Drobne zmiany, które poprawią twoje zdrowie i urodę

"Nowy rok, nowa ja". Na początku roku słyszymy to hasło wszędzie - trochę się z tego śmiejemy, a trochę chcemy wprowadzić pewne zmiany, które polepszą jakość naszego codziennego życia, poprawią nam samopoczucie oraz zdrowie. Na początku roku często stawiamy sobie wyzwania i ambitne cele do zrealizowania: "schudnę 15 kilogramów, przebiegnę maraton, przeczytam 100 książek". Jednak warto zacząć od wprowadzenia drobnych zmian, które pozytywnie wpłyną na nasze zdrowie, urodę oraz nastrój. Wiecie, co mamy na myśli?

Po pierwsze: wysypiaj się

Zerwane i nieprzespane noce mają negatywny wpływ nie tylko na samopoczucie, lecz także na skórę. Ciało pozbawione snu, jest narażone na przedwczesne starzenie się, ponieważ to, właśnie kiedy śpimy zachodzą procesy naprawcze i odmładzające, regeneruje się nasz organizm, a skóra odpoczywa. W ciągu dnia skóra twarzy zmaga się z różnymi emocjami, promieniami słonecznymi oraz kosmetykami do makijażu. Sen wspomaga również działania kremów i olejków, które stosujemy na noc – lepiej się one wchłaniają. Odpowiednia ilość przespanych godzin pozytywnie wpływa także na koncentrację, pracę mózgu, a nawet reguluje poziom cukru we krwi.

Przed snem warto zrezygnować z herbaty, kawy, cukru i żywności przetworzonej, jeśli mamy problem z zasypianiem. Dobrze jest też odłożyć telefon i komputer minimum godzinę przed pójściem spać. Lepiej posłuchać relaksacyjnej muzyki i poczytać książkę. Aby zapewnić odpowiednią regenerację organizmowi, sen powinien trwać około 6-8 godzin.

Po drugie: gotuj domowe jedzenie

Posiłki przyrządzone w domu mają wiele zalet – są urozmaicone, porcje są dopasowane do naszych potrzeb oraz wybieramy lepszej jakości produkty do ich przygotowania. Zacznijmy od przygotowania rano śniadania, które daje nam energię na cały dzień. To najważniejszy posiłek w ciągu dnia, dlatego polecamy jeść go w domu. Dobrym wyborem jest śniadanie białkowo-tłuszczowe np. jajecznica na maśle Lurpak z pomidorkami koktajlowymi lub z plastrami boczku. Warto również przygotować obiad do pracy, a wieczorem zjeść z bliskimi kolację w domu zamiast w restauracji. Wartością dodaną własnoręcznie zrobionych posiłków jest to, że wiemy, co jemy. Zwracamy uwagę na wybór produktów. To dzięki nim potrawy są smaczne, wyraziste i dostarczają organizmowi cennych składników. Kupując warzywa i owoce wybierajmy te ze straganu, mięso lepiej kupić w masarni niż to pakowane w folię.

Pamiętajmy również o wyborze odpowiedniego tłuszczu, który jest źródłem witamin A, D, E I K. Masło zawiera te składniki, dzięki czemu może mieć pozytywny wpływ na wzrok oraz kondycję naszej skóry. Jeśli zależy nam na podkreśleniu smaku potraw, warto wybrać masło Lurpak, które jest dostępne w wielu różnych wariantach smakowych. Pieczonego indyka można nasmarować masłem Lekko Solonym Lurpak, krewetki najlepiej smażyć na klasycznym maśle Lurpak, z kolei do przygotowania ryb idealnym uzupełnieniem będzie masło Czosnkowe Lurpak. Gotując, rozwijamy nasze umiejętności, zdobywamy doświadczenia, często sami odkrywamy nowe połączenia smakowe. Pamiętajmy, że w kuchni warto eksperymentować i próbować nowych rzeczy.

Po trzecie: ruszaj się

Ruch jest bardzo istotny dla naszego zdrowia i samopoczucia. Pracując w biurze, większość dnia spędzamy przed ekranem monitora, dlatego warto wprowadzić drobne aktywności, aby rozruszać ciało. Zamiast jeździć windą w miejscu pracy, chodźmy po schodach. Jadąc autobusem do pracy, warto wysiąść dwa, trzy przystanki wcześniej, a po pracy wybrać się na spacer. Kiedy pogoda dopisuje, wybierzmy rower zamiast samochodu. Jazda na rowerze to również świetna frajda. W ciągu dnia zróbmy kilka ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśnie. Wystarczy, że poświęcimy na ruch 30 minut dziennie, aby mieć więcej energii, dotlenić mózg i zadbać o jędrność skóry.

Po czwarte: znajdź chwilę dla siebie każdego dnia

Czas dla siebie jest bardzo istotny. Relaks przy ulubionej muzyce z filiżanką herbaty, dobra książka, ćwiczenia jogi. Znajdź zajęcie, które pomoże rozładować napięcie i zniwelować stres po całym dniu na wysokich obrotach. Stres negatywnie wpływa na nasze zdrowie oraz urodę, dlatego warto w ciągu dnia wygospodarować chwilę tylko dla siebie, aby odpocząć i się zrelaksować.

Jak widzicie, wystarczy drobna zmiana nawyków, aby zadbać o swoje zdrowie i urodę: kilka godzin snu więcej, 30-minutowy spacer i przygotowanie kolacji w domu, mogą mieć zbawienny wpływ na nasz organizm i samopoczucie.

Weź udział w dyskusji:
Drobne zmiany, które poprawią twoje zdrowie i urodę
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl