Jak skutecznie leczyć blizny po urazach sportowych? Znamy domowe sposoby, które ci w tym pomogą

Wielu z nas prowadzi aktywny tryb życia. Jednak sporty często narażają nas na urazy, które mogą powodować powstawanie nieestetycznych blizn. Takie "pamiątki" nie muszą ci towarzyszyć przez całe życie. Oto kilka przydatnych wskazówek, które przydadzą ci się w razie, gdyby spotkał cię ten problem.

Blizna jest finalnym stadium procesu gojenia się rany. Jej powstawanie to część złożonego procesu regeneracji skóry, w trakcie którego tkanka łączna zastępuje uszkodzony fragment.

Blizny często zostają z nami na lata i są przyczyną kompleksów - zwłaszcza, gdy są umiejscowione w widocznych miejscach. Teraz jednak możesz skutecznie im zapobiegać. I wcale nie chodzi o specjalistyczne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Pomogą ci w tym domowe sposoby.

Zacznij działać jak najszybciej

Jedną z najważniejszych kwestii jest jak najszybsze rozpoczęcie kuracji. Wówczas masz największe szanse na zlikwidowanie blizny. Zacznij działać kilka dni po zagojeniu rany, kiedy nie ma już żadnych wysięków i strupów.

W tym czasie unikaj ekspozycji na wysokie temperatury. Ta rada szczególnie ważna jest latem, gdy wielu z nas się opala. Zrezygnuj także z wizyt na solarium czy w saunach. Oprócz tego nie noś ubrań i ozdób, które mogą podrażniać bliznę.

Jak usunąć blizny?

Wspomniane zasady są bardzo istotne. Jednak, jeśli chcesz usunąć bliznę, warto skorzystać także ze specjalistycznych środków dostępnych w aptekach.

Jaki produkt wybrać? Zwróć przede wszystkim uwagę na jego skład. Dobrze jest, gdy preparat zawiera substancje czynne, które wspomagają proces gojenia skóry i regulacji wytwarzania tkanki blizny.

To przede wszystkim alantoina oraz heparyna. Zawiera je na przykład żel na blizny Contractubex. Oprócz tego preparat ma w swoim składzie także wyciąg z cebuli. Połączenie tych trzech składników doskonale reguluje syntezę kolagenu, który jest głównym białkiem tkanki łącznej.

Jak pozbyć się blizn domowymi sposobami?Jak pozbyć się blizn domowymi sposobami? Materiały partnera

Jak stosować żel na blizny?

Żele na blizny najlepiej jest stosować już po całkowitym wyleczeniu rany, gdy opadną strupki. O czym jeszcze warto pamiętać? Oto kilka wskazówek, które pomogą uzyskać jak najlepsze efekty:

  • nakładaj żel od środka blizny do jej brzeg;
  • wcieraj go drobnymi kolistymi ruchami do całkowitego wchłonięcia;
  • w czasie wcierania preparatu, pamiętaj o tym, by masować bliznę;
  • żele na blizny zazwyczaj wciera się 3-4 razy dziennie przez 2-3 miesiące.

***

Contractubex żel, dostępne opakowania 20g i 50g. 1 g żelu zawiera substancje czynne - heparyna 50.j.m., ekstrakt płynny z cebuli 100 mg, alantoina 10 mg.

Informacje o produkcie: www.egora.pl, www.contractubex.pl.

Podmiot odpowiedzialny: Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy.

wskazania: Contractubex® żel jest lekiem, który można stosować do leczenia blizn różnego pochodzenia między innymi: po oparzeniach, urazach (otarcia, skaleczenia), po zabiegach chirurgicznych (cesarskie cięcie, zabiegi w obrębie tarczycy), a także po laseroterapii tatuaży. Wskazaniem do zastosowania leku Contractubex® żel są między innymi blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny.

przeciwwskazania: nie stosować leku Contractubex® jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku; na niewyleczone rany; na blizny obejmujące duże powierzchnie skóry; na uszkodzoną skórę; na błony śluzowe.

Informacja naukowa: Tel. 22 / 252 89 55.

Jak pozbyć się blizn domowymi sposobami?

Weź udział w dyskusji:
Jak skutecznie leczyć blizny po urazach sportowych? Znamy domowe sposoby, które ci w tym pomogą
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl