Turniej "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" istnieje od 20 lat. Wydarzenie organizowane jest przez PZPN, a od 15 lat głównym sponsorem jest marka Tymbark. Wspólnie tworzą największy w Europie turniej piłkarski dla dzieci, który rozgrywany jest w trzech kategoriach wiekowych: do lat 8, 10 i 12. Do tej pory do rywalizacji stanęło ponad dwa miliony dzieci, w tym aż 1/3 stanowiły dziewczęta.
Celem turnieju jest popularyzacja piłki nożnej wśród chłopców i dziewcząt w całej Polsce, dając im szansę i nadzieję na posmakowanie wielkich futbolowych przeżyć. Rywalizacja drużyn zaczyna się na podwórku po to, by na drodze odniesionych zwycięstw mogły zmierzyć się najpierw podczas Finałów Wojewódzkich, a następnie w Finale Ogólnopolskim, który od siedmiu lat jest rozgrywany na Stadionie Narodowym. - Dzieci traktują te rozgrywki jak mistrzostwa świata - mówi z pełnym przekonaniem mama Emilki Michalak, piłkarki młodzieżowych grup Górnika Łęczna. W 2019 roku Emilka miała możliwość zagrać w finale XIX edycji turnieju.
Finał ogólnopolski rozgrywek obserwują Selekcjonerzy Młodzieżowych Reprezentacji Polski. Uczestnictwo w turnieju daje możliwość na odkrycie talentu i początek prawdziwej piłkarskiej przygody, która swój finał może mieć w reprezentacji Polski. W Turnieju zagrało już ponad 60 reprezentantów i reprezentantek Polski różnych kategorii wiekowych. Dla zwycięzców jest przewidziana nagroda w postaci spotkania z idolami – piłkarzami reprezentacji Polski oraz obejrzenie meczu kadrowiczów na żywo.
- Dzięki wspólnym inicjatywom pragniemy w dalszym ciągu propagować najważniejsze wartości charakteryzujące nasze rozgrywki: pasję, wychowanie, aktywność fizyczną, przyjaźń i zaangażowanie - mówi prezes PZPN, Zbigniew Boniek, o współpracy ze sponsorem głównym Turnieju – marką Tymbark.
Turniej okazał się trampoliną do wielkiej piłkarskiej kariery dla wielu zdolnych zawodniczek. W przypadku kobiecej kadry na najbliższe zgrupowanie zostało powołanych aż sześć zawodniczek, które w dzieciństwie były związane z Turniejem m.in. należy do nich Paulina Dudek - zawodniczka Paris Saint Germain.
- Te turnieje ukierunkowały mnie na to, co chcę robić. Uświadomiły mi, że to jest właśnie ten kierunek, że to mi sprawia mnóstwo radości, ale to też jest to, co chciałabym robić profesjonalnie - wspomina swój udział w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" Paulina Dudek, zwyciężczyni tych rozgrywek w 2007 roku, obecnie piłkarka Paris Saint-Germain i reprezentacji Polski. Dudek w 2020 roku została wybrana najlepszą polską piłkarką roku według tygodnika "Piłka Nożna". A pełniąc rolę ambasadorki XX edycji Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" tak zachęcała dziewczynki do rozwijania swojej piłkarskiej pasji: "Tak jak wy swoją przygodę zaczynałam na szkolnym boisku, a turniejem, który zastępował mi eliminacje Mistrzostw Europy był ten o Puchar Tymbarku. Dlatego nie bójcie się marzyć, mierzcie wysoko i pamiętajcie, że tak jak u mnie, tak i u was wszystko może zacząć się od tego turnieju".
- Dzieci traktują każdy mecz, jakby to był finał Ligi Mistrzów - tłumaczy psycholog reprezentacji Polski Damian Salwin. - To są nieprawdopodobne emocje. I tu pojawia się rola dorosłych. Trenerów, którzy w odpowiedni sposób powinni wprowadzić dziecko poprzez sport w świat dorosłych. Cierpliwość jest tu jedną z ważniejszych kwestii - dodaje Salwin. Zadaniem trenerów, a także rodziców jest wspieranie dzieci w dążeniu do wyznaczanych sobie celów, podsuwanie im możliwych rozwiązań, dodawanie otuchy, gdy cel zaczyna się zamazywać lub oddalać. Rywalizacja sportowa ma swoje blaski i cienie. Pamiętajmy, że największą pomocą, jaką możemy dać naszym dzieciom, młodym sportowcom jest wsparcie w szukaniu ich wewnętrznej motywacji. Współpraca w drużynie, nawiązywanie nowych przyjaźni, wspieranie i poleganie na kolegach czy koleżankach z boiska dają znacznie więcej, niż zdobywanie medali. Cała przyjemność z uprawiania sportu polega na dobrej zabawie, a w osiąganiu pozytywnej motywacji i właśnie tej radości pomaga turniej "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku".