Romantyzm w erze smartfonów. Jak rozbudzić zmysły tych, którzy nie rozstają się ze swoim telefonem

Dawniej pisaliśmy romantyczne listy, a głos ukochanego przez telefon słyszeliśmy zaledwie parę razy w miesiącu i to przez kilka minut. Dzisiaj rozwój technologii, powszechny dostęp do internetu oraz rozmaite komunikatory umożliwiają zakochanym utrzymywanie kontaktu właściwie całą dobę. Według seksuologa dr. Andrzeja Depko "możliwość szybkiego komunikowania się, bycia zawsze 'w kontakcie', z jednej strony pozwala na nawiązywanie i podtrzymywanie relacji, z drugiej strony, aby stworzyć głębokie, wartościowe związki niezbędna jest pogłębiona i uważna komunikacja z drugą osobą". Dzisiaj podpowiadamy, jak oderwać ukochanego od telefonu i skupić jego uwagę na sobie.

Żyjemy w czasach, w których smartfony towarzyszą nam zawsze i wszędzie. Zamiast nakręcania budzika, ustawiamy alarm w telefonie. Ważne rzeczy zapisujemy w kalendarzu w smartfonie, a listę zakupów wysyłamy partnerowi przez komunikator. Przymierzając sukienkę, robimy zdjęcie dla przyjaciółki, aby ta mogła w kilka minut nam doradzić. Sytuacji, w których sięgamy po smartfon, jest nieskończenie wiele. Jednak są takie chwile, kiedy warto zostawić go głęboko na dnie torebki lub kieszeni kurtki. To momenty, w których warto skupić się tylko na spędzaniu czasu z partnerem.

- Jak wynika z badania przeprowadzonego w styczniu 2020 na zlecenie T-Mobile Polska*, ponad połowa ankietowanych odczuwa, że ich partner lub partnerka są bardziej zajęci telefonem niż przebywaniem z nimi. 55 proc. respondentów w wieku 18-34 lat przyznaje, że czuło się ignorowanym przez partnera ze względu na korzystanie ze smartfona. Wskazuje to, że faktycznie mnóstwo młodych osób jest przywiązanych do nowych technologii i nie wykorzystuje odpowiednio czasu, który spędza z ukochaną osobą, aby budować silniejszą, lepszą relację – komentuje dr Andrzej Depko.

Budowanie relacji w erze smartfonów

Aby smartfon był dla nas urządzeniem, które ułatwia komunikację z partnerem, a nie ją utrudnia, warto zadbać o celebrowanie wspólnego czasu bez elektroniki. Wysyłajmy wiadomości SMS, zdjęcia i dzwońmy do siebie, kiedy partnera nie ma obok nas. Gdy jesteśmy we dwoje, poświęćmy czas tylko ukochanemu. Niech wie, że chwile spędzone z nim są dla nas najcenniejsze. Aby odciągnąć od telefonu również jego, warto zadbać o kilka rzeczy.

Zacznijmy od stworzenia romantycznego nastroju. Zapachowe, eleganckie świece oraz kadzidełka, do tego relaksacyjna muzyka i przyciemnione światło wprowadzoną nas w przyjemny nastrój i rozbudzą zmysły. Ofiarujmy ukochanemu swoją uwagę, skupmy się na rozmowie i czułych, drobnych gestach.

Wprowadźmy drobne urozmaicenie – zamiast podać kolację do stołu, zróbmy piknik w salonie. Wystarczy rozłożyć koc na podłodze, do tego kilka miękkich poduszek. Warto

wcześniej przygotować kosz ze smakołykami. Popularnymi afrodyzjakami są szparagi, krewetki oraz czekolada – idealne na kolację we dwoje.

Doskonałym zwieńczeniem romantycznego wieczoru będzie aromatyczna kąpiel. Wystarczy kilka kropli zapachowego olejku, świece i płatki róż, aby nasz partner zapomniał o istnieniu swojego telefonu. Oprócz tego możemy zaproponować ukochanej osobie masaż relaksacyjny z wykorzystaniem olejku, w towarzystwie spokojnej muzyki. Domowemu SPA nikt się przecież nie oprze.

T-MobileT-Mobile T-Mobile

Gadżety, które uatrakcyjnią relację

Choć nadużywanie elektroniki może mieć negatywny wpływ na związki, nowoczesne technologie mogą również wzmacniać relacje i pod wieloma względami je uatrakcyjniać. Świetnym przykładem jest zestaw inteligentnej bielizny dla par Connected Underwear od T-Mobile. Ma ona – z lekkim przymrużeniem oka – zachęcić ludzi do zastanowienia się nad rozsądnym korzystaniem z nowych technologii w czasie romantycznych chwil z drugą osobą.

Connected Underwear to zestaw bielizny dla zakochanych. Są do niego dołączone dwa specjalne chipy, które należy połączyć z telefonem partnera. „Parowanie” musi zostać poprzedzone pobraniem darmowej aplikacji Connected Underwear (dostępnej na systemy iOS oraz Android). Gdy partner/partnerka są zbyt zajęci telefonem, chip w bieliźnie aktywuje aplikację, która może zablokować smartfona drugiej połówki na 15 minut. Uruchomia się wówczas tryb „Love Mode”, blokując inne aplikacje i odtwarzając romantyczną muzykę.

To zabawny i nietypowy sposób zachęcania do poświęcenia większej uwagi partnerowi. Ma on również skłonić do refleksji nad tym, ile wspólnego czasu poświęcamy na korzystanie ze smartfona zamiast na budowanie relacji z ukochaną osobą. Bielizna Connected Underwear może być używana także bez chipa.

T-MobileT-Mobile T-Mobile

Zasady, które wzmocnią relację

Jak budować wartościowe relacje z drugą osobą? - Aby ukształtować emocjonalną więź z drugą osobą, nie musimy zmieniać całkowicie swojego życia. Wystarczy kilka prostych zasad, które pomogą obu połówkom lepiej się zrozumieć i czuć się wartościowym w oczach drugiej osoby – podkreśla dr Depko.

I dodaje: - Codziennie warto spędzać 20 minut z partnerem, ale w pełnym skupieniu i zaangażowaniu się w ten czas. Nic nie powinno rozpraszać naszej uwagi, dlatego podczas wspólnych chwil urządzenia najlepiej odłożyć na bok – na tyle daleko, aby nie były dostępne w zasięgu ręki.

Jego zdaniem „wspólne przygotowywanie i spożywanie posiłków także pozytywnie wpływa na związek”. - Daje okazję do tego, by miło i smacznie spędzić czas, a to powoduje wydzielanie się endorfin. Tylko w takich sytuacjach należy wyciszyć telefon, aby nie zakłócał on przyjemnych chwil spędzanych z ukochaną osobą – podkreśla ekspert.

- Sypialnia daje przestrzeń do relaksu, wyciszenia się i wtulenia się w siebie. Nie warto zabierać tam ze sobą telefonu. Można podłączyć go do ładowarki w innym pokoju. Wtedy nic nie będzie zakłócało miłych momentów z partnerem – podkreśla.

Istnieje powiedzenie "wszystko jest dla ludzi". Warto pamiętać o tym, korzystając również ze smartfona. Czas z partnerem, budowanie wspólnych wspomnień oraz praca nad relacją to rzeczy bezcenne. Pamiętajmy o tym, zanim kolejny raz jedząc wspólnie kolację, będziemy chcieli sięgnąć do kieszeni po telefon.

*Wyniki badania przeprowadzonego w styczniu 2020 metodą CATI, na reprezentatywnej próbie 1028 osób w wieku 18+ przez agencję Difference na zlecenie T-Mobile Polska.

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Romantyzm w erze smartfonów. Jak rozbudzić zmysły tych, którzy nie rozstają się ze swoim telefonem
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl