Komfort psychiczny twojej rodziny. Jak zadbać o przyszłość swoją i bliskich? Miniporadnik

Żyjąc w ciągłym biegu, nie myślimy o tym, co będzie jutro, pojutrze czy za rok. Pandemia pokazała nam jednak, że w czasach, kiedy nic nie jest pewne, warto na chwilę się zatrzymać i docenić momenty spędzone z bliskimi. Podpowiadamy, co zrobić, żeby zwiększyć komfort psychiczny rodziny i zadbać o przyszłość swoją i najbliższych.

W 2016 roku Związek Banków Polskich przeprowadził badania, które pokazały, że Polacy nie potrafią oszczędzać. Z kolei z badań Prudential Family Index z 2019 roku dowiedzieliśmy się, że robimy niewiele, żeby zabezpieczyć przyszłość finansową naszych dzieci i bliskich. Dlaczego nie odkładamy pieniędzy? Bo chociaż mama powtarzała: ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka, większość z pociech z reguły nie rozumiała, co w rzeczywistości oznaczają jej słowa. Edukacja finansowa ważna jest w każdym wieku, a warto o nią zadbać również w najmłodszych latach życia. Umiejętność efektywnego gospodarowania pieniędzmi i kształtowania przedsiębiorczych postaw pomoże uniknąć wielu trosk w dorosłości. Podpowiadamy, w jaki sposób zabezpieczyć przyszłość swoją i bliskich i cieszyć się spokojnym, rodzinnym życiem. 

1. Oszczędzajmy całą rodziną 

Poduszka finansowa to pierwszy krok do zwiększenia komfortu psychicznego całej rodziny. Niezależnie od tego, czy odkładamy "do skarpety" czy na konto oszczędnościowe, róbmy to każdego miesiąca. Nie musimy mieć konkretnego celu, ważne jest, żeby w nagłych sytuacjach mieć zabezpieczenie finansowe. Są osoby, które kierują się zasadą, że pierwszy przelew w miesiącu po otrzymaniu wynagrodzenia jest przelewem na konto oszczędnościowe. Warto to zrobić jeszcze zanim przystąpimy do opłacania rachunków. Wówczas zobaczymy, ile pieniędzy po ich uregulowaniu zostanie nam na bieżące wydatki i przyjemności. 

2. Kupmy dziecku skarbonkę 

Jedna z czytelniczek opowiedziała, że odkąd jej córka dostała na Boże Narodzenie skarbonkę, oszczędza na urodziny. Każdego dnia wieczorem przychodzi do rodziców i prosi o monetę. 

Jak wyjeżdżamy, to chce tyle monet, ile dni nas nie ma. Jak zapomnimy jeden wieczór, to pamięta, że musi wrzucić dwie monety - tłumaczyła mama czterolatki. 

Chociaż dziewczynka jeszcze nie wie, ile warte są nominały, które dostaje od mamy lub taty, wyrabia w sobie nawyk regularnego odkładania pieniędzy. Żeby nauczyć dziecko oszczędzania, warto pójść w ślady naszej czytelniczki i przyciągnąć jego uwagę kolorowym naczyniem, w którym będzie gromadzić monety. Co może je do tego zachęcić? Oczywiście cel. W przypadku czterolatki są to urodziny, ale równie dobrze może to być wymarzona zabawka czy wakacje. 

3. Rozmawiajmy z dziećmi o pieniądzach 

Oszczędzanie to pierwszy krok do tego, żeby zacząć trudną dla niektórych rodziców rozmowę o finansach. Później ułatwieniem mogą być dla nas programy o edukacji ekonomicznej dzieci i młodzieży, a także poradniki. Bycie towarzyszem dziecka w pierwszych podróżach po świecie finansów to zadanie odpowiedzialne, więc warto sięgnąć po pomoc. 

Chociażby na Facebooku możemy znaleźć strony, takie jak "Finansiaki to My", gdzie odczarowuje się pojęcia związane z ekonomią i pokazuje, że rozmowy na temat pieniędzy wcale nie muszą być niekomfortowe. Okazuje się, że można je rozpoczynać nawet z bardzo małymi pociechami, przekształcając temat w zabawę. Pomogą w tym gry planszowe, dzielenie się czekoladą czy wspólne zakupy. "Finansiakom" nie brakuje pomysłów, bo przedsiębiorczość towarzyszy nam na każdym kroku. 

4. Zadbajmy o ubezpieczenie 

Jeśli skarbonka się już zapełnia, a cel jest coraz bliższy zrealizowania, powinniśmy pomyśleć o ubezpieczeniu. Nie chcielibyśmy przecież, żeby niespodziewany wydatek pochłonął nasze oszczędności, a jak powszechnie wiadomo, życie nieustannie nas zaskakuje. 

Na rynku dostępnych jest wiele ubezpieczeń, które mogą sprawić, że będziemy czuli się bezpiecznie niezależnie od sytuacji. Wśród możliwych wariantów są m.in. ubezpieczenia na życie, na wypadek utraty pracy, a także ubezpieczenia kredytów i kart kredytowych. Decydując się na którąś z tych opcji, mamy pewność, że w różnych sytuacjach losowych otrzymamy niezbędne wsparcie finansowe. 

Jednym z najbardziej popularnych wariantów jest ubezpieczenie na życie. Przykładowo Santander Bank Polska ma w ofercie kompleksowe ubezpieczenie, w którym w ramach jednej składki można ubezpieczyć wszystkie swoje dzieci do 18. roku życia. Ponadto dzięki ubezpieczeniu zarówno my, jak i nasza rodzina, zyskujemy komfort psychiczny. Ubezpieczyciel nie tylko pokrywa nagłe koszty, ale również pomaga w organizacji codziennych spraw, np. gdy zachorujemy. 

Z kolei z ubezpieczeniem na wypadek utraty pracy nie będziemy musieli obawiać się nagłego zwolnienia. Ta opcja nie tylko przyda się w czasie pandemii, gdy pracodawcy redukują liczbę osób w zespołach, ale także będzie dobrym zabezpieczeniem na czas niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem. Warto także ubezpieczyć kartę kredytową. Będzie to ochrona przed skutkami kradzieży i jej zgubienia. 

5. Załóżmy lokatę terminową i zadbajmy o spokojną starość 

Lokaty terminowe są dla wszystkich gwarancją konkretnego zysku. Ich zaletą jest to, że nigdy nie tracimy zainwestowanych środków, a możemy je jedynie zyskać. Warto już teraz pomyśleć o spokojnej emeryturze, regularnie gromadząc pieniądze na lokacie. Możemy też założyć lokatę, na której będziemy odkładać pieniądze na przyszłość naszych rodziców czy dziadków. Warto też nauczyć seniorów korzystania z bankowości internetowej, aby mogli monitorować swoje finanse. Po pierwsze nigdzie nie mamy tak przejrzystego wglądu w nasze środki, jak w serwisie bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej swojego banku. Po drugie pomoże im to zaoszczędzić czas, który dotychczas przeznaczali na wyjścia do banku czy na pocztę. 

Nauczmy seniorów obsługi konta bankowego przez internet i wytłumaczmy im, jak w ten sposób mogą mieć wydatki pod kontrolą. Nawet jeśli są zwolennikami staroświeckich metod, warto podjąć próbę wyjaśnienia im na własnym przykładzie, że to łatwe i bezpieczne. Zresztą nic nie przynosi większej satysfakcji niż podekscytowany głos dziadka, który dzwoni powiedzieć, że samodzielnie wykonał pierwszy przelew internetowy! 

6. Cieszmy się spokojną przyszłością 

Wystarczy wprowadzić w życie tych kilka praktycznych wskazówek, aby zwiększyć nie tylko swój komfort psychiczny, ale także swojej rodziny. Przedsiębiorczość, wbrew pozorom, może okazać się świetną zabawą dla wszystkich domowników, bo ucząc się jej, możemy wspólnie spędzać czas i planować kolejne kroki ku spokojnej przyszłości.  

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Komfort psychiczny twojej rodziny. Jak zadbać o przyszłość swoją i bliskich? Miniporadnik
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl