Z szacunkiem do skóry: zadbaj o swój mikrobiom, zamiast go zmywać

Im bardziej poznajemy wszelkie tajniki działania naszego organizmu, z tym większym zrozumieniem i poszanowaniem możemy o niego dbać. Dotyczy to także, a może przede wszystkim, naszej skóry.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że w całym naszym ciele, w tym także na skórze, znajduje się nawet dwa kilogramy mikroorganizmów tworzących tzw. mikrobiom. Stanowi on naturalną tarczę ochronną przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, a tym samym utrzymuje naszą skórę w dobrej kondycji i dba o jej piękny wygląd. Aby jednak mógł sprawnie funkcjonować, ważna jest jego właściwa pielęgnacja i odpowiedni wybór kosmetyków. Jak zatem zadbać o swój unikalny mikrobiom? Oto kilka naszych wskazówek.

Miliony mikrobów

Brzmi strasznie? Niesłusznie, bo dzięki tym mikroorganizmom - znajdującym się poza skórą w całym naszym organizmie m.in. w jelitach, płucach - wszystko funkcjonuje jak w zegarku. Mikrobiom naszej skóry jest jak odcisk palca - unikalny dla każdego człowieka i zależny od czynników środowiskowych, genów, diety, ale także miejsca, który mikrobiom zasiedla - inny jest na skórze twarzy, a inny w zgięciu pach.

Czym jest dla skóry mikrobiom? Tłumacząc najprościej - jej warstwą ochronną. Dr Kevin Hermanson, ekspert badający skórę i specjalista mający pieczę nad kosmetykami Dove od strony naukowej, nie kryje zachwytu nad mikrobiomem. Tłumaczy, że działa on jak mikrosystem, w którym wszystkie jego składowe elementy ze sobą współpracują i pozostają w harmonii.

Michael Hoptroff, ekspert odpowiadający w kosmetycznej firmie Unilever za działkę mikrobiologii, dodaje, że zdrowy mikrobiom to gwarancja prawidłowo funkcjonującej bariery ochronnej jaką jest skóra. Trwające od lat badania nad mikrobiomem pokazują, że mikroby żyjące na skórze mają ogromne znaczenie w przypadku jej należytego funkcjonowania. Stanowią nie tylko ochronną warstwę, ale także zapewniają prawidłowe pH, odpowiadają za tworzenie powłoki lipidowej, zapewniają właściwy poziom nawilżenia skóry. Badania pokazują, że zaburzony mikrobiom może doprowadzić do podrażnienia skóry i jej przesuszenia.

embed

Jak myć, żeby nie zmyć?

Skoro mikrobiom znajdujący się na powierzchni naszej skóry jest tak ważny, to jak powinniśmy dbać o nią, żeby nie naruszyć jej naturalnej harmonii? Okazuje się, że przy codziennych rytuałach pielęgnacyjnych należy dbać o utrzymanie naturalnego pH skóry.

Zmieniając równowagę kwasowo-zasadową skóry (pH) można zaburzyć środowisko mikrobiomu. Oczywiste, że myjąc się, chcemy poczuć się czyści, ale okazuje się, że w obliczu najnowszych badań warto zmienić swoje podejście z radykalnego na… łagodne.

Aby dbać o mikrobiom na ciele, kosmetyki myjące powinny być delikatne dla skóry, nawilżać ją i odżywiać. Takie są żele pod prysznic Dove. Kosmetyki Dove polecane są przez dermatologów jako produkty, które pomagają utrzymać mikrobiom w idealnej kondycji. W jaki sposób? Żele Dove składają się w 100 % z łagodnych substancji myjących, a zarazem skutecznie oczyszczających ciało. Żele Dove nie zmieniają naturalnego pH skóry – nie naruszają prawidłowej równowagi mikrobiomu.

embed
Weź udział w dyskusji:
Z szacunkiem do skóry: zadbaj o swój mikrobiom, zamiast go zmywać
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl