Perfekcyjny odkurzacz? Pięć dowodów na to, że naprawdę istnieje

Przez lata stosowania tradycyjnej techniki odkurzania, przyzwyczailiśmy się i dostosowaliśmy do jej wymogów: ograniczeń kabla, ciągnięcia ciężkiego sprzętu, schylania się. A tak wcale być nie musi. Może być lepiej i to o wiele lepiej.

Zawsze pod ręką

Odkurzacz Bosch Athlet Ultimate - bo do niego będziemy porównywać zwyczajne odkurzacze, zmieni wasze nawyki, sprawi, że znacznie podniosą się standardy czystości w waszym mieszkaniu. Serio. Jak często odkurzacie teraz?

My specjalnie na potrzeby tego materiału zrobiliśmy redakcyjną minisondę i wyszło nam, że przeciętnie odkurzamy raz na pięć dni. W naszej redakcji średnią zawyżyła koleżanka, która ma dwa psy i codziennie odkurza ich kłaki.

Dlaczego ci, którzy odkurzają raz w tygodniu nie robią tego częściej? Wśród najczęściej pojawiających się argumentów była czasochłonność i energochłonność. Bo to cała procedura, która zjada czas i na dodatek męczy.

Odkurzacz trzeba wyjąć ze schowka, złożyć go, następnie kabel wkładać i wyjmować z kontaktu w każdym sprzątanym pomieszczeniu. Rzadko kiedy przewód jest na tyle długi, żeby bez zmieniania kontaktu odkurzyć całe mieszkanie.

Odkurzacz bezprzewodowy Athlet Ultimate zmieści się nawet za drzwiami. Sam sobie stoi w pozycji pionowej, zajmując prostokąt o wymiarach 25 na 18,5 cm. Można go zza drzwi wyjąć i w każdej chwili odkurzyć okruchy jedzenia w kuchni, piach i zasuszone błoto w przedpokoju. Działać szybko i doraźnie, bez męczącego wyjmowania i chowania sprzętu. Normalnie pewnie użylibyście do sprzątnięcia szufelki i zmiotki, bo kto dla rozsypanej soli wyciąga normalny odkurzacz?

Odkurzacz i zmienne powierzchnie odkurzaniaOdkurzacz i zmienne powierzchnie odkurzania Fot. Materiały prasowe

I tutaj pojawia się czysty - dosłownie - zysk z posiadania bezprzewodowego odkurzacza. Skoro (naładowany) jest gotowy do użycia, to będziecie chcieli korzystać z niego przy każdej okazji. A skoro tak łatwo i sprawnie odkurzyliście kuchnię, to siłą rozpędu odkurzycie i jadalnię, łazienkę i przedpokój. I w ten sposób wasze podłogi i dywany będą o wiele czystsze niż odkurzane raz na tydzień.

Bez ograniczeń

Klasyczne odkurzacze wymagają od nas dodatkowej gimnastyki - schylania się, prostowania, ponownego schylania. Może to być wyjątkowo męczące i obciążające, zwłaszcza dla osób, które mają np. problemy z kręgosłupem (czyli większości mam i osób po czterdziestce). Kiedy chcemy coś przesunąć, odstawić, musimy odkurzacz wyłączyć, a rurę ze szczotką odłożyć na podłogę. Kabel lubi się zaplątać, przyciąć pod drzwiami, przez co znowu musimy się schylać.

W przypadku odkurzacza Bosch Athlet Ultimate ten problem odpada. Athlet nie ma kabla, blokuje się go w pozycji pionowej, schylanie nie jest więc w ogóle konieczne (w zależności od mocy odkurzania bateria starcza na 75 minut pracy lub mniej, a do pełnego naładowania wystarczy 6 godzin).

Skuteczność i moc

Dywany, podłogi, meble tapicerowane - z tymi powierzchniami powinien sobie poradzić każdy - nie tylko dobry - odkurzacz. Jeśli sądzicie, że odkurzacz bezprzewodowy to tylko takie „uzupełnienie dla zwykłego odkurzacza”, to jesteście w błędzie. Athlet Ultimate radzi sobie z każdą, bo ma świetnie działającą i dostosowującą się do rodzaju podłoża szczotkę AllFloor HighPower Brush. Radzi sobie z włóknami, kurzem na dywanie i twardych powierzchniach ze szczelinami - w przypadku dywanów działa właściwie jak trzepaczka. Dodatkowo sprzęt ma bardzo giętkie połączenie szczotki z nogą odkurzacza - gładko się nim manewruje, jest bardzo zwrotny. Odkurzacz można „zmniejszyć”, odczepiając i doczepiając elementy, a potem zawiesić na ramieniu. Doskonale sprawdza się wtedy przy odkurzaniu kanapy i foteli oraz innych powierzchni, które nie są podłogą.

A, i jeszcze jedno! Zwyczajne odkurzacze potrafią po pewnym czasie brzydko pachnieć. zwłaszcza jeśli rzadko wymieniamy worki. Athlet sam sygnalizuje, kiedy powinniśmy wymienić filtr. Robi się to bardzo łatwo i sprawnie.

Dla nas pojedynek na odkurzacze wygrywa odkurzacz bezprzewodowy. I to wynikiem do zera. Ale mieliśmy możliwość przetestowania sprzętu i przekonania się na własnym mieszkaniu, ile ma zalet.

Weź udział w dyskusji:
Perfekcyjny odkurzacz? Pięć dowodów na to, że naprawdę istnieje
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl