

Chcesz, aby twoje dziecko zawsze było bezpieczne i radziło sobie w trudnych sytuacjach? Chcesz, żeby potrafiło zachować zimną krew i potrafiło pomóc drugiemu człowiekowi w potrzebie? Wesprze cię w tym program "Mali Ratownicy", który wspólnie prowadzi marka Volkswagen oraz Fundacja WOŚP. 13 lub 14 stycznia. koniecznie odwiedź razem z dzieckiem strefę Volkswagena. Podczas 26. Finału WOŚP na Placu Defilad w Warszawie twoje dziecko może nauczyć się naprawdę wiele.

Podczas finału WOŚP w namiocie „Małych Ratowników” najmłodsi wezmą udział w
Wielkim Wyzwaniu „Zostań Superbohaterem”. Poprzez zabawy i konkursy z nagrodami
nauczą się udzielać pierwszej pomocy. W przyjemny sposób dowiedzą się między innymi, co kryje się za skrótem „30na2” (zabieg resuscytacji - 30 uciśnięć klatki piersiowej oraz 2 oddechy ratownicze), kiedy powinny dzwonić pod numer 112 (numer ten służy wyłącznie do powiadamiania odpowiednich służb w nagłych sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia).


Wyzwanie „Zostań Superbohaterem” będzie miało formę miasteczka z ulicami, znakami
drogowymi, rondem. Będzie składać z czterech przystanków: alarmowego, wiedzy, apteczki, pozycji bocznej ustalonej. Za pokonanie toru przeszkód i wykonanie zadań – kursu pierwszej pomocy – dzieci dostaną pelerynę, maskę oraz brelok superbohatera.
Program Mali Ratownicy został stworzony przez markę Volkswagen oraz Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Misją Programu Mali Ratownicy jest popularyzacja wiedzy o pierwszej pomocy zwłaszcza wśród dzieci, kształtowanie wzorców zachowań w sytuacjach wypadków, zachęcanie dzieci do ugruntowania swojej wiedzy oraz nauka pierwszej pomocy dzieci. W ramach Programu Mali Ratownicy już ponad 8 000 dzieci nauczyło się udzielać pierwszej pomocy.


Szkolenia prowadzą Instruktorzy Programu Edukacyjnego Ratujemy i Uczymy Ratować,
który realizowany jest przez WOŚP od 2006 roku i dzięki któremu dzieci w szkołach podstawowych w Polsce uczą się zasad pierwszej pomocy. Podczas szkoleń dzieci wyrabiają sobie dobre nawyki, kształtują odpowiedzialność za siebie i innych oraz uczą się opanowania w trudnych sytuacjach. Poszerzając wiedzę i kompetencję wzrasta szansa, że kryzysowej sytuacji będą wiedziały, jak pomóc poszkodowanemu.


A warto pamiętać, że pierwsza pomoc to jedna z najważniejszych umiejętności, które
powinniśmy posiadać. Powinniśmy też jak najszybciej przekazywać wiedzę naszym
dzieciom. Jak podkreśla psycholog dziecięca Małgorzata Ohme: Uczenie dzieci od
najwcześniejszych lat pierwszej pomocy to skarb. Nie tylko ze względu na ich
bezpieczeństwo, ale także w odniesieniu do poczucia odpowiedzialności społecznej i
wrażliwości. Dziecko, które potrafi pomóc postrzega siebie jako osobę sprawczą,
samodzielną, ważną dla innych, a w konsekwencji ważną też dla siebie.

Program 'Mali Ratownicy' wspólnie prowadzi marka Volkswagen
oraz Fundacja WOŚPProgram 'Mali Ratownicy' wspólnie prowadzi marka Volkswagen oraz Fundacja WOŚP materiały partnera