Wsparcie psychologiczne jest w chorobie nieocenione. Dlaczego Polacy wciąż wstydzą się chodzić do psychologa?

Przewlekłe choroby cywilizacyjne atakują nas w najmniej spodziewanym momencie. Jak dbać o swoje zdrowie, by zminimalizować ryzyko ich wystąpienia? Co zrobić, kiedy już pojawią się objawy? Pamiętajmy, że nie jesteśmy z tym sami i możemy skorzystać z pomocy ekspertów psychoterapeutów.

Choroby cywilizacyjne, dlaczego tyle się o nich mówi?

Coraz częściej spotkamy się z terminem "choroby cywilizacyjne". Dlaczego akurat teraz tak wiele się o nich mówi? Duża ilość badań i analiz pokazują, jaki wpływ na stan naszego zdrowia ma rozwój cywilizacyjny. W pierwszej kolejności kojarzy się on z czynnikami pośrednimi – głównie zanieczyszczeniem środowiska, ale też uprzemysłowieniem czy hałasem. Okazuje się jednak, że ogromne znaczenie mają również czynniki bezpośrednie, czyli nasz styl życia – siedząca praca, stres, dieta, brak ruchu, używki, ekrany komputera czy telefonu. To właśnie one w dużo większym stopniu determinują nasze zdrowie niż na przykład czynnik dziedziczny, który często kojarzy nam się z groźnymi chorobami typu nowotwór.

Z roku na rok społeczeństwo staje się coraz grubsze, a w konsekwencji zapada na choroby sercowo-naczyniowe czy cukrzycę typu 2. Cukrzyca jest chorobą metaboliczną związaną z zaburzonym wydzielaniem insuliny – hormonu, który jest produkowany przez trzustkę. Może ona mieć podłoże genetyczne i wówczas mówimy o cukrzycy typu 1 – na zachorowanie nie mamy wpływu. O wiele bardziej podstępna i od dawna otwarcie nazywana przez lekarzy "epidemią XXI wieku" jest cukrzyca typu 2, którą dostajemy na własne życzenie. Cukrzyca typu 2 pojawia się głównie u osób starszych, ale od wielu lat obserwujemy niepokojący trend wzrostu zachorowań u ludzi młodych i dzieci. Dzieje się tak, ponieważ cukrzyca typu 2 jest bezpośrednio związana ze złym stylem życia, z nadwagą i otyłością, niską aktywnością fizyczną oraz niezdrową dietą.

CukrzycaCukrzyca fot. Africa Studio/ shutterstock

Nieodpowiednia dieta, używki oraz kontakt z substancjami chemicznymi i toksycznymi, zwiększają także ryzyko pojawienia się innych chorób m.in. choroby nowotworowej. Zasadniczo dominującym czynnikiem zachorowania na raka jest ten genetyczny – zawiązany z błędami pojawiającymi się w czasie kopiowania materiału DNA. Natomiast u wielu pacjentów onkologicznych chorobę determinował właśnie styl życia.

Zadbaj o siebie!

Śpimy za mało, mamy za dużo stresu, odreagowujemy stosując używki i często (z braku czasu) sięgamy po niezdrowe, wysoko przetworzone jedzenie. Nasz styl życia często pozostawia wiele do życzenia. Łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego małymi krokami wprowadzajmy zdrowe nawyki.

Nieocenione w kontekście stanu naszego zdrowia będą też badania profilaktyczne. Co roku róbmy sobie "przegląd". W zależności od naszego wieku, płci i stanu zdrowia powinniśmy zrobić morfologię i próby wątrobowe, badania moczu, zbadać: poziom cholesterolu i cukru, zmierzyć ciśnienie, wykonać USG piersi, brzucha oraz mammografię. Ponadto nie zapominajmy o kolonoskopii (po 50 r.ż.), regularnych wizytach u ginekologa, urologa oraz innych specjalistów (w zależności od stanu zdrowia i indywidualnych ryzyk). Analizy pokazują, że kobiety są dużo bardziej zdyscyplinowane w tej kwestii od mężczyzn, chociaż wiele nadal unika lekarzy.

Badania profilaktyczne są w stanie nie tylko poprawić jakość naszego zdrowia (kiedy wprowadzimy odpowiednie leczenie), lecz także dosłownie uratować nasze życie. Szacuje się, że w Polsce choroby nowotworowe są drugą przyczyną zgonów. Wielu z nich można byłoby zapobiec, dzięki regularnym badaniom przesiewowym, diagnozie i błyskawicznemu wdrożeniu leczenia.

Choroba to nie wyrok

Dlaczego ludzie unikają lekarzy i badań? Najczęściej z obawy przed tym, że mogłaby potwierdzić czarny scenariusz. Nawet jak odczuwamy dolegliwości, ignorujemy je składając je na karb zmęczenia, stresu, osłabienia, niestrawności... Wiele objawów chorobowych jest też z pozoru bardzo niewinnych i wcale nie pchają nas do tego, by wybrać się do lekarza.

Dlatego najlepiej by weszła nam w krew profilaktyka – jeśli jakieś badanie potwierdzi chorobę z pewnością będzie łatwiej z nią walczyć teraz, niż w bardziej zaawansowanym stadium. Nie bójmy się zatem lekarzy i diagnoz. Wcześnie wykryta choroba to nie wyrok i dzięki postępowi medycyny, można zawalczyć o zdrowie. Większość nowotworów w początkowych stadiach rozwoju jest uleczalnych.

Nie bójmy się też reakcji najbliższych na nasz stan zdrowia. Nie ukrywajmy przed nimi tego, że jesteśmy chorzy, ale miejmy świadomość, że nasz stan zdrowia może ich wystraszyć. Wiele osób, które dowiadują się o chorobie boją się zmian, bólu, ale też tego, że będą obciążeniem dla rodziny.

Nie jesteśmy sami – pomoc psychologiczna to nie wstyd

W chorobie nie musimy zostać sami ani polegać tylko na rodzinie i znajomych. Możemy skorzystać również z pomocy psychoterapeuty, który najlepiej wie, jak z nami rozmawiać, by wesprzeć nas w tej nowej sytuacji. Nieocenione jest też to, że jest osobą z zewnątrz, której możemy szczerze powiedzieć o naszych obawach, wątpliwościach i chwilach słabości. Psychologów obowiązuje tajemnica zawodowa, także nic co powiemy podczas sesji nie dotrze do naszego otoczenia. Pamiętajmy, że to żaden wstyd chodzić na terapię, a w czasie choroby nasz stan psychiczny jest bardzo ważny.

Nationale-Nederlanden, które od lat ubezpiecza nasze życie i zdrowie stworzyło cykl bezpłatnych video poradników dedykowanych zarówno osobom chorym, jak i ich rodzinom. „Wsparcie psychologiczne w chorobie. Video poradnik dla pacjentów i bliskich” powstało przy wsparciu zaproszonych psychoterapeutek – Katarzyny Saas i Elżbiety Pożarowskiej, które na co dzień zajmują się pacjentami cierpiącymi na choroby przewlekłe. Cykl będzie koncentrował się głównie wokół cukrzycy i nowotworów. Ekspertki wyjaśnią jak:

  • poradzić sobie z diagnozą,
  • zaakceptować zmiany, jakie niesie za sobą choroba,
  • przetrwać proces leczenia,
  • oswoić się z nową rzeczywistością po zakończeniu leczenia.

Główny cel, jaki przyświeca Nationale-Nederlanden to uświadomienie Polaków jak ważne jest wsparcie psychologiczne i przekonanie, że korzystanie z takiej pomocy nie jest powodem do wstydu. Pamiętajmy, że ekspert podejdzie do naszego problemu indywidualnie i profesjonalnie, a my będziemy mogli rozwiać wiele naszych wątpliwości i porozmawiać o trudnych emocjach. Materiały wideo są dostępne na stronie Nationale-Nederlanden.

 
Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Wsparcie psychologiczne jest w chorobie nieocenione. Dlaczego Polacy wciąż wstydzą się chodzić do psychologa?
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl