Jak dbać o siebie i dziecko w czasie ciąży? Najważniejsze kroki

Ciąża to czas, kiedy od bezpieczeństwa i zdrowia kobiety w dużej mierze zależy prawidłowy rozwój jej dziecka. Przyszła mama powinna więc zadbać o siebie i stosować się do zaleceń lekarza.

Najważniejszym zadaniem każdej przyszłej mamy jest to, aby w czasie ciąży jak najlepiej zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, bo tym samym troszczy się o dobro dziecka i zapewnia mu właściwe warunki rozwoju. Ciąża jest wyjątkowym stanem i jednocześnie wielkim wyzwaniem dla kobiecego organizmu, który rządzi się wtedy swoimi prawami i wymaga odpowiedniego wsparcia. Jak zadbać o siebie i dziecko w czasie ciąży? Oto najważniejsze kroki.

Właściwa dieta

Przyszła mama powinna przestrzegać dobrze zbilansowanej diety, w której nie zabraknie żadnych witamin, minerałów i składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Warzywa, owoce, nabiał, ryby i mięso muszą się w menu pojawiać w odpowiednich proporcjach. Jeśli ciężarna kobieta ma wątpliwości co do tego, czy właściwie się odżywia, może zwrócić się o pomoc do dietetyka, który podpowie, jak komponować posiłki, co do jadłospisu włączyć, a czego unikać. W czasie ciąży bardzo ważne jest też właściwe nawodnienie organizmu. Instytut Żywności i Żywienia rekomenduje ciężarnym spożycie ok. 2,3 litra płynów dziennie, z czego 80 proc. powinna stanowić woda (płyny dostarczamy organizmowi także wraz z jedzeniem).

Kobieta w ciąży, dla dobra dziecka, powinna przestrzegać wszelkich zaleceń lekarza.Kobieta w ciąży, dla dobra dziecka, powinna przestrzegać wszelkich zaleceń lekarza. Sutterstock/Syda Productions

Odpoczynek, także aktywny. Unikanie stresu

Ciąża to nie choroba. Powtarzają to przyszłym mamom zarówno lekarze, jak i położne. To jednak odmienny stan, który czasem wymaga zmiany trybu życia. Aktywne fizycznie kobiety, których ciąża przebiega prawidłowo nie muszą rezygnować z zajęć jogi, basenu, czy fitnessu. Te z kolei, które regularnie nie uprawiają sportu powinny teraz zapewnić sobie nieco ruchu np. regularnie chodząc na dłuższe spacery. Stresu przyszłe mamy powinny z kolei unikać. Kiedy bowiem denerwuje się ciężarna kobieta, napięcie odczuwa też jej dziecko. Wzrasta poziom hormonów stresu - katecholaminy, kortyzolu, kortykosterydy, co może mieć niekorzystny wpływ na bezpieczeństwo i rozwój ciąży.

Regularne wizyty u lekarza i badania

Przyszła mama powinna zjawiać się u lekarza prowadzącego ciążę, mniej więcej co cztery tygodnie. Czasem sytuacja wymaga częstszych wizyt, ale o tym lekarz decyduje indywidualnie. Na wizytach ciężarne są ważone przez położną, mierzy się im też ciśnienie. Lekarz bada przyszłą mamę, sprawdzając m.in. długość szyjki macicy, zleca też wykonanie niezbędnych badań laboratoryjnych. Nie należy bagatelizować tych wymagań, ich przestrzeganie pozwoli wykryć wszelkie ewentualne nieprawidłowości w rozwoju ciąży lub kondycji organizmu kobiety i odpowiednio zareagować m.in. przez odpowiednią suplementację, lub włączenie leków.

Przestrzeganie zaleceń lekarza. Czego w ciąży lepiej nie robić?

Jeśli lekarz prowadzący ciążę uzna, żeby na jakiś czas zaprzestać jakiś konkretnych aktywności sportowych – warto go posłuchać. Gdy uzna, że wykonywana praca jest ryzykowna, lepiej zastosować się do jego rady i iść na zwolnienie lub porozmawiać z przełożonym na temat ewentualnej modyfikacji zakresu obowiązków, lub przeniesienia na inne stanowisko. Z lekarzem prowadzącym ciążę nie ma też co się spierać w kwestii podróżowania samolotem, odwiedzania egzotycznych zakątków świata etc. Każda ciąża jest inna, każda kobieta też inaczej znosi ten odmienny stan. Jedne z nas są aktywne przez całe dziewięć miesięcy i czują się doskonale, nie dokuczają im żadne dolegliwości, inne gorzej znoszą ciążę, muszą częściej odpoczywać i bardziej się oszczędzać. To, czego konkretnej ciężarnej nie wolno robić, najlepiej określi jej lekarz, który dobrze zna stan zdrowia swojej pacjentki i ewentualne zagrożenia.

Suplementacja i leki

Ciąża to stan, który obciąża kobiecy organizm. Przyszłe mamy często wymagają wsparcia poprzez odpowiednią suplementację i stosowanie leków, które wspomagają zdrowie i zapewniają prawidłowy rozwój dziecka. Każda kobieta w ciąży może skorzystać z programu Ciąża Plus, w ramach którego może m.in. uzyskać dostęp do bezpłatnych leków z tzw. listy C. Znalazły się na niej konkretne preparaty, które zaspokajają potrzeby wynikające z ciąży. Jeśli więc przyszła mama musi zażywać, któryś z nich, może poprosić lekarza - jeżeli on sam nie wyjdzie z taką inicjatywą - żeby przepisał jej go właśnie z listy bezpłatnych leków. Ma do tego prawo i z pewnością nie pozostanie to bez znaczenia dla jej budżetu. A jak wiadomo, przyszłych rodziców czeka sporo wydatków, bo skompletowanie wyprawki dla dziecka nie należy do najtańszych przedsięwzięć.

Więcej o: