Bezpieczne dziecko to spokojny rodzic. Rozwiązania, które świetnie sprawdzą się podczas wakacji i nie tylko

Wakacje to ten okres w roku, na który dzieci szczególnie czekają: dużo czasu wolnego, piękna pogoda i wspólne wyjazdy z rodziną lub rówieśnikami. Aby jednak były w pełni udane, należy pamiętać o zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim członkom rodziny, szczególnie najmłodszym, i wziąć pod uwagę różne sytuacje, które mogą się przytrafić - nie tylko na wyjeździe, lecz także na pobliskim placu zabaw, a nawet w domu. Na szczęście są rozwiązania, które to ułatwią i wszystkim pozwolą w pełni cieszyć się czasem wolnym.

Przed rodzicami, którzy planują wakacje, stoi szereg wyzwań. Muszą zapewnić dziecku nie tylko ciekawe atrakcje, lecz przede wszystkim zadbać o jego bezpieczeństwo w przeróżnych sytuacjach: nad wodą, na górskich wycieczkach, na koloniach i obozach, a także w domu i jego najbliższym otoczeniu.

Zdrowy rozsądek, rozmowa z dzieckiem o zagrożeniach, stosowanie się do zaleceń i regulaminów, pływanie tylko w miejscach do tego wyznaczonych i strzeżonych przez ratownika to oczywiście podstawy bezpieczeństwa, których zawsze należy przestrzegać. Jest też jednak szereg rozwiązań, dzięki którym zadbanie o bezpieczeństwo dziecka nie tylko w czasie wakacji, lecz także na co dzień, stanie się dużo łatwiejsze. Co ważne, proponowane rozwiązania dostosowane są do wieku dziecka i sprawdzą się zarówno w przypadku młodszych, jak i starszych pociech.

Bezpieczne surfowanie po internecie

Najmłodsi chętnie korzystają z dobrodziejstw, które oferują im nowoczesne technologie. Internet służy im nie tylko do poszukiwania informacji przydatnych np. w trakcie nauki, lecz także jako rozrywka czy sposób kontaktu z przyjaciółmi. Trzeba jednak pamiętać, że w sieci czyha też wiele zagrożeń, dlatego tak ważne jest, aby uczyć dzieci odpowiedzialnego korzystania z internetu, rozmawiać z nimi i uświadamiać je.

Wszystkie te działania warto wspierać, korzystając z usługi "Dzieci w sieci", która znajduje się w ofercie T-Mobile. Dzięki niej rodzic może zdalnie zarządzać tym, co jego pociecha przegląda w internecie. Rozwiązanie jest o tyle wygodne, że dostosowuje się do wieku dziecka - gdy rodzic wpisze tę informację, dostaje propozycje stron, które mogą być nieodpowiednie. Stanowi to zdecydowane ułatwienie.

Zablokowany zestaw treści nie jest niezmienny. Rodzice, po wejściu na specjalną platformę, mogą sami dodawać kolejne strony do listy lub odblokować wybrane adresy. Dzięki usłudze można też określić, o jakiej porze dnia i jak długo dziecko może korzystać z internetu. Usługa jest dostępna w systemach Android, iOS oraz Windows Phone. W przypadku tego pierwszego istnieje dodatkowo możliwość zarządzania dostępnością aplikacji.

Bezpiecznie w pobliżu i z dala od domu

Starsze dzieci czas poza domem często spędzają już bez opieki rodziców. Spotykają się z rówieśnikami na podwórku lub wyjeżdżają na kolonie i obozy. Często mają też już własne telefony komórkowe. Z myślą o rodzicach starszych dzieci T-Mobile przygotował więc usługę "Gdzie jest dziecko".

Warto o niej pomyśleć jako o dodatkowym zabezpieczeniu w sytuacji, gdy dziecko po raz pierwszy wyjedzie na wakacje bez opiekuna (np. na kolonie) lub zaczyna samo wychodzić z domu. Dzięki usłudze rodzic w razie niebezpieczeństwa może szybko dowiedzieć się, gdzie znajduje się jego pociecha.

Bezpieczeństwo nawet bez telefonu

Dla rodziców młodszych dzieci, w wieku mniej więcej od 5 do 9 lat, T-Mobile także ma satysfakcjonujące rozwiązanie. W swojej ofercie operator proponuje zegarek Family Watch, który doskonale sprawdzi się w przypadku dzieci, które jeszcze nie mają swojego telefonu. Może go też świetnie zastąpić: dziecko zegarek ma zawsze przy sobie (na nadgarstku), trudniej go zgubić, może z niego szybko skorzystać. Wygodne i praktyczne urządzenie zwiększy poczucie bezpieczeństwa obu stron.

Jak zatem działa Family Watch? Ma szereg funkcji, które sprawdzą się w różnych sytuacjach. Za jego pomocą dziecko może szybko skontaktować się z rodzicem, np. gdy zgubi się w tłumie na plaży. Działa to w obie strony - rodzice także mogą błyskawicznie połączyć się z pociechą przez swojego smartfona. Szybki transfer danych LTE umożliwia również wideorozmowy.

Ważną funkcją jest możliwość wyboru przez rodzica numerów, z którymi dziecko może się połączyć. Uchroni to młodego posiadacza Family Watch przed niechcianymi i nieznanymi kontaktami.

Zaletą zegarka są szybko wybieralne połączenia alarmowe - wystarczy, że dziecko przez trzy sekundy przytrzyma przycisk SOS. Rodzic otrzyma wówczas powiadomienie i może szybko zlokalizować swoją pociechę.

Poza istotną funkcją dbania o bezpieczeństwo, Family Watch posiada także szereg innych, które podnoszą jego atrakcyjność także w oczach dziecka. Są to m.in. aparat fotograficzny, wbudowane gry, budzik, kalkulator czy moduł Sport, który mierzy przebyte kroki czy spalone kalorie.

Proponowane przez T-Mobile usługi i narzędzia wspomogą was z zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa nie tylko w czasie wakacji, lecz także przez cały rok. Mogą towarzyszyć wam podczas codziennych czynności, dbając o spokojny i udany dzień każdego członka rodziny.

Weź udział w dyskusji:
Bezpieczne dziecko to spokojny rodzic. Rozwiązania, które świetnie sprawdzą się podczas wakacji i nie tylko
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl