Sprawdź, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej

Higiena jamy ustnej to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, które każdy z nas wykonuje na co dzień. Jednak mimo to wciąż wiele osób nie dba o nią w należyty sposób. Niektórzy szczotkują zęby niedokładnie, inni robią to zbyt mocno w przekonaniu, że dzięki temu skutecznie wyczyszczą zęby, jeszcze inni używają źle dobranej szczoteczki. Żeby zatem raz na zawsze rozprawić się z błędami, wyjaśniamy, jak poprawnie dbać o zdrowie jamy ustnej.

Z jamy ustnej do serca

W ludzkiej jamie ustnej znajduje się około 50 miliardów bakterii, które, w wyniku źle przeprowadzanej higieny, mogą powodować szereg chorób. Pojawia się nie tylko próchnica, lecz także zapalenie przyzębia, które atakuje dziąsła (najpierw występuje zapalenie, które objawia się krwawieniem dziąseł), szczękę oraz tkanki połączone z korzeniem zęba w kości. Choroby przyzębia zwiększają też ryzyko wystąpienia groźnych schorzeń sercowo-naczyniowych, takich jak np. zawał mięśnia sercowego.

Dlatego tak ważne jest, aby zapoznać się z prawidłową higieną jamy ustnej. Wyjaśnimy, jakiej szczoteczki używać, jak czyścić przestrzenie międzyzębowe i jak dobrać odpowiednią pastę do zębów.

Szczoteczka manualna - gęsta i miękka

Wielu osobom się wydaje, że najskuteczniejsza szczoteczka to taka, która jest twarda i szorstka, a zęby należy czyścić z dużą siłą, żeby na pewno usunąć wszystkie zabrudzenia. Zbyt twarde szczoteczki w połączeniu ze zbyt mocnym naciskiem mogą jednak doprowadzić do różnych problemów, m.in. krwawienia dziąseł oraz odsłaniających się szyjek zębowych.

Dlatego warto sięgać po szczoteczki gęste i miękkie. Takie cechy posiada Curaprox CS 5460 ultra soft. Jest delikatna, a na główce ma aż 5460 pojedynczych włókien, czyli średnio 5 razy więcej niż inne szczoteczki. Tak duże zagęszczenie włókien sprawia, że zęby są czyszczone dokładniej, a co za tym idzie - skuteczniej. Ponadto jej włókna są bardzo cienkie - mają zaledwie 0,1 mm średnicy, co gwarantuje, że nie uszkodzą delikatnej powierzchni dziąseł.

Jak prawidłowo używać szczoteczki Curaprox? To naprawdę proste. Wystarczy ustawić główkę szczoteczki pod kątem 45 stopni w kierunku dziąsła i tak, aby włosie w połowie dotykało zębów i w połowie dziąseł. Szczotkować należy delikatnie i małymi, okrężnymi ruchami. Ponadto należy pamiętać o pewnym schemacie: najpierw czyści się zewnętrzną stronę zębów, później wewnętrzną, zaś jako pierwsze czyścimy zęby dolne, a na końcu górne.

Przejście z twardej szczoteczki na tak miękką wymaga przyzwyczajenia. Takie osoby mogą sięgnąć po inną szczoteczkę Curaprox - CS 1560 soft, która została stworzona z myślą o osobach, które wcześniej korzystały z twardych szczoteczek i potrzebują etapu przejściowego. Do wyboru jest także wersja pośrednia Curaprox CS 3960 super soft, która również jest delikatna dla dziąseł.

Zaletą wszystkich szczoteczek jest ośmiokątny kształt rączki. Dzięki niemu łatwiej jest myć zęby pod różnym kątem.

Szczoteczki międzyzębowe doskonałym uzupełnieniem

Zwykłe szczoteczki nie są jednak w stanie oczyścić przestrzeni międzyzębowych. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak ważna jest higiena tych miejsc, a tam przecież też zbiera się wiele zanieczyszczeń i może dochodzić do rozwoju chorób. Dlatego higienę jamy ustnej warto uzupełnić szczoteczkami międzyzębowymi. Curaprox proponuje szczoteczki CPS prime, dzięki którym łatwo i skutecznie czyści się bruzdy międzyzębowe oraz te wzdłuż linii dziąseł. Ich zaletą są cienkie i sprężyste włókna, które docierają w trudno dostępne miejsca. Dodatkowo zapobiegają nieświeżemu oddechowi i zapaleniu dziąseł, a ich użycie jest naprawdę proste. Wystarczy tylko pojedynczy ruch do środka i na zewnątrz.

CuraproxCuraprox materiał promocyjny

Szczoteczki międzyzębowe są bardziej efektywne niż często stosowane nici dentystyczne, które sprawdzają się przede wszystkim przy czyszczeniu przednich zębów. Z powodu specyficznej budowy zębów trzonowych, nić nie jest w stanie efektywnie wyczyścić płytki nazębnej z ich powierzchni, a co za tym idzie – wyczyścić przestrzeni pomiędzy nimi. To sprzyja gromadzeniu się bakterii i może prowadzić do rozwoju chorób, a nawet utraty zębów.

Nieprawidłowe korzystanie z nici (np. zbyt gwałtowne ruchy) może skutkować uszkodzeniami, np. takimi jak przecięcie brodawki dziąsłowej, co w przyszłości może doprowadzić do infekcji bakteryjnych.

Szczoteczki międzyzębowe CPS prime są dostępne aż w pięciu rozmiarach, więc aby dobrać najlepszy dla siebie, najlepiej poradzić się stomatologa.

Pasta - co powinna mieć, a czego nie?

Uzupełnieniem prawidłowej higieny jamy ustnej jest odpowiednia pasta do zębów. Warto przed zakupem danego produktu sprawdzić, co zawiera w składzie.

Co w takim razie pasta powinna mieć? Na pewno fluorki, które zapobiegają próchnicy. Delikatniejszy i naturalny fluorek sodu powinny wybierać osoby, które cierpią na podrażnienia błony śluzowej. Nie oddziałuje kwasowo, a ma skuteczne działanie. Jeżeli nie zmagacie się z podrażnieniami i owrzodzeniami, nie ma powodu, abyście rezygnowali z past z aminofluorkiem, który jest skutecznym środkiem czyszczącym - w małej dawce rzadko bywa przyczyną różnego rodzaju uszkodzeń, choć należy podkreślić, że może być ich potencjalną przyczyną.

Kolejnym ważnym składnikiem są enzymy ochronne. Wzmacniają przeciwbakteryjne działanie śliny. Dzięki temu możemy cieszyć się mniejszą ilością kamienia, płytki nazębnej, a także naturalną remineralizacją.

Skoro już wiemy, co powinna zawierać skuteczna i zdrowa dla jamy ustnej pasta, przejdźmy do tego, czego unikać. Lepiej nie wybierać past, w których składzie znajduje się SLS, czyli laurylosiarczan sodu. Możecie go znać np. ze składów części szamponów. To substancja pieniąca i silny detergent, który atakuje warstwy lecytyny komórek, które giną, gdyż nie mają już bariery ochronnej. W łagodniejszym wariancie może doprowadzić do podrażnień skóry i błony śluzowej. Niektóre badania wykazały związek pomiędzy SLS a pojawianiem się aft, owrzodzeń oraz krwawieniem dziąseł.

Pasta, która zawiera wspomagające enzymy ochronne, odpowiednie fluorki i jest łagodna, to Curaprox Enzycal.

CuraproxCuraprox materiał promocyjny

Ważnym składnikiem past jest także hydroksyapatyt. Badania i testy wykazały, że wzmacnia szkliwo bardziej niż sam fluor. Jego działanie polega na tym, że na powierzchni zębów powstaje dodatkowa warstwa szkliwa, dzięki czemu jest trwalsze i mocniejsze. Hydroksyapatyt prowadzi do

remineralizacji szkliwa, zmniejsza wrażliwość odsłoniętych szyjek zębowych, a także wypełnia mikrouszkodzenia. Na dodatek dociera do głębszych warstw zębów niż sam fluor. Hydroksyapatyt znajdziecie np. w pastach Curaprox Be You, które dostępne są aż w sześciu smakach, redukują płytkę nazębną, wzmacniają szkliwo, regenerują dziąsła, zapobiegają tworzeniu się aft oraz delikatnie wybielają.

CuraproxCuraprox materiał promocyjny

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Sprawdź, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl