Nasze oczy pod lupą. Czy dobrze dbasz o swój wzrok?

Czy czytanie w półmroku szkodzi oczom? A może z okularami korekcyjnymi lepiej poczekać, bo tylko rozleniwiają wzrok? Przekonaj się czy prawidłowo dbasz o swoje oczy.

Oczy mamy jedne na całe życie. A jako że żyjemy coraz dłużej, warto żeby nasz wzrok był cały czas w jak najlepszej formie. Jeśli macie w rodzinie nestorów rodu, osoby chwilę przed i po dziewięćdziesiątych urodzinach, z pewnością słyszycie i widzicie, że problemy ze wzrokiem i ze słuchem upośledzają normalne funkcjonowanie. Wyciągnijcie więc lekcję i popatrzcie na swoją kondycję zdrowotną perspektywicznie.

1. Daj oczom odpocząć od technologii

Monitory tabletów, komputerów czy ekrany telefonów komórkowych emitują niebieskie światło, które wpływa na przyspieszenie procesów starzeniowych. W komórkach siedzimy non stop - bo w tym urządzeniu znajduje się teraz cały nasz świat - poczta, gazety, książki, filmy, programy. Wpatrujemy się w ekran zbyt długo, zbyt często i za intensywnie. 

A tak, jak emitowane przez to urządzenie światło postarza naszą skórę, tak samo działa na gałkę oczną - w siatkówce powstają wolne rodniki, które ją uszkadzają. W najgorszym przypadku, gdy niebieskiego światła jest zbyt wiele, może dojść do zwyrodnienia plamki żółtej i niemałych problemów.

Jak się przed tym chronić? Nosić filtry antyrefleksyjne, dawać oczom odpoczywać, mrugać, żeby nawilżać gałki oczne (można je nawilżać kroplami, ale krople nie powinny mieć konserwantów, które mogą wywołać odczyn alergiczny).

2. Chroń wzrok przed słońcem

Co jeszcze? Oczywiście ochrona oczu przed słońcem. Nie warto kupować okularów na ulicy, na bazarze, nawet w sieciówkach. Okulary słoneczne powinny być bardzo dobrej jakości, mieć nie tylko naklejkę z informacją o filtrze na szkle, ale także odpowiednie certyfikaty. W okulary warto zainwestować i o nie dbać. Kupujecie je w salonach optycznych i na nich nie oszczędzajcie. Dlaczego? 

Promienie UVA i UVB są dla oczu tak samo niebezpieczne jak dla skóry - mogą przyspieszać starzenie się tkanek, prowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej, rozwijania się nowotworów. Kiedy szkło jest przyciemniane, a nie ma filtrów ochronnych, źrenica rozszerza się - tak jak rozszerza się w półmroku, a wtedy do oczu wnika jeszcze więcej szkodliwych promieni słonecznych.

Jeśli nosicie na co dzień szkła korekcyjne, to nie zwalnia was to z obowiązku dbania o ochronę przeciwsłoneczną oczu. Solano CLIP-ON to produkt 2w1, łączy bardzo wytrzymałe oprawy korekcyjne z praktyczną nakładką przeciwsłoneczną. Nakładka zabezpiecza wzrok przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym oraz oślepiającymi refleksami świetlnymi. Solano CLIP-ON to świetne rozwiązanie dla osób mających wadę wzroku i na co dzień noszących okulary korekcyjne, które przez brak możliwości wyraźnego widzenia nie mogły do tej pory nosić okularów przeciwsłonecznych.

Okulary SolanoOkulary Solano fot. materiał promocyjny partnera

3. Czytaj i oglądaj w dobrych warunkach

Badania nie potwierdzają, że czytanie przy słabym świetle może wywoływać krótkowzroczność. Na pewno jednak bardziej męczy oczy - mięśnie akomodacyjne, które znajdują się w gałce ocznej, żebyśmy dobrze widzieli, muszą się bardziej napinać. Może to doprowadzić do krótkotrwałego zaburzenie ostrości widzenia.

Jak czytać i oglądać? Czytać najlepiej przy naturalnym świetle, ewentualnie równomiernie rozproszonym. Światło nie powinno być zbyt mocne i punktowe, żeby nie odbijało się od kartki.

4. Odżywiaj się na zdrowie

Przetworzone jedzenie, tłuszcze nasycone i zła dieta mają także wpływ na kondycję oczu. W oczach jest wiele naczyń krwionośnych, które podatne są na zmiany miażdżycowe. Oczy potrzebują cynku, który sprawia, że dobrze widzimy w ciemnościach. Niezbędne są także produkty zawierające kwasy omega-3, które chronią przed zwyrodnieniem plamkę żółtą i zapobiegają występowaniu zespołu suchego oka. Zielone warzywa działają z kolei jak naturalny filtr UV, czerwone i żółte mają karotenoidy - naturalne przeciwutleniacze, oczyszczające siatkówkę z nadmiaru wolnych rodników.

5. Reaguj na pogorszenie wzroku

Kiedy pogarsza się wzrok, nie ma co liczyć na to, że sam z siebie się poprawi. To nieprawda, że noszenie okularów pogłębia wadę wzroku. Kiedy czujecie, że gorzej widzicie, pójdźcie do okulisty na badania i zamówcie zlecone przez specjalistę szkła.

Nie noście okularów partnera, nie kupujcie uniwersalnych okularów w aptece. Wady są różne, inne w każdym oku - szkła trzeba dobierać indywidualnie. Noszenie przypadkowych okularów może powodować pogłębienie wady, bóle i zawroty głowy.

Weź udział w dyskusji:
Nasze oczy pod lupą. Czy dobrze dbasz o swój wzrok?
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl