Problem ten przeważnie dotyczy osób dorosłych, które w przeszłości miały problemy z cerą. Jest niezbyt estetyczną pamiątką po trądziku, który nie był właściwie leczony. Najbardziej dokucza kobietom, bo dla nich piękna, gładka i zdrowa cera jest szczególnie ważna, ale mężczyźni także woleliby cerę bez takich niedoskonałości. Kobiety próbują ukrywać blizny pod grubymi warstwami drogich podkładów, baz do makijażu i innych specjalistycznych kosmetyków, jednak często na niewiele się to zdaje, szczególnie jeśli blizny są bardzo głębokie i obejmują dużą powierzchnię twarzy. Efekt takich prób jest nietrwały i bardzo często sprawia, że defekt staje się jeszcze bardziej widoczny, a nasza twarz wygląda jak maska. To dla wielu osób powód wielkiej frustracji i kompleksów.
Blizny po trądziku to tzw. blizny zanikowe. Powstały na skutek nieleczonych lub leczonych nieprawidłowo wyprysków, złej higieny takiej wymagającej skóry i przebytych infekcji bakteryjnych. Najczęściej powstają, gdy trądzikowi towarzyszą uciążliwe stany zapalne i ropne, bo one zakłócają procesy prawidłowego gojenia się skóry (zbyt mała produkcja kolagenu i elastyny). W efekcie na twarzy, a również często na plecach pozostają nieestetyczne, drobne wgłębienia w skórze, która przez to wyglądają, jakby była "podziobana".
fot. shutterstock
Aby znacznie zmniejszyć widoczność takich "pamiątek" warto sięgnąć po środek przeznaczony do leczenia blizn. Takim środkiem jest na przykład żel Contractubex. Preparat zawiera wyciąg z cebuli, heparynę i alantoinę, które m.in.: posiadają właściwości przeciwzapalne oraz bakteriobójcze, zmiękczają blizny i pobudzają regenerację komórek. Ważne jest także, aby unikać promieniowania UV. Nie oznacza to oczywiście, że osoby z bliznami potrądzikowymi są skazane na unikanie słońca za wszelką cenę, ale stosowanie kremu z wysokim filtrem (50) jest w ich przypadku obowiązkowe (nawet w pochmurne dni). Latem, na plaży, czy w innych sytuacjach, gdy jesteśmy narażeni na silną ekspozycję na słońce, warto także pomyśleć o nakryciu głowy, które jednocześnie osłania twarz. I oczywiście nie zapominajmy o kosmetykach do codziennej pielęgnacji cery z tego rodzaju problemami.
Contractubex materiał promocyjny
Warto pamiętać, że łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć. Jeśli więc borykamy się z problemem trądziku lub zauważymy taki u naszych dzieci, lepiej nie bagatelizować sprawy i nie czekać, aż "sam przejdzie". Prawdopodobnie przejdzie, ale istnieje ryzyko, że zostawi po sobie pamiątkę, w postaci blizn. Drogeryjne kosmetyki do cery trądzikowej mogą tu okazać się niewystarczające. Lepiej więc udać się po poradę do specjalisty, najlepiej dermatologa, który podpowie co robić, żeby skutecznie wyleczyć trądzik i uniknąć ryzyka pojawienia się blizn na twarzy.
***
Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Podmiot odpowiedzialny: Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy
Więcej informacji na: www.contractubex.pl