"Cool kobieta, bezdzietna singielka z krótkimi włosami". Kto to? Poznaj siedem portretów niezwykłych Polek

To nie jest tak, że tylko mężczyznami historia Polski stoi. Tworzyły ją również kobiety, tylko miały - ze względu na płeć i czas, w których żyły - trudniej, a wiedza o ich zasługach nie jest aż tak powszechna, jakby się chciało. Z okazji Dnia Kobiet na Storytel znajdziecie sylwetki siedmiu wspaniałych Polek. Odważnych, nieszablonowych, oddanych idei. Być może przy tej okazji uda się także odczarować święto 8 marca? Bo w kobietach jest siła. Od zawsze.

Historie ożywione

Specjalnie z okazji Dnia Kobiet Storytel postanowił przybliżyć sylwetki siedmiu niezwykłych Polek, postaci ważnych dla polskiej historii, nauki, kultury, literatury i sztuki. I nie będą to zwykłe opowieści, tylko “Portrety audio” - historie, które ożywają za sprawą narratorki. W projekcie wzięło udział siedem “lektorek” i zarazem ambasadorek projektu: dziennikarka Magdalena Mołek, zawodniczka mieszanych sztuk walki Joanna Jędrzejczyk, scenarzystka i reżyserka Maria Sadowska, aktorka Aleksandra Domańska, projektantka mody Gosia Baczyńska, modelka Marta Dyks oraz naczelna polskiego “Elle” Marta Dróżdż.

A portretowane Polki - nawet kiedy czyta się tylko krótkie zapowiedzi dłuższych audycji - wydają się naprawdę niesamowite. Narcyza Żmichowska, czyli tytułowa cool kobieta, była guwernantką (wybitnym pedagogiem i autorką podręczników), później poetką i pisarką - po śmierci uznaną zresztą za najwybitniejszą polską autorkę pierwszej połowy XIX wieku. Możecie uwierzyć, że za życia nie miała lekko - zwłaszcza jako prekursorka działań społecznych na rzecz kobiet. Jako emancypantka była znienawidzona przez mizoginów i carską policję.

Izabela Czartoryska była z kolei kochana przez mężczyzn - zwłaszcza wielkich panów tego świata. Z kochanki przeistoczyła się w troskliwą matkę, zapaloną patriotkę i działaczkę polityczną. Założyła pierwsze polskie muzeum, dzięki czemu ocalało wiele narodowych pamiątek.

'Portrety audio''Portrety audio' źródło: Storytel

Inną postacią z cyklu “Portretów audio” na Storytel związaną silnie ze sztuką, jest artystka Zofia Stryjeńska. Niepokorna dusza, księżniczka polskiego art deco, “twórczyni totalna”, ale także osoba bardzo nieszczęśliwa, targana emocjami. Choć cieszyła się światowym uznaniem, doświadczyła biedy, a mimo szacunku brakowało jej miłości.

Odwaga, prawość, waleczność

Kolejną bohaterką portretów audio jest Maria Kwaśniewska - oszczepniczka i medalistka olimpijska, która walczyła w AK, a dzięki swojej odwadze i prawości uratowała kilkaset osób przez wywiezieniem do obozów koncentracyjnych.

Walczącą Polką była także Jadwiga Piłsudska, która latała w elitarnym RAFie podczas Bitwy o Anglię. I to na maszynach, które były w tak złym stanie technicznym, że dostawały zgodę na jeden, ostatni lot - na złomowanie lub do warsztatu. Córka Piłsudskiego nigdy nie miała wypadku, i każdą maszynę sadzała bezbłędnie na ziemi.

Świat nauki w “Portretach audio” Storytel reprezentuje Zofia Kielan-Jaworowska - wybitna paleontolożka i odkrywczyni gatunków dinozaurów. Tak mocno jak Kielan-Jaworowska oddana pracy była także aktorka Elżbieta Czyżewska - nazywana polską Marilyn Monroe i Zbyszkiem Cybulskim w spódnicy. Nie wyobrażała sobie życia bez sceny, a grała, póki schorowana i wycieńczona dała radę utrzymać kartki scenariusza w dłoni. Po jej śmierci ukazał się w amerykańskim dzienniku “New York Times” artykuł o wiele mówiącym tytule “Królowa bez królestwa”.

“Taka mała Polka, a tak daleko rzuca”

Warto na chwilę zanurzyć się w narrację i opowieści udostępnione w cyklu “Portrety audio” Storytel. Po to, by zainspirować się, przekonać jakiej odwagi i nieszablonowego myślenia wymagało bycie dostrzeżoną i docenioną jako kobieta, która chce od życia i siebie samej więcej niż narzucają jej normy społeczne.

Narcyza Żmichowska żyła dynamicznie i nowocześnie - w Paryżu skróciła włosy, paliła cygaretki. Pracę pedagoga wykonywała z prawdziwą pasją i wielkim oddaniem. Sportsmenka Maria Kwaśniewska nie podniosła ręki w hitlerowskim pozdrowieniu podczas Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku - co utrwalono na zdjęciu. Hitlerowi, który powiedział do niej: “Taka mała Polka, a tak daleko rzuca”, miała odpowiedzieć: “Pan też niewysoki”.  

'Portrety audio''Portrety audio' źródło: Storytel

Poszczególne odcinki serii audio wydanej w ramach Storytel Original będą publikowane w aplikacji Storytel począwszy od 6 marca, co tydzień. W ramach promocji można skorzystać w tym czasie z 30 dni darmowego dostępu do całej platformy dla wszystkich, którzy wypełnią krótki formularz rejestracyjny.

Weź udział w dyskusji:
"Cool kobieta, bezdzietna singielka z krótkimi włosami". Kto to? Poznaj siedem portretów niezwykłych Polek
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl