Zacznij rozmawiać o seksie, jeśli chcesz budować silny i długotrwały związek

Rozmowa jest podstawą szczęśliwej relacji. Dlatego w związku nie może zabraknąć również tej dotyczącej seksu. Do mówienia o bliskości zachęcają twórcy kampanii "Głośni w łóżku", zainicjowanej przez markę Durex.

Wstyd zostaw za drzwiami sypialni

Ale właściwie, dlaczego rozmowa, również ta o seksie, jest tak ważna i powinna być naturalną częścią każdego związku? Dlaczego nie mówimy o swoich potrzebach i pragnieniach osobie, która powinna być tą najbliższą, przed którą nie mamy żadnych tajemnic?

Niektórzy uważają, że rozmowy o seksie są krępujące, nieromantyczne i zbędne, a jest dokładnie odwrotnie! Dzięki rozmowie możemy poczuć się swobodniej w łóżku i być bliżej z partnerem. Pozwala to też wyjaśnić wiele kwestii, które do tej pory wam ciążyły.

Często nie podejmujemy takich tematów w obawie, że partner odbierze to jako sprośne lub wytknie nam jakieś błędy czy mankamenty. Nie powinniśmy się jednak na tym koncentrować. Pamiętajmy, że partner to najbliższa nam osoba i chce dla nas jak najlepiej. Warto, byśmy dzięki rozmowie dowiedzieli się, jak spełniać nasze fantazje i dawać sobie wzajemnie rozkosz.

O tym, że rozmawianie o seksie jest ważne mówi kampania marki Durex "Głośni w łóżku". W ramach ostatniej fazy projektu, marka stworzyła serię filmów dokumentalnych. Każdy z nich opowiada historię jednej z czterech różnych par. W subtelny, ale jednocześnie intymny sposób, przedstawione są ich relacje i to, jak ze sobą o nich rozmawiają.

Durex Głośni w łóżku - Kadr z filmu dokumentalnego Ania i ManoloDurex Głośni w łóżku - Kadr z filmu dokumentalnego Ania i Manolo fot. materiały promocyjne

Pierwszy odcinek przedstawia historię Ani i Manolo – rodziców, którzy dbają o to, by znaleźć czas dla siebie i dać upust swojej namiętności. W drugim poznajemy historię Agnieszki i Bartka. Ich namiętny romans przekształcił się w poważny, pełen zaufania związek. Na początku swojej historii miłosnej są natomiast Ola i Antek – bohaterowie trzeciego odcinka. Dają przykład innym, że rozmowa ważna jest na każdym etapie relacji. Ostatni materiał pokazuje życie Jakuba i Dawida, którzy od ponad 10 lat pielęgnują swój szczęśliwy związek. Ich historie mogą nas zainspirować do tego, by samemu podjąć temat seksu, bo dla drugiej strony wcale nie musi być jasne, co lubimy, czego pragniemy, a co nie do końca nam pasuje.

"To oczywiste, co mi się podoba"

Często nie rozmawiamy z partnerem o seksie, ponieważ uważamy, że on wie, czego pragniemy, co lubimy, a co nie do końca. Mylnie zakładamy też, że znamy potrzeby drugiej połówki. Jeśli my lubimy delikatny dotyk lub drapanie po głowie, nie oznacza to, że każdemu sprawi to przyjemność. Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, że mężczyźni pieszczą swoje partnerki zbyt raptownie (co nie jest dla nich przyjemne), a partnerki dotykają kochanków na tyle delikatnie, że bardziej ich to łaskocze niż podnieca. Podobnie może być z momentami, kiedy dochodzi do zbliżenia – na przykład nie każdy ma ochotę na igraszki po kłótni... Odmowa może zostać odebrana negatywnie, a wystarczy wyjaśnić, że seks na zgodę wcale nas nie kręci.

Jeżeli tylko czujemy się bezpiecznie z partnerem, ufamy mu i czujemy, że jest gotowy na rozmowę o potrzebach lub pragnieniach seksualnych, warto już od samego początku związku zacząć podejmować z nim temat seksu w rozmowie. Tak zrobili Ola i Antek – jedni z bohaterów serii filmów dokumentalnych Durex, którzy są ze sobą niecały rok, a szczerze rozmawiają na każdy, nawet ten najbardziej intymny temat.

Durex Głośni w łóżku - Kadr z filmu dokumentalnego Ola i AntekDurex Głośni w łóżku - Kadr z filmu dokumentalnego Ola i Antek fot. materiały promocyjne

Błędem jest założenie, że komunikacja werbalna jest w tej sferze wystarczająca. Oczywiście pokazujmy drugiej stronie, co sprawia nam przyjemność. Nie zapominajmy jednak o tym, że pewne kwestie warto przedyskutować. Wiedzą o tym Jakub i Dawid, których historię również przedstawiono w ramach projektu „Głośni w łóżku” marki Durex. To mężczyźni będący w związku od ponad 10 lat, którzy są ze sobą szczerzy w każdej kwestii. Doskonale znają swoje potrzeby i pragnienia, bo te zmieniają się z czasem i żeby być szczęśliwą parą, trzeba je komunikować.

 

Zmiany w życiu, zmiany w łóżku

Jesteście ze sobą wiele lat i za wami już kilka rozmów o seksie? Teraz nie poruszacie tego tematu, bo wydaje wam się, że "wszystko już zostało powiedziane"? Niestety takie założenie jest błędne, a myśląc w ten sposób, nie bierzemy pod uwagę tego, że nasze preferencje po prostu się zmieniają. Czasem ma na to wpływ nowy rytm dnia, pogoda, moment cyklu lub powiększenie się rodziny.

Wiedzą coś o tym Ania i Manolo, którzy są rodzicami, ale widzą w sobie też partnerów i pamiętają o tym, by zaspokajać swoje potrzeby. Bo wbrew pozorom, posiadając dziecko, można pozostać romantycznym i okazywać sobie uczucia. Dziecku jest to wręcz potrzebne, by wychowywało się w atmosferze miłości i od małego uczyło się, że pocałunki czy dotyk są okej.

Czasem jest też tak, że nasza relacja ewoluuje – jak u Agnieszki i Bartka, którzy zaczynali od czysto fizycznej relacji, a teraz są małżeństwem. Zapewne nie dotarliby do tego etapu związku, gdyby nie otwarcie się na siebie i rozmawianie o wszystkim, również o seksie. Bartek na początku uciekał, ale uciekał przed sobą. Kiedy raz postanowił zostać u Agnieszki na dłużej i nie wymykać się z samego rana, to okazało się, że Aga jest nie tylko świetną kochanką, lecz także doskonałym człowiekiem. Ich namiętny romans przekształcił się w stały związek, co wymagało od nich dotarcia się na nowo. W wideo przedstawiającym ich historię pokazane jest, że z kochanków można stać się udanym małżeństwem, a dziki seks może zamienić się w sensualne, sprawiające jeszcze więcej satysfakcji zbliżenie.

Durex Głośni w łóżku - Kadr z filmu dokumentalnego Agnieszka i BartekDurex Głośni w łóżku - Kadr z filmu dokumentalnego Agnieszka i Bartek fot. materiały promocyjne

Jak rozpocząć rozmowę?

Pod rozmowę o seksie warto przygotować grunt. Może ona być dla was stresująca i krępująca, także przyjazna atmosfera jest bardzo wskazana. Jeśli dom kojarzy wam się bardziej z natłokiem obowiązków, warto wybrać inne miejsce.

Warto też wcześniej zastanowić się, które kwestie chcemy poruszyć, i w jaki sposób o nich powiemy. Zawsze lepiej mówić o tym, na co miałoby się ochotę, a nie czego w waszym łóżku brakuje. Nie krytykuj też siebie i swojego wyglądu. Podczas miłosnych uniesień nie jest to najważniejsze. Najważniejsze jest to, by czuć się w pełni swobodnie i bezpiecznie.

Rozmawianie o seksie jest ważne, nie tylko ze względu na życie erotyczne. To jak nam się układa w sferze intymnej, oddziałuje również na całą naszą relację. Kiedy mówimy o swoich pragnieniach zbliżamy się do siebie.

Jeżeli wciąż szukamy idealnego dopasowania, a stosowaną formą antykoncepcji są prezerwatywy – może warto rozważyć ich zmianę? Jeżeli nie korzystaliśmy dotychczas z tej wersji zabezpieczenia, może powinniśmy spróbować przekonać się do niej? Użytkownicy prezerwatyw deklarują większą satysfakcję z życia seksualnego, niż osoby, które z prezerwatyw nie korzystają (61% vs. 52%)*. Ci rezygnujący z tej formy antykoncepcji zazwyczaj obawiają się utraty bliskości z partnerem lub tego, że prezerwatywa wpłynie na wrażliwość doświadczeń. Zarówno im, jak i osobom, które z prezerwatyw już korzystają, ale wciąż są na drodze do odnalezienie satysfakcjonującego poziomu rozkoszy, pomóc może jeden z wariantów dostępnych w ramach linii Durex Invisible, do których należą: Durex Invisible supercienkie, Durex Invisible powiększone, Durex Invisible dopasowane i Durex Invisible dodatkowo nawilżane. Jest to najcieńsza linia prezerwatyw w ofercie marki, która odpowiada na różne potrzeby i pragnienia. Jeśli chcemy osiągnąć maksymalną bliskość – idealnie sprawdzą się Durex Invisible Supercienkie. Jeżeli zależy nam na możliwie anatomicznym dopasowaniu i przyleganiu – warto sprawdzić Durex Invisible Dopasowane. Po Durex Invisible Powiększone powinni sięgnąć ci, którzy do odczuwania przyjemności z seksu, potrzebują więcej przestrzeni, a z kolei odpowiedni poziom nawilżenia mogą pomóc osiągnąć Durex Invisible Dodatkowo nawilżane.

DurexDurex materiał promocyjny

Zainspirowałyście się do intymnej rozmowy z partnerem? Jeżeli oprócz przeczytania tekstu, chciałybyście zobaczyć historię par, która faktycznie takie rozmowy przeprowadzają i wychodzi im to na dobre, zapraszamy na kanał marki Durex na YouTube, gdzie dostępne są już wszystkie cztery odcinki powstałe w ramach serii filmów dokumentalnych.

*Źródło: Global Sex Survey 2016, WHO, UNAID

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Zacznij rozmawiać o seksie, jeśli chcesz budować silny i długotrwały związek
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl