Obecność rodziców przy chorym, długo hospitalizowanym dziecku jest niezwykle istotna. Dzięki wsparciu Fundacji Ronalda McDonalda staje się to dużo łatwiejsze

Bliskość rodziców, według opinii wielu ekspertów jest jednym z istotniejszych czynników w powrocie dziecka do zdrowia. Aby rodziny mogły być razem w tym trudnym czasie, potrzebne jest wsparcie. I tu na pomoc przychodzi Fundacja Ronalda McDonalda, która właśnie otwiera drugi w Polsce Dom Ronalda McDonalda. Zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala pediatrycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prawdziwy dom poza domem, już w 2021 roku przyjmie pierwsze rodziny.

Aby rodziny były razem

W ciągu roku mnóstwo dzieci z całej Polski trafia do szpitali. Wiele z nich wymaga specjalistycznego leczenia, które jest dostępne tylko w największych ośrodkach w kraju. Wiąże się to z przeniesieniem na czas leczenia któregoś z opiekunów do innego miasta, by być blisko dziecka. Jego obecność jest dla malucha kluczowa, aby czuł się bezpiecznie, a hospitalizacja nie wiązała się z dodatkowym stresem związanym z rozłąką. Ułatwia to też wiele codziennych, ważnych spraw – rodzice pomagają przy pielęgnacji małego pacjenta, karmią, załatwiają bieżące sprawy, towarzyszą w nauce, a przede wszystkim dotrzymują towarzystwa i dodają otuchy. Fundacja Ronalda McDonalda od 2002 roku działa właśnie na rzecz takich rodzin, w których dziecko wymaga hospitalizacji poza miejscem zamieszkania.

Dom Ronalda McDonalda w KrakowieDom Ronalda McDonalda w Krakowie fot. Wojciech Wójtowicz/ materiały promocyjne

Dom poza domem

Kluczowym działaniem Fundacji w Polsce i na całym świecie są Domy Ronalda McDonalda. To komfortowe, bezpłatne hotele dla rodzin dzieci leczonych w pobliskich szpitalach. Na czas hospitalizacji rodzice mogą w nich mieszkać, wykonywać wszystkie niezbędne codzienne czynności jak pranie, gotowanie czy chwila relaksu przy kawie. Funkcjonowanie każdego z Domów możliwe jest dzięki zaangażowaniu zespołu Fundacji i pomocy wolontariuszy, którzy dbają o mamę i tatę w potrzebie. Tworzą im komfortowe warunki, udzielają wsparcia emocjonalnego, choćby poprzez rozmowę. Pierwszy taki Dom w Polsce Fundacja stworzyła pięć lat temu przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym na krakowskim Prokocimiu. Dotychczas udzielił gościny i wsparcia 433 rodzinom, oferując im ponad 47 tysięcy bezpłatnych noclegów.

Od 2021 roku rodziny małych pacjentów będą mogły skorzystać także z gościny w drugim fundacyjnym Domu zlokalizowanym przy szpitalu pediatrycznym na terenie kampusu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Będzie on wyposażony w 25 komfortowych pokoi oraz nowocześnie zaprojektowaną przestrzeń wspólną – kuchnię, jadalnię, salon spotkań, bibliotekę i pralnię. W takich warunkach rodzice będą mogli odpocząć od trudów szpitalnych wyzwań, skupić się na leczeniu dziecka, a nie na codziennych problemach, takich jak zrobienie prania.

Dom Ronalda McDonalda w WarszawieDom Ronalda McDonalda w Warszawie fot. materiały promocyjne

Domy Ronalda McDonalda są często jedyną szansą dla rodziców, by byli blisko swoich maluchów. Wiele rodzin mieszka tak daleko od szpitala, że codzienne dojazdy w odwiedziny nie są możliwe. Leczenie bywa długotrwałe, dlatego wielu opiekunów nie może sobie pozwolić na tak długi pobyt w zwykłym hotelu. W 2019 roku w krakowskim Domu Ronalda McDonalda przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym rodzice przebywali średnio 19 dni, a najdłuższy pobyt jednej rodziny trwał ponad rok – 382 dni. Rekordziści wracali aż 28 razy. Tylko dzięki Fundacji rodzina była w tym czasie razem.

Nie bez powodu te miejsca nazywane są Domami. Założenie jest takie, żeby wszyscy czuli się tu, jak u siebie. Mieli możliwość wypoczynku i komfortowego wykonania zwykłych, prozaicznych czynności – przygotowania sobie jedzenia, zrobienia prania, a także... spotkania się z dalszą rodziną, na przykład stęsknionymi babcią i dziadkiem. Chociaż na całym świecie takich Domów działa blisko 400, to ten nowy, budowany w Warszawie, wyróżnia się na ich tle. A to dzięki WUMIK-owi – strefie przedszkolnej, stworzonej między innymi z myślą o rodzeństwie chorego dziecka, które przyjedzie z rodzicami na czas hospitalizacji brata czy siostry. Takie inicjatywy pokazują, że Fundacja analizuje faktyczne potrzeby rodzin i robi naprawdę wszystko by były razem.

Dom Ronalda McDonalda w KrakowieDom Ronalda McDonalda w Krakowie fot. Wojciech Wójtowicz/ materiały promocyjne

Ty też możesz pomóc!

Fundacja Ronalda McDonalda jako organizacja pożytku publicznego działa wyłącznie dzięki wsparciu darczyńców i ludzi o wielkich sercach. Każdy z nas może wesprzeć jej programy!

Wystarczy wziąć udział w tegorocznej akcji McHappy Day organizowanej w dwa pierwsze weekendy grudnia w restauracjach McDonald’s w całej Polsce. Jeszcze tylko w weekend 12-13 grudnia 1 zł z każdej zakupionej porcji frytek będzie przekazany na wyposażenie i funkcjonowanie Domu Ronalda McDonalda w Warszawie. Więcej o programach Fundacji: www.frm.org.pl

Fundacja Ronalda McDonaldaFundacja Ronalda McDonalda fot. materiały promocyjne

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Obecność rodziców przy chorym, długo hospitalizowanym dziecku jest niezwykle istotna. Dzięki wsparciu Fundacji Ronalda McDonalda staje się to dużo łatwiejsze
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl