Szczera rozmowa z córką ważniejsza niż myślisz. Jak nie bać się poruszania kobiecych tematów?

Dzieci dorastają bardzo szybko. Córka, która w naszych oczach jest jeszcze małą dziewczynką, lada moment może stać się kobietą. Podczas wkraczania w dorosłość, odpowiednia relacja z mamą jest bezcenna. Jak ją zbudować? Co zrobić, aby dziewczynka czuła, że może na nas liczyć w każdej kwestii?

Okres, w którym dziewczynka staje się kobietą wiąże się nie tylko z ekscytacją, lecz także z wieloma lękami. Z pewnością pamiętasz, co oznacza ten niełatwy etap, ponieważ sama go przechodziłaś. Czy mogłaś wówczas liczyć na wsparcie mamy? Jeśli tak, na pewno rozumiesz, że ważne jest to, jak teraz się zachowasz. Jeśli nie czułaś wystarczającej więzi z rodzicem, tym bardziej przypomnij sobie, jakie emocje towarzyszyły ci w okresie dojrzewania i czego ci wtedy najbardziej brakowało. Poczucie bliskości, rozmowy z mamą oraz świadomość, że można na nią liczyć w każdej kwestii z pewnością pomaga dziewczynce przejść przez etap dorastania. 

Kiedy córka staje się kobietą...

Wraz ze zmianami w sferze emocjonalnej córki, zmieniać się będzie także wasza relacja. Zmiany, które dokonują się w okresie dojrzewania, dotyczą nie tylko ciała i fizjologii, ale przede wszystkim sfery emocjonalnej i poznawczej. Jednym z ważniejszych procesów, które wtedy zachodzą, jest wyodrębnienie i kształtowanie się tożsamości dziecka oraz poszukiwanie odpowiedzi na wielkie rozwojowe pytanie: "Kim jestem?". Dlatego naturalne jest to, że dziecko szuka niezależności, swobody, czasem samotności i przestrzeni, w której może przebiegać ten proces. 

Zaakceptuj to, jak czuje się Twoje dziecko. Bądź obecna oraz wspierająca nawet wtedy, gdy doświadcza negatywnych uczuć takich jak rozczarowanie, złość czy żal. Przygotuj się do rozmowy z córką o dojrzewaniu. Jeśli odbędzie się to w odpowiedni sposób, dasz jej poczucie, że rozumiesz to, co przeżywa. Będzie wiedziała, że może na ciebie liczyć, że zawsze uzyska Twoje wsparcie 

Jak przełamać tabu?

Wiele z nas nie wie, w jaki sposób poruszyć kobiece tematy. Z badania jakościowego Kantar Polska, przeprowadzonego na zlecenie marki No-Spa wynika*, że rozmowa o dojrzewaniu oraz miesiączka w wielu polskich domach wciąż jest tematem tabu. Mamy przekazują córkom wyłącznie informacje techniczne. Konieczna jest zatem zmiana naszej postawy. 

Ważne jest stworzenie odpowiedniej atmosfery. Zapewnij Wam odpowiedni czas i miejsce na rozmowę. Niech odbędzie się ona wtedy, gdy obydwie będziecie miały wolny czas i dobry nastrój. Może wybierzecie się razem na spacer albo zakupy, by w mniej zobowiązującej atmosferze porozmawiać o dojrzewaniu? Opowiedz córce w spokojny i swobodny sposób o tym, co zmienia się w organizmie kobiety, gdy zaczyna dojrzewać. Dziewczynka nie powinna odczuć, że tematy kobiece i rozmowa o nich są dla ciebie stresujące. 

Zadbaj o łagodny ton głosu. Wyjaśnij córce nie tylko, czym jest cykl menstruacyjny, miesiączka, jakie objawy jej towarzyszą, czy jak dbać o higienę intymną, lecz opowiedz także, jakie lęki i emocje towarzyszyły Tobie w czasie dojrzewania. Niech Twoje dziecko zrozumie, że zmiany zarówno w sferze fizycznej, jak i emocjonalnej są naturalne. Daj jej poczucie, że jesteś odpowiednią osobą do rozmowy o wszystkim. 

W dniu pierwszej miesiączki...

Jeśli rozmowa na temat kobiecości odbyła się w odpowiedniej atmosferze i przełamałyście tabu, Twoja córka zapewne poinformuje cię, gdy dostanie pierwszą miesiączkę. Ważne, abyś dała jej wtedy odpowiednie wsparcie. Spędź z nią miło ten dzień, możesz przygotować pyszny obiad i deser, a nawet dać jej prezent. 

Wiele osób uważa, że to pierwsza miesiączka jest powodem do świętowania. Jeśli czujesz, że Twoja córka jest dumna z tego, że dojrzewa - celebruj te chwile razem z nią. Jeśli jednak widzisz, że jest zaniepokojona tym, co się stało - przytul ją i zaproponuj wspólne spędzenie czasu np. przy jej ulubionym zajęciu. Jeśli zechce pobyć sama, daj jej odpocząć i zapewnij, że gdyby potrzebowała pomocy - jesteś w pobliżu. 

Porozmawiajmy Mamo

Jeśli w zbudowaniu wzajemnej relacji w okresie dojrzewania córki potrzebujesz wsparcia, skorzystaj z platformy edukacyjnej www.porozmawiajmymamo.pl. Powstała ona w ramach kampanii "Porozmawiajmy Mamo", zainicjowanej przez firmę Sanofi, producenta leku "NoSpa", w partnerstwie z Fundacją Edukacji Społecznej. Mamy dziewczynek w okresie dojrzewania mogą na niej znaleźć pomocne narzędzia do rozmowy z córką, przygotowane przez ekspertów. 

Kampania prowadzona jest również na Facebooku, gdzie przygotowano szereg angażujących działań dla rodziców, m.in. akcję #CzasPomysłów. Jej uczestniczki mają możliwość zapoznania się z treściami, pomocnymi w budowaniu wzajemnych relacji z córką. Dzięki zaangażowaniu kobiet tworzy się społeczność mam, która korzysta z podpowiedzi i narzędzi, ale również wymienia się doświadczeniami, wzajemnie wspiera. 

_________

*Raport z badania jakościowego „Młode kobiety”. Celem badania było uzyskanie odpowiedzi na pytania: „Jak kobiety wspominają pierwszą miesiączkę? Skąd czerpały wiedzę na temat miesiączki? Jakie mają postawy i podejście do menstruacji?”. Badanie Kantar Polska wykonano metodą wywiadów indywidualnych i grupowych w terminie grudzień 2017 − styczeń 2018. Dane w posiadaniu firmy. 

MAT-PL-2000525-1.0-07.2020 

Zobacz więcej artykułów na: kobieta.gazeta.pl/porozmawiaj mamo

Weź udział w dyskusji:
Szczera rozmowa z córką ważniejsza niż myślisz. Jak nie bać się poruszania kobiecych tematów?
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl