Jak zadbać o włosy jesienią i zimą, by były w dobrej kondycji? Wzmacniaj je nie tylko od zewnątrz

Niskie temperatury, wiatr i wilgoć, która towarzyszy sezonowi jesienno-zimowemu, nie tylko negatywnie wpływa na naszą skórę, lecz także na stan włosów. To czas, kiedy wysuszone po lecie kosmyki wymagają odpowiedniej pielęgnacji zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Właśnie teraz jest najlepszy moment, by odbudować i wzmocnić włosy po wakacyjnych upałach oraz przygotować je na zimowe mrozy, które również nie są dla nich łaskawe.

Mycie włosów metodą OMO

Pierwszy problem w przypadku pielęgnacji włosów w sezonie jesienno-zimowym pojawia się już w kwestii mycia włosów. Nosimy nakrycia głowy i przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach, co sprawia, że włosy znacznie szybciej się przetłuszczają, a co za tym idzie, częściej je myjemy. Niestety, częste mycie może osłabiać i tak już narażone na wiele negatywnych czynników włosy. Jak zatem myć włosy, by nie nadwyrężyć ich kondycji?

Sprzymierzeńcem pielęgnacji włosów w tym okresie jest metoda OMO, która polega na myciu włosów podzielonym na trzy etapy. Najpierw należy zmoczyć włosy i zaaplikować na ich długość odżywkę. Drugim krokiem jest umycie skóry głowy szamponem. Spłucz wszystko dokładnie. Na koniec ponownie nałóż bogatą w składniki aktywne odżywkę, pozostaw na czas wskazany przez producenta i obficie spłucz wodą.

Olejowanie włosów zgodnie z ich porowatością

Olejowanie włosów to jeden z najprostszych i najskuteczniejszych zabiegów odżywczych, które można wykonywać w domu. 2-3 razy w tygodniu wystarczy nałożyć odpowiedni olej na zwilżone żelem aloesowym włosy, pozostawić na kilka godzin, następnie zemulgować nakładając maskę i umyć naturalnym szamponem. Najistotniejsze jednak jest odpowiednie dobranie oleju do porowatości włosów, czyli stopnia rozchylenia łuski włosa. Im bardziej rozchylone, tym włosy są bardziej porowate. Oleje natomiast zbudowane są z kwasów tłuszczowych i to właśnie od rozmiaru ich cząsteczek zależy, który najlepiej sprawdzi się przy danej porowatości. Oleje roślinne z przewagą kwasów nasyconych zbudowane są z niewielkich cząsteczek i doskonale sprawdzają się na włosach o niskiej porowatości. Natomiast oleje roślinne z przewagą kwasów nienasyconych mają większe cząsteczki i tworzą na porowatych włosach powłokę, która je wygładza.

Oleje dla włosów niskoporowatych:

  • Olej kokosowy
  • Masło shea
  • Masło kakaowe

Oleje dla włosów średnioporowatych:

  • Oliwa z oliwek
  • Olej słonecznikowy
  • Olej ze słodkich migdałów

Oleje dla włosów wysokoporowatych:

  • Olej lniany
  • Olej z nasion chia
  • Olej z pestek dyni

Merz SpezialMerz Spezial materiał promocyjny

Wzmacniaj włosy od wewnątrz

Niezwykle istotnym elementem wzmacniania włosów jest ich pielęgnacja od wewnątrz. W okresie jesienno-zimowym zwróć szczególną uwagę na zdrową dietę pełną warzyw, owoców i zdrowych tłuszczów, które dostarczą niezbędnych składników odżywczych. Taką dietę można uzupełnić o suplement diety. Drażetki Merz Spezial to suplement diety, który stworzony został po to, by wesprzeć kobiety w staraniach o zdrową skórą, mocne, lśniące włosy i silne paznokcie. Zawiera unikalne połączenie starannie dobranych składników, które pomogą zapewnić dobre samopoczucie i dostarczyć organizmowi substancji potrzebnych dla utrzymania zdrowego wyglądu skóry, włosów i paznokci. Zawarta w drażetkach biotyna i cynk zapobiegają wypadaniu włosów, a witamina B2 przyczynia się do ochrony komórek przed stresem oksydacyjnym. Przyjmując dwie drażetki Merz Spezial dziennie wspomagasz pielęgnację nie tylko włosów, lecz także skóry i paznokci.

Chroń włosy przed wiatrem i mrozem

Choć nie każda z nas lubi nosić czapki, to jest to bardzo istotny element dbania o włosy jesienią i zimą. Takie nakrycie głowy nie tylko zapewnia komfort termiczny, lecz także zabezpiecza włosy przed działaniem mrozu, wiatru czy śniegu, czyli czynników atmosferycznych, które przesuszają kosmyki i doprowadzają do zniszczeń. Wybierając czapkę, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim unikaj czapek ze sztucznych materiałów, które sprzyjają elektryzowaniu się włosów oraz przyspieszają ich przetłuszczanie – najlepsze dla włosów będą czapki wełniane oraz bawełniane. Nie kupuj również zbyt ciasnych czapek, gdyż te nie pozwalają oddychać skórze głowy, co sprzyja łojotokowi i powstawaniu łupieżu.

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Jak zadbać o włosy jesienią i zimą, by były w dobrej kondycji? Wzmacniaj je nie tylko od zewnątrz
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl